Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   28. 3. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Komentáře "Církev a svět" 

17.7.2016 

Zůstaň online!

K 87. narozeninám profesora Josefa Svobody

Richard Čemus

Český rozhlas uchovává ve svém archivu materiály, které vydají na deset pokračování životopisného vyprávění emeritního profesora university v Torontu v Kanadě Josefa Svobody. Kdo se nechá vtáhnout do napínavého životního příběhu tohoto mimořádného muže, nemůže se odtrhnout. Radioservis v edici Osudy vydal v roce 2011 toto vyprávění knižně péčí Miloše Doležala pod titulem Tři inkarnace. Vzpomínky skauta, vězně komunistických kriminálů a arktického ekologa Josefa Svobody. Proč knihu nazval „Tři inkarnace“, vysvětluje sám autor v předmluvě takto: „Má životní odysea představuje tři ostře oddělená období. Kdybych věřil v převtělování, tak už žiji třetí inkarnaci. V té první jsem byl dítětem, skautem a gymnazistou a celý jeden rok univerzitním studentem. Prožil jsem v ní polovinu první republiky. Přežil válku a zažil únorový komunistický převrat. V druhém převtělení jsem byl politickým vězněm, kdesi na vzdálené planetě zvané jáchymovský a leopoldovský gulag. Zatčen jsem byl ve dvaceti, bývalý s odstupem času už téměř neskutečý život dětské radosti a mladické horlivosti, přátelství a první lásky se v kriminále zdál tak vzdálený, že jsem se na svět bez mříží a ostnatých drátů už jen nejasně rozvzpomínal. Z oné nerudné planety jsem se nakonec vrátil, ale když se po dalších deseti letech naskytla šance z republiky odejít, tak jsem ji po delším váhání využil. Tím se počala má třetí a nejdelší inkarnace. Opět ostře oddělená od předchozí: život v Kanadě. Tři různě velké etapy, tři proměny a pořád ten stejný protagonista, dnes už zestárlý“…(str. 13)

Kdo se s emeritním profesorem osobně setká, dá mi za pravdu, že o nějakém zestárlém důchodci, který si stále na něco stěžuje, nemůže být vůbec řeči. Ve svých 87 letech Josef oplývá vitalitou a že se právě vrátil z návštěvy rodiny svého syna Michaela z Whitehorse v Yukonu na severu Kanady, je toho dokladem, stejně tak i namáhavé cesty do vlasti, rozplánované na minutu, aby se náročný program dal vůbec stihnout. To vše jej udržuje mladým, stejně jako stále otevřená otázka po smyslu vlastního bytí. Svou knížku koncipoval jako „Vyprávění poutníka,“ nikoli jako „nářek ukřivděného mukla a ani jako referát úspěšného vědátora“. Vydává „svědectví člověka, který prošel místy, kam se běžně každý nedostane, a který vše přežil, snad aby o tom mohl druhým povědět“. Nevypráví, aby oslnil, ale aby se podělil o to, co sám nazývá nejkrásnější léta svého života. Tady bychom asi čekali všechno možné, jen ne věznici, jejíž jméno budí hrůzu do dneška. Josef Svoboda ač laik se dostal v Leopoldově do oddělení pro kněze, biskupy a řeholníky, kterému se říkalo „muklovský Vatikán“. Sdílel tak osud například biskupů Gojdiče, Vojtaššáka, Trochty, řeholníků Silvestra Braita, Dominika Trčky, kněží Ati Mandla, Antonína Bradny a především Adolfa Kajpra. Statečný jesuita, který přežil nacistický koncentrák, se z leopoldovské věznice dostal takzvaně na amnestii. Jenomže „amnestii“ nazývali vězňové svým šibeničním humorem čtyřkolák, na kterém se vyváželi z vězení mrtvoly. V roce 1959 na něm vezli z bran věznice i 57letého P. Adolfa. Proto věnuje svou knížku „všem Leopoldovským, zvláště mučedníku otci Adolfu Kajprovi, S.J.“, se kterým ho pojilo hluboké duchovní přátelství.

Připomínáme si tuto děsivou dobu hlavně proto, že se v ní rodily hodnoty, o které je dnes nouze, zejména duchovní hloubka, autenticita lidství a smysl pro stěžejní hodnoty života. Josef je přímo vyzařuje. Kdo se s ním setká, získá k němu záhy důvěru, a vycítí, že stojí před někým, komu se může svěřit i v nejosobnějších trablích života. A vůbec se už nedivím, proč v jeho pracovně v Burlingtonu poblíž Toronta je skype zapnutý mnoho hodin denně. Neváhal bych říci, že arktický ekolog světového jména je pro mnohé lidi doma, tak i za hranicemi něco jako duchovní otec. Josefova empatie s druhými je zřejmě vrozená, jistě se ale umocnila ve vězení, ale i krutou ránou, která ho stihla v Kanadě, když mu v pouhých 27 letech zemřel jeho mladší syn Andrew. Byl to nadějný hudební skladatel, doktorand na Columbijské Universitě v New Yorku. Už v mladistvém věku byl obdivován pro své symfonické a chorální skladby, uvedené na podiích v New Yorku, Montrealu, Rotterdamu, Paříži a v Praze. Hudebně zpracoval i vězeňské zážitky svého otce v monodramatu, které nazval Martin Středa (viz link na první a druhou část provedení tohoto díla).

V otázkách arktické ekologie je český polárník mezinárodní autoritou. Rozhodnutí o engagement České republiky v polárním výzkumu nepadlo dříve, než si příslušná parlamentní komise vyslechla názor prof. Svobody. Avšak to nejcennější, co Josef přímo zosobňuje, je propojení víry a rozumu fides et ratio. V jednom ze svých kázání papež František řekl: život není jakým by měl být, ale jakým je. Přes svůj – řeklo by se – vysoký věk se Josef stále živě zajímá o dění v současném světě a přes svůj životní úspěch nebudí dojem, že by chtěl usnout na vavřínech. Je stále otevřený pro problémy mladých. „Žádný člověk není ostrov,“ říká Svoboda v úvodu své knížky „nejdůležitější v životě jsou lidské vztahy.“ Nazývá-li se Josef poutníkem, pak proto, že otázka po smyslu jeho života ještě není zodpovězena. Ani si moc nepřeji, aby Josef odpověď našel v dohledné době. Nejsem jediný, kdo chce putovat po Božích stezkách právě s Tebou, Josefe. Ty nesmíš nikdy zemřít!

Jelikož zmíněná kniha Tři inkarnace je rozebraná, uvádím link k audioarchivu Českého rozhlasu.

Další články z podrubriky Komentáře "Církev a svět"

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
3.1.21 O naději
20.12.20 Uchováme si lidskou tvář v době sociální nákazy?
13.12.20 Jesle a kříž, který se zachvěl
6.12.20 Církev a svět
1.11.20 Čas pandemie – vzácný čas zmoudření?



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti