Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   29. 3. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Generální audience 

29.10.2014 

Církev, viditelná i duchovní realita

Katecheze papeže Františka na gen. audienci, nám. sv. Petra

Česká sekce RV

Dobrý den, drazí bratři a sestry!

V předešlých katechezích jsme si všimli, že církev má duchovní povahu. Je Kristovým tělem tvořeným v Duchu svatém. Mluvíme-li však o církvi, myslíme vzápětí na naše komunity, farnosti, diecéze, struktury, ve kterých se obvykle scházíme a samozřejmě také na složky a útvary, které ji spravují a řídí. To je viditelná realita církve. Musíme se tedy zeptat: jde o dvě různé věci anebo o jedinou církev? A jde-li stále o jedinou církev, jak máme chápat vztah mezi její viditelnou a duchovní realitou?

1. Mluvíme-li o viditelné realitě církve, nesmíme myslet pouze na papeže, biskupy, kněze, sestry a zasvěcené osoby. Viditelná realita církve je tvořena mnoha pokřtěnými bratry a sestrami, kteří chovají víru, naději a lásku. Častokrát však slýcháme: „Církev nedělá toto, církev nedělá tamto..“ – „Řekni mi však, kdo je církev?“ – „To jsou kněží, biskupové a papež…“ – Církev jsme my všichni. My všichni pokřtění tvoříme církev, Ježíšovu církev. Všichni, kteří následují Pána Ježíše a stávají se v Jeho jménu bližními těch posledních a trpících a snaží se jim podat trochu úlevy, útěchy a pokoje. Všichni, kdo konají to, co přikazuje Pán, jsou církev. Chápeme tedy nyní, že také viditelná realita církve není měřitelná, není poznatelná v celé svojí plnosti. Vždyť, jak poznat všechno to dobro, které je tvořeno? Tolik skutků lásky, tolik věrnosti v rodinách, tolik úsilí při výchově dětí, při předávání víry, tolik utrpení nemocných, kteří obětují svá utrpení Pánu… Nelze to změřit a je toho velice mnoho! Jak poznat všechny divy, které naším prostřednictvím Kristus působí v srdcích a životě každého člověka? Vidíte, také viditelná realita církve přesahuje naši kontrolu, přesahuje naše síly a je realitou tajemnou, protože přichází od Boha.

2. Pochopit vztah viditelné a duchovní reality v církvi nelze jinak než pohledem na Krista, jehož tělem církev je a z něhož se rodí nekonečným úkonem lásky. V Kristu totiž silou Vtělení rozpoznáváme také lidskou a božskou přirozenost, jež jsou podivuhodně a nerozlučitelně sjednoceny v téže osobě. Platí to analogicky také pro církev. A jako v Kristu lidská přirozenost plně sleduje tu božskou, které slouží, aby se uskutečnila spása, tak se to děje také v církvi skrze její viditelnou realitu ve vztahu k té duchovní. Také církev je tedy tajemství, ve kterém to, co není vidět, je důležitější než to, co vidět je a co může být rozpoznáno jedině očima víry (srov. Lumen gentium, 8).

3. V případě církve je však třeba se ptát: jak má viditelná realita sloužit té duchovní? Můžeme to opět pochopit pohledem na Krista. Kristus je vzorem církve, protože církev je Jeho tělo. Je vzorem všech křesťanů, nás všech. Kdo si hledí Krista, nechybuje. Lukášovo evangelium líčí, jak Ježíš po návratu do Nazaretu, kde vyrostl, vstoupil do synagogy a přečetl tam pasáž z proroka Izaiáše, kterou vztáhnul sám na sebe: „Duch Páně je nade mnou, proto mě pomazal, poslal mě, abych přinesl chudým radostnou zvěst, abych vyhlásil zajatým propuštění a slepým navrácení zraku, abych propustil zdeptané na svobodu, abych vyhlásil milostivé léto Páně“ (Lk 4,18-19). Takto si Kristus posloužil svým lidstvím - protože je také člověkem – aby zvěstoval a uskutečnil Boží plán vykoupení a spásy – protože je Bohem. A platí to také pro církev. Skrze svoji viditelnou realitu, tedy vším, co je vidět – svátostmi a svědectvím všech nás, křesťanů - je církev denně volána stávat se bližním každého člověka, počínaje tím, kdo je chudý, trpí a je odsunut na okraj, aby bez ustání všem dávala zakusit soucitný a milosrdný Ježíšův pohled.

Drazí bratři a sestry, často jako církev zakoušíme svoji vlastní křehkost a svá omezení. Všichni je máme. Všichni jsme hříšníci. Nikdo z nás nemůže říci: „Já nejsem hříšník.“ Jestli však někdo z nás necítí, že je hříšník, ať zvedne ruku.. Každý je hříšníkem. A je správné, že tato křehkost, tato omezení a tyto naše hříchy v nás vzbuzují nelibost, zejména když dáváme špatný příklad a zjistíme, že jsme podnětem k pohoršení. Kolikrát jen jsme ve svém okolí slyšeli: „Tamten chodí pořád do kostela, ale pomlouvá všechny…“ To není křesťan, dává špatný příklad. Je to hřích. Naše svědectví má umožňovat chápat, co znamená být křesťanem. Prosme, abychom nedávali podnět k pohoršení. Prosme o dar víry, abychom mohli chápat, jak navzdory svojí malosti a své chudobě, nás opravdu Pán učinil nástrojem milosti a viditelným znamením svojí lásky k celému lidstvu. Můžeme se stát podnětem k pohoršení, ano, ale můžeme se také stát podnětem ke svědectví, vyjadřujeme-li svým životem to, co od nás chce Ježíš.

Přeložil Milan Glaser

Další články z podrubriky Generální audience

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
10.2.21 Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity
10.2.21 Modlitba v každodenním životě
3.2.21 Papež: Dialog mezi náboženstvími ať je naším každodenním úsilím
3.2.21 Modlitba v liturgii
27.1.21 Papež: Ideologie, vydávaná za záchranu lidstva, může přivodit jeho zkázu



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti