25. 7. 2016

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.1459
Poslechem z webových stránek.927
Četbou textů na webových stránkách.1707
Poslechem i četbou.899


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek
Váš e-mail:

Nejčtenější

Byla zveřejněna apoštolská konstituce Vultum Dei quaerere

Římský biskup se setká s polskými biskupy bez účasti médií

Papež k Polákům: Vnímám svoji návštěvu jako velký dar od Pána
Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova

Res Claritatis

Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika

Pastorace na webuKatolik.cz

KTF UK

Stránky pro animátory seniorů

Návštěva papeže v České republice

 
Zprávy

  

12.2.2016 

Petrův nástupce zahájil apoštolskou cestu do Mexika

Vatikán. Papež František zahájil svou 12. apoštolskou cestu. Její první etapa jej zavede na Kubu, kde v době našeho večerního vysílání na havanském letišti probíhá historické setkání papeže s ruským pravoslavným patriarchou Kirillem. Odtud bude Petrův nástupce pokračovat do Mexika, kde zůstane do 18. února. Motto jeho mexické cesty zní: „Misionář milosrdenství a míru“.

Za přísných bezpečnostních opatření zastavil papežský vůz přímo na ploše římského letiště Fiumicino vedle připraveného airbusu A 330-200 italské společnosti Alitalia. Svatého otce Františka přivítal ředitel společnosti Luca Cordero di Montezemolo a další vládní a vojenští představitelé.

Papežský speciál přistane v Havaně po téměř dvanáctihodinovém letu, ve 14 hodin místního času (20h našeho času). Po třech hodinách vyhrazených pro setkání s patriarchou Moskvy a celé Rusi bude římský biskup pokračovat v cestě do Mexika, kde přistane v 19.30 místního času, to znamená o půl třetí ráno středoevropského času.

Jak informoval tiskový mluvčí Svatého stolce o. Federico Lombardi, v průběhu letu se uskutečnilo velmi krásné zhruba čtyřicetiminutové setkání Svatého otce s novinářským doprovodem. Papežskou cestu bude přímo na místě sledovat 76 korespondentů různých sdělovacích prostředků. Nejpočetnější, desetičlenná skupina, je z Mexika, avšak zastoupeny jsou téměř všechny země a národy, uvedl o. Lombardi předtím, než se ujal slova papež František.

“Dobrý den, děkuji za vaši přítomnost a práci. Bude to náročná a hutná cesta, ale zároveň cesta opravdu vytoužená. Přál si ji můj bratr Kirill, já sám a také Mexičané. Na začátku středeční audience mne očekávala vaše mexická kolegyně se všemi filmy komika Cantiflase, skoro jako bych měl vstoupit do tunelu vedoucího časem. A tak jsem touto Cantiflasovou branou, která vede ke zdravému smíchu, vstoupil do Mexika. Mým nejniternějším přáním je předstoupit před Pannu Marii Guadalupskou. Před ono tajemství, které se stále zkoumá a zkoumá, ale na které neexistují lidská vysvětlení. Také nejvědečtější studie nakonec říkají: „Je to Boží věc“. Právě kvůli tomu Mexičané říkají: „Jsem sice ateista, ale guadalupan“. Samozřejmě pouze někteří Mexičané, protože nikoli všichni jsou ateisté!“

Papež František dále přítomné novináře informoval, že s nimi tentokrát cestuje naposledy dr. Alberto Gasbarri. Římský právník a dosavadní koordinátor papežských cest brzy oslaví sedmdesátku a ukončí náročnou pracovní činnost, která obnáší dlouhé měsíce v zahraničí při dojednávání všech detailů apoštolských cest.

“Doktor Gasbarri pracuje ve Vatikánu už 47 let. To musel nastoupit do práce, když mu byly tři nebo čtyři roky! A 37 let organizuje papežské cesty. Říkám to, abychom mu mohli vyjádřit svůj vděk a zorganizovat při zpáteční cestě malou oslavu. Zodpovědnost za cesty za něj v tuto chvíli převezme mons. Mauricio Rueda – ten však není ze země těstovin, ani tequily, nýbrž tinta! Vítejte!“

Kolumbijský monsignor, ročník 1970, dosud pracoval v diplomatických službách Svatého stolce v Jordánsku a Spojených státech amerických. Otec Lombardi pak předal slovo mexické novinářce Valentině Alazrakiové, která je římskou korespondentkou mexické televizní stanice Televisa . Kromě mexických komických filmů si pro papeže připravila klasickou lokální pokrývku hlavy – mexické sombréro.

“Abyste se cítil jako Mexičan! První jsem před 37 lety darovala Janu Pavlu II. Pak si založil sbírku, protože do Mexika cestoval celkem pětkrát. Papež Benedikt si sombréro nasadil v Guanajuato a řekl, že se cítí jako Mexičan. Teď je tedy řada na vás. Toto sobmréro navíc pochází z Kuby – přivezla ho tam jedna mexická rodina při vaší poslední návštěvě, ale nepodařilo se jí ho předat. Proto jsem slíbila, že vám ho dám, pokud dodržíte slib a přicestujete do Mexika. Nikdy bych si nepředstavila, že se sobmréro vrátí opět na Kubu. To bylo opravdu překvapení! Děkuji a šťastnou cestu!“

Papež František také poděkoval a opětoval přání šťastné cesty všem novinářům ještě předtím, než každého z nich osobně pozdravil. V krátkém rozhovoru s jedním z nich, Kolumbijcem Nestorem Pongutou, Petrův nástupce potvrdil, že má v úmyslu navštívit jeho vlast v příštím roce. Jak řekl, vše závisí na výsledcích jednání mezi kolumbijskou vládou a skupinou Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC), které nyní probíhá v Havaně.

Kromě hlavního mexického města navštíví papež také jih a sever země. Jen v rámci cest po Spojených státech mexických urazí 3.600 km, z toho 400 km v automobilu. Navštíví hlavní poutní místo Latinské Ameriky v Guadalupe , setká se s migranty na hranicích se Spojenými státy americkými a s domorodci v Chiapasu. Nebude chybět ani setkání s rodinami a s mladými lidmi.

(RaVat)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
19.2.16 Otec Lombardi o guadalupské cestě
18.2.16 Pohyb kapitálu nesmí určovat pohyb a životy lidí
18.2.16 Bez Panny Marie Guadalupské nelze pochopit Mexiko
18.2.16 Papež František ve Spojených státech mexických - 6.den
17.2.16 Papež František ve Spojených státech mexických - 5.denHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2016 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@vatiradio.va.
Administrace: česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Pavel Brestovský.

 
Záznam aktuálního pořadu ve formátu Real Audio  

Záznam aktuálního pořadu ve formátu MP3  

Český kanál Rádia Vaticán na You Tube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež: Naléhavou modlitbou nepřesvědčujeme Boha, nýbrž posilujeme svoji víru a trpělivost

Římský biskup se setká s polskými biskupy bez účasti médií

Poučme se z dění v Turecku, vyzývá biskup Audo

Byla zveřejněna apoštolská konstituce Vultum Dei quaerere

Papežova vděčnost za svědectví Carmen Hernandezové

Zaniká Papežská rada pro sdělovací prostředky

Kardinál Parolin k situaci v Turecku

Kardinál Turkson v Jižním Súdánu

První národní eucharistický kongres v Pákistánu

Salesiáni k domnělé fotografii o. Tom Uzhunnalila

Papežské poselství generální kapitule dominikánů

Program návštěvy papeže Františka v Porciunkule

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba je prvním a principiálním »pracovním nástrojem«

Publicistika (Komentáře "Církev a svět"): Radost lásky a zděšení teologů

Publicistika (Reportáže, reflexe, sloupky): Kdo jsou dnešní mladí lidé a co hledají?

Rozhovory: S islámem se podvratně manipuluje

Homilie: Cyklus homilií dočasně přerušen

Archiv zpráv červenec 16
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Amoris laetitia činí krok směrem, kterým se vydal Wojtyla

Kněžská duchovní obnova 2016

Pohledem Panny Marie Guadalupské