Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   20. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Reportáže, reflexe, sloupky 

13.7.2015 

Klíč Františkova pontifikátu

Papež v Latinské Americe

Milan Glaser

Skončila se devátá zahraniční apoštolská cesta papeže Františka do Ekvádoru, Bolivie a Paraguaye. Nejsou překvapením miliony lidí, které se na latinskoamerickém kontinentu daly do pohybu, aby se setkaly se „svým papežem“, a rovněž tak nepřekvapuje mizivý zájem sekulárních evropských médií o papežovy promluvy, možná také proto, že byly opravdu zásadní a z mnoha hledisek pozoruhodné. Je však také pravda, že spontaneita, četnost a intenzita jeho vystoupení daly vyniknout zřejmým mezím oněch „podivuhodných technických vynálezů“ (Inter mirifica,1), jak nazývá koncil média, protože přece jen nedovedou podat realitu jinak než obrazně, přibližně a většinou dosti zkresleně, byť se to vizuálně může jevit naprosto realisticky.

Mnoha aspektům pontifikátu papeže Bergoglia se zvláště v Evropě nedostává plného pochopení někdy ani od těch, kteří mu aplaudují. Tato apoštolská cesta je však ukazuje v plnějším světle. Především teologický důraz na lid Boží, tedy na společenství víry, vyjevila papežova návštěva na latinskoamerické půdě zřetelněji než jakákoli argumentace. Fakt, že v Latinské Americe připadá na jednoho kněze asi čtyřikrát více věřících než v Evropě, ukazuje nejenom na nedostatek kněží v tomto nejkatoličtějším regionu planety a tedy na obrovskou životnost víry v tamějším lidu, ale prozrazuje také něco o Evropě. Něco co by se dalo nazvat pastoračním luxusem. Při všem tom občasném naříkání na nedostatek kněží se totiž ukazuje, že v Evropě mají luxus nejenom návštěvníci bohoslužeb, ale také kněží, kteří jim slouží.

Rovněž papežův důraz na sociální dimenzi, jak je patrné právě z jeho návštěvy na latinskoamerickém kontinentu, je pouze ryzí projev křesťanské víry. Bylo to patrné především na setkání papeže s představiteli hnutí neformální či alternativní ekonomiky (10.7.). Františkova snaha spojit a povzbudit outsidery panujícího ekonomického systému, jehož směřování zde pranýřoval jako útok na Ježíšův plán a na evangelium, bezpochyby nemá obdoby. Je globální, konkrétní a věroučně pevně zakotvená. Tak jako celá jeho petrovská služba.

Média si namísto papežovy promluvy ke skupinám alternativní ekonomiky z celého světa všímala pochopitelně hlavně daru, který papežovi přichystal prezident Bolívie, Evo Morales, který sám jedno ze zmíněných hnutí vede. Byl to nezvyklý kříž ve tvaru kladiva a srpu. V zemích, jejichž obyvatelé mají podobný dojem jako my Češi, že totiž komunistická ideologie je největší a vlastně jediné zlo na světě, může taková událost vyvolat jenom rozčarování a rozčilení. Možná i proto papež zprvu neprojevoval sebemenší vděčnost. Napětí v jeho tváři však povolilo, když mu prezident vysvětlil, že tento typ kříže měl na stole španělský jezuitský misionář Espinal, bestiálně zavražděný roku 1980 bolívijskou diktaturou, protože se domáhal práv utiskovaných. Kříž si tedy papež nakonec odvezl s sebou do Vatikánu, jak prozradil na tiskové konferenci při zpáteční cestě, ale obě vyznamenání bolívijské vlády s tímtéž emblémem, daroval mariánské svatyni bolívijské patronky tak, jak to papežové někdy dělají.

Není zkrátka možné chápat tuto epizodku kategoriemi naší totalitní zkušenosti, kterou si navíc občas přibarvují hrdinstvím ti, kteří strávili většinu té doby v poklidném závětří nějakého státního institutu. Může se nám to jevit bizarně asi jako cylindry či buřinky, které důstojně nosí ženy v Bolívii.

Apoštolská cesta papeže Františka do Latinské Ameriky je jakýmsi klíčem jeho pontifikátu. Jeho promluvy na kontinentu, který je sjednocován právě křesťanskou vírou, ukazují výmluvně a skromně, že Petrův nástupce nezměnil kurz, nýbrž rychlostní stupeň našeho putování.

Další články z podrubriky Reportáže, reflexe, sloupky

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
3.1.21 O naději
20.12.20 Uchováme si lidskou tvář v době sociální nákazy?
13.12.20 Jesle a kříž, který se zachvěl
6.12.20 Církev a svět
1.11.20 Čas pandemie – vzácný čas zmoudření?



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti