Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   19. 3. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Komentáře "Církev a svět" 

22.5.2016 

O umenšování Kristova náměstka

Milan Glaser

Německý filosof a mimo jiné také přítel Benedikta XVI. Robert Spaemann se v souvislosti s apoštolskou exhortací Amoris laetitia rozhodl v rozhovoru pro Catholic News Agency adresovat papeži Františkovi zásadní, ba zarážející výtku. Papež podle něho „vytváří v církvi chaos a vede církev ke schismatu“. Výroky i u nás známého, katolicky orientovaného filosofa, jsou šokující a bohužel nejsou v dnešním katolickém prostředí ojedinělé. Nebude od věci pokusit se zjistit, proč tomu tak je, a dobrat se názoru nezakládajícímu se na prchavých emocích. Těch je totiž kolem Františkova pontifikátu nakupeno velké množství, což nepochybně souvisí s mírou emocí, které jsou vlastní také jeho vystoupením.

Co je příčinou tak vyostřeného soudu německého filosofa? Už loňská biskupská synoda jednoznačně smetla ze stolu nápovědy světských médií ohledně homosexuálních svazků, když prohlásila, že „neexistuje žádný základ umožňující stanovit, byť i jen vzdálenou podobnost či analogii mezi těmito svazky a Božím záměrem s manželstvím a rodinou“ (Amoris laetitia, 251). Zmíněná mediální nápověda, která se neprávem dovolávala papežových slov „kdo jsem já, abych soudil“ ve vztahu k homosexuálům (tiskovka z 30. července 2013), proto vydáním posynodální exhortace o lásce v rodině přestala na veřejné mínění zabírat.

Pro německého profesora etiky je kamenem úrazu přístup papežské exhortace Amoris laetitia k párům, které žijí v takzvaných neregulérních situacích, a k podmínkám jejich účasti na eucharistii. Robert Spaemann má za to, že papež František podlehl pokušení situační etiky, odmítnuté Janem Pavlem II. v encyklice Veritatis splendor, a otevírá tak pro kněze i laiky dveře svévolným individualistickým interpretacím katolické víry, pokud se týče nauky o svátostech.

Takovýto závěr ovšem odporuje celkovému a zásadnímu postoji katolické víry, a to nehledě na samotný výklad zmíněné otázky, která kulminuje v odstavci 305 apoštolské exhortace a která zejména pro zpovědníky nepochybně představuje nemalou výzvu. Nároky, které na duchapřítomnost věřících klade papež František, nejsou malé, nýbrž maximální. Přívětivost a shovívavost, které vyzařují z promluv nynějšího Petrova nástupce, jsou však cílené přesně, a připustit, že jsou určeny hříchům a nikoli právě a pouze hříšníkům, by se rovnalo odpadnutí od víry ve Spasitelův příslib, že Petrova víra nezanikne (Lk 22,32).

Pocit bezradnosti nad magisteriem nynějšího Petrova nástupce se však mezi katolíky zjevně vyskytuje, což ukazuje nejen významný filosof s mezinárodní pověstí, jakým Spaemann bezpochyby je. Vyvěrá patrně z upřílišněného očekávání, které nebývá oproštěno od záludných tužeb po sobeckých jistotách a po zabydlenosti v tomto světě. Především se však tento pocit pojí s odklonem od tajemství víry, která pomine Posledním soudem na konci dějin a které je vlastní určitý prvek dramatičnosti. Nikoli nejistoty, pokud jde o věčné trvání Boží lásky k nám, ale pokud jde o to, jak obstojíme my a v neposlední řadě naši drazí před Božím milosrdenstvím, které se člověku nevnucuje.

Ústup pokud možno ze všech zbývajících pozic papežského majestátu ve snaze zbavit se i jen náznaku duchovního zesvětštění spolu s častým zdůrazňováním Božího soudu (25. kapitola Matouše); vnímání pozemské pomíjivosti lidského přebývání a s tím související uplatňování emotivity; morální apel na dobré skutky, které musejí nezbytně vyvěrat z pravé víry, a nakonec nejzazší apel na Boží smilování spojený s maximalistickým čili bezmezným uznáním hříšnosti sebe sama – to jsou některé z charakteristických rysů pastoračního vedení věřících za pontifikátu papeže, který přišel „téměř z konce světa“.

Jejich společným jmenovatelem je právě důraz na dimenzi tajemství a s tím související svěřování se do rukou Božích tělem i duchem. Není to však výraz ústupu od pravdy, kterou církev věří, byť se to tak může jevit, nýbrž určité znamení; signál, jehož význam nebývá ani v církvi vždycky plně chápán v důsledku celkově sníženého vnímání prorocké dimenze křesťanského poselství, pokud jde o dějiny lidstva. Kristův náměstek se umenšuje, omezuje svou pravomoc soudit na nejmenší možnou míru a vytváří tak prostor pro Boží milost, která jedině obohacuje lidskou svobodu.

Není náhodou, že papežské povzbuzení k lásce v rodině - Amoris laetitia - má silnou eklesiologickou konotaci. Právě v manželském svazku se totiž stvoření a vykoupení pojí v jediném tajemství Krista a církve. Rozuzlení, ke kterému dějiny dramaticky spějí, činí věřícího šťastným.

Další články z podrubriky Komentáře "Církev a svět"

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
3.1.21 O naději
20.12.20 Uchováme si lidskou tvář v době sociální nákazy?
13.12.20 Jesle a kříž, který se zachvěl
6.12.20 Církev a svět
1.11.20 Čas pandemie – vzácný čas zmoudření?



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti