Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   19. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Rozhovory

  

22.7.2014 

Zvolení papeže Bergoglia je známkou evropského úpadku

říká prof. Guzman Carriquiry

Česká sekce RV

„Volba kardinála Bergoglia na Petrův stolec je známkou evropského ekonomického, politického, kulturního a částečně také církevního úpadku, míní profesor Guzman Carriquiry Lecour. Rodák z Montevidea, který vystudoval právo a sociální vědy, pracuje 43 let ve službě Svatého stolce. Na latinskoamerickém kontinentu spolupracoval s místními biskupy na přípravách papežských cest či Světových dní mládeže. V rámci římské kurie byl prvním laikem, který zastával úřad místopředsedy jednoho z vatikánských úřadů (konkrétně Papežské rady pro laiky od září 1991). A rovněž dnes je prvním laikem na postu sekretáře Papežské komise pro Latinskou Ameriku (od května 2011). Je autorem četných publikací. Některé z nich (Una apuesta po America Latina, 2003; El bicentenario de la Independencia de los Paises latino-americanos: ayer y hoy, 2011) uvozuje předmluva bývalého arcibiskupa Buenos Aires. S kardinálem Bergogliem se však Guzmán Carriquiry přátelil už v době, kdy byl současný papež provinciálem jezuitů.

Pro internetový portál rossoporpora.org (12.4.2014) uruguayský profesor mluví nejenom o změnách, kterých církevní geopolitika doznala po posledním konkláve.

“Evropa byla po řadu století kolébkou rozvoje víry a jejího šíření. Od roku 1945 už Evropa není středem světa, ale pro katolickou církev nadále zůstávala tím nejdůležitějším kontinentem. Druhý Vatikán – jistě dar pro celou církev – byl ještě koncilem převážně evropského střihu. Latinskoameričtí otcové koncilu přispěli jen velice skromně ke zpracování koncilových textů, což jim vysloužilo ironickou přezdívku „zástupci mlčící církve“. Ale po koncilu, když se jednalo o jeho naplnění, zahájily naše církve intenzivní, leckdy až dramatickou pouť, s cílem dospět k větší zralosti a přijetí nových zodpovědností. Všeobecná církev je stále multipolárnější…“

Multipolární v tom smyslu, že už Řím není jejím středem?

“Ne, Řím je stále středem. Střed je tam, kde je Petrův nástupce. Ovšem už v sedmdesátých letech významný brazilský vzdělanec a jezuita Henrique Claudio de Lima Vaz mluvil o církvích, které jsou zdrojem, a církvích, které jsou odrazem. Evropská církev byla až do druhého vatikánského koncilu církví-zdrojem, zatímco naše latinskoamerická církev jejím odrazem. Dnes se začíná situace obracet. Vy Evropané někdy vznášíte poněkud zvláštní nároky - kupříkladu ztotožňujete racionalitu pouze s Evropou, jako by všechny ostatní národy byly barbarské. Snažte se, prosím, pochopit, že Latinská Amerika je Západ stejně jako Evropa a severní Amerika.“

A latinskoamerický papež?

“Jako jezuita má hlubokou a solidní intelektuální formaci, kterou Tovaryšstvo Ježíšovo rozvíjí ve 14 dlouhých letech studia. Je to člověk se širokou kulturní výbavou, který ovšem dává přednost gramatice jednoduchosti, aby oslovil srdce svého lidu, zejména pak lidí chudých a maličkých.“

Jeden z Františkových spolubratrů, O. Antonio Spadaro, ředitel časopisu La Civiltá Cattolica nedávno prohlásil, že papež „otevírá staveniště a nechává je otevřená“. Pro Bergoglia „být jezuitou znamená být člověkem nekompletního, otevřeného myšlení, jež neustále hledí k horizontu Boží slávy.“ (Homilie Svatého otce na svátek Jména Ježíš, římský kostel del Gesú, 3.1.2014)

“To je krásné vyjádření“.

V katolickém světě se ale někteří domnívají, že otevírat nová staveniště a nedokončit stavbu značí určitou identitární nejistotu, zvláště ve světě, který se už sám o sobě vyznačuje vykořeněním člověka…

“Tak co vlastně chceme? Sebereferenčí církev, která by se uchylovala k opakování svých principů, aniž by se poměřovala s realitou, do níž má vnášet evangelium? Myslíte si, že nám ke stvrzení totožnosti nestačí papežovo každodenní sdílení a rozjímání evangelia, jeho katecheze o církevních svátostech, apoštolská exhortace Evangelii gaudium, které cele odkazují k církevní tradici? Papež nás všechny volá k osobní, pastorační a misijní konverzi. Konverze znamená změnu života, jeho uvedení do souladu s Kristovou přítomností. A také revizi církevních struktur, abychom zabránili jejich zkostnatění ze setrvačnosti, abychom prověřili, nakolik slouží Božímu království. Misijní vycházení ovšem může vyvolat závratě u těch, kdo vedou příliš sedavý způsob života.“

Sedavý způsob života?

“Ano, příliš sedí a ve své „identitě“ hledají útěchu před bouřemi tohoto světa.“

Mnozí z těchto katolíků ale mají velkou chuť bojovat, hic et nunc, okamžitě…

“Skutečnost je taková, že mnozí z nich, mnozí z nás, reagují jako starší syn z podobenství o návratu ztraceného syna. „Ale jak to, já jsem tu přece stále byl“…Nynější papež je misionář, hledá oněch 99 ztracených ovcí, a tudíž jde s otevřenou náručí vstříc těm, kteří jsou daleko. Jako Ježíš. A s nalezenou ovečkou oslavuje a věnuje se jí…Jakou zásadní otázku bychom si s tímto papežem měli klást? Tuto: Jakou změnu v našem životě po nás Bůh žádá prostřednictvím Františkova papežského úřadu?“

Někteří katolíci jsou rozčarováni ještě jiným postojem papeže Bergoglia – prý nikdy včas nevystoupí na obranu nezadatelných hodnot, když některá ze zemí vykolejí. Uznávají, že na principiální rovině papež František hájí hodnotu života, rodiny jako svazku muže a ženy, školního vzdělání, které by nemělo být diktátem jediného myšlení…Stěžují si ale, že v konkrétních situacích se papež nikdy přímo nevysloví, čímž odrazuje militantní katolíky. Často je slyšet – papež Wojtyla nebo papež Ratzinger by byli zasáhli, třeba při nedělním Anděl Páně…

“Každý kontrast mezi papeži je dílem Zlého, který rozsévá lež a rozdělení! Pokud staveniště zůstávají otevřená, děje se to na základě pevného přilnutí ke katolické církevní tradici, jíž je papež svědkem a šiřitelem. Papež František s rostoucí silou promlouvá o těchto základních hodnotách, které jsou podstatné pro morální učení církve. Označuje je raději jako „zásadní hodnoty“ rozumu a víry, a nikoliv jako nezadatelné hodnoty, což se jeví jako zcela jasný termín, ale ve skutečnosti jeho význam není moc zřejmý. K diplomatickému sboru papež mluvil o „hrůze, kterou budí pouhá myšlenka na potrat“ (13.1.2014, pozn. překl.). Tiskové prohlášení po setkání s Obamou uvádí, že k projednávaným otázkám patřila obrana života, výhrada svědomí, manželství a rodina. Jazyk tiskových sdělení není moc konkrétní, ale opravdu se domníváte, že tato témata nadnesl Obama?“

Pravděpodobně nikoliv…

“Je evidentní, že se papež nechce stát rukojmím trvalých a nutně okamžitých reakcí, týkajících se zmíněných hodnot. Musel by to dělat denně a ve vztahu k mnoha zemím. Italové by jej kupříkladu žádali o komentář každého navrhovaného zákona nebo soudního výnosu. A nejenom oni. Papež už zpočátku oznámil, že vkládá důvěru do místních episkopátů, které mají pozvedat svůj prorocký hlas proti tomuto veškerému barbarství, které nezpochybňuje pouze křesťanské hodnoty, nýbrž samotné základy společnosti. Vyjasnil také, že nemíní upadnout do jisté disproporce promluv a postojů, kterou jsme zažívali dříve. František si přeje, aby se ihned a jasně zdůrazňovalo základní jádro poselství, jeho pravda a krása, křesťanova existence ve světle Kristova Vtělení, Smrti a Vzkříšení.“

To už tu bylo také v předchozích pontifikátech…

“Samozřejmě. Někdy se však pozornost křesťanských společenství zaměřila přednostním a trochu chorobným stylem pouze na některá témata. Bylo to pochopitelné, protože to byla reakce na každodenní agresi vůči životu, manželství a rodině. Avšak křesťanské Zjevení se tak redukovalo na morálku. Vážím si toho, že papež František v jistém smyslu prolomil tento kruh agresí a reakcí, aniž by se vzdal odkazu na tyto zásadní hodnoty. Má však plně na vědomí, že tím, kdo ohromuje a přitahuje k sobě, je Bůh. A to jistě mnohem více, než naše, byť nezbytné, kulturní a politické bitvy na obhajobu mravních principů, které nevedou ani ke komunikaci, ani k dialogu. Evangelizace postupuje díky tomu, co je na ní přitažlivé.“

Soudí profesor Guzman Carriquiry po čtyřech desetiletích práce po boku tří papežů.

Přeložila Jana Gruberová

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
1.5.20 Papež zavolal mladíkovi, z jehož dopisu citoval
18.2.20 Papež, jak jsem ho poznal – nová kniha italského vatikanisty
30.12.19 Papežova vzpoura proti apokalyptické rétorice
14.3.19 Bergoglio za diktatury zachránil víc lidí než známo
24.7.18 Otec Fiorito a Bergoglio – lidová zbožnost a teologie kultury



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti