Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   19. 3. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Reportáže, reflexe, sloupky 

28.5.2016 

Bergoglio v pokoncilní době

Ukázka z životopisu papeže Františka

Javier Camara, Sebastian Pfaffen

Před nedávnem vyšlo přepracované italské vydání životopisu papeže Františka – Temná Bergogliova léta. Překvapivý příběh. Kniha obsahuje originální svědectví, která papež poskytl argentinským žurnalistům Javierovi Cámarovi a Sebastiánovi Pfaffenovi (na fotografii spolu s manželkami), a představuje tak jediný autorizovaný papežův životopis.
Z knihy vybíráme pasáž, která popisuje svízelnou situaci sedmdesátých let minulého století, kdy otec Bergoglio zastával funkci provinciála argentinských jezuitů
:

V Argentině se schylovalo k nelítostnému konfliktu a Tovaryšstvo Ježíšovo prožívalo také interní krizi. Po Druhém vatikánském koncilu vystoupilo po celém světě z tohoto řádu na deset tisíc členů. V Argentině byly také výstupy a intenzivní diskuse mezi teologickými proudy se v některých případech extrémně vyhrotila. Kromě toho byla province zatížena milionovými dluhy.

V těchto letech mnozí řeholníci, kněží a seminaristé opouštěli řeholní život i život víry a pokoušeli se realizovat přednostní volbu pro chudé svojí politickou aktivitou. V Argentině, stejně jako v ostatních částech Latinské Ameriky, si někteří z nich osvojili extrémní teologii marxistického původu, která vybízela také k ozbrojenému povstání. Nový otec provinciál se s tímto zmatkem nikdy nesmířil a nastolil v Tovaryšstvu pořádek, což vyvolalo nevoli a očerňování, které jej stíhalo dlouhá léta.

„Panoval tehdy velký zmatek a jednou z nejvíce žádaných kořistí byli jezuité,“ řekl Carlos Velasco Suárez, Bergogliův přítel a zakladatel Humanistického hnutí, který zemřel roku 2013. Těsně před jeho smrtí zaznamenala argentinská novinářka Elisabetta Piqué jeho svědectví o této době.

Velasco Suárez, univerzitní profesor a psychiatr, znal důvěrně vnitřní spory, které se vedly mezi kněžími a seminaristy té doby, také proto, že mu tehdejší provinciál Bergoglio posílal řeholníky, kteří se dostali do těžkostí.

„Lákali jezuitské studenty a kněze dvěma technikami: indoktrinovali je osvobozeneckou politikou nebo jim pletli hlavu ženami.“ Podle vyprávění zmíněného psychiatra Bergoglio proti tomu všemu rázně vystoupil, když přemístil noviciát blíž, do Colegia Máximo, osobně provázel každého kněze a zavedl přísnou duchovní kázeň. „Nemám pochyb o tom, že Bergoglio, zachránil Tovaryšstvo Ježíšovo,“ tvrdí argentinský lékař. To co pro něho bylo ctnost, však u druhých vyvolalo zášť. „Mohu potvrdit, že v tom byl vždycky velmi pevný, a proto byl také potrestán přemístěním do Cordoby,“ sdělil Velasco Elisabettě Piqué.

Hněv některých spolubratrů vyvolal pomstu, když jej poslali do Cordoby, jak popisuje sám Bergoglio v jednom z dopisů, které roku 1990 zaslal z Cordoby svému příteli salesiánovi Caytano Brunovi. Bergoglio v něm vzpomíná, jak se v roce 1976 rozhodl přestěhovat jezuitskou provinční kurii do San Miguel v provincii Buenos Aires. Uprostřed velkého ideologického a politického zmatku se chtěl provinciál blíže věnovat mladým uchazečům o vstup do jezuitského řádu. „Začala přicházet nová povolání a zdálo se, že bude vhodné, když provinciál bude sídlit blízko formačního domu,“ napsal tehdy otec Jorge. Dělal si starosti nejenom o novice, ale také o jezuitské profesory a o to, co přednášeli. „Sestavil jsem nový studijní program: obnovil dva roky juniorátu a také filosofii studovanou odděleně od teologie namísto stávající filosoficko-teologické směsice, které se říkalo curriculum a v níž se začínalo studiem Hegela.“

Požadoval také pastorační změny, které sám zavedl a za které byl kritizován. „Viděl jsem chudinské čtvrti, kterým se nevěnovala pastorační pozornost – psal roku 1990 Bergoglio – a to mne znepokojilo. Začali jsme se tedy věnovat dětem, protože jsem si uvědomil, že my jezuité přijímáme v posledních slibech povinnost vyučovat ve víře děti a nevzdělané. Začal jsem s tím spolu se studenty. Věc se pozvolna rozrostla. Bylo postaveno pět nových kostelů a dala se do pohybu mládež v té čtvrti... Později však přišlo obvinění, že tento apoštolát není vlastní jezuitům a že jsem zavedl salesiánskou (sic) formaci. Obviňovali mne, že jsem pro-salesiánským jezuitou.“

Otec Andrés Swinnen, který byl tehdy novicmistrem a vystřídal potom Bergolia ve funkci provinciála, nám řekl: „V té době, po Druhém vatikánském koncilu, panoval velký zmatek. Papež Jan XXIII. otevřel okna, aby vešel čerstvý vzduch, jak sám řekl, ale někteří toho využili, aby utekli a vystoupili. V Tovaryšstvu jsme měli kněze, kteří se domáhali sebeurčení, tito lidé si nárokovali: já jdu žít tam a já půjdu onam, a podobně. Chyběl charakterní člověk s autoritou, aby udělal pořádek, a v tomto smyslu byl Bergoglio dobrý provinciál.“
Čas a pozdější vývoj církve Bergogliova rozhodnutí docenil.

Z knihy Gli anni oscuri di Bergoglio. Una storia sorprendente, Ancora, 2016, stran 288. (ukázka str. 118-120)
přeložil Milan Glaser

Další články z podrubriky Reportáže, reflexe, sloupky

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
1.5.20 Papež zavolal mladíkovi, z jehož dopisu citoval
18.2.20 Papež, jak jsem ho poznal – nová kniha italského vatikanisty
30.12.19 Papežova vzpoura proti apokalyptické rétorice
14.3.19 Bergoglio za diktatury zachránil víc lidí než známo
24.7.18 Otec Fiorito a Bergoglio – lidová zbožnost a teologie kultury



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti