Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   25. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

8.11.2016 

Neet či ghost – mladí lidé se stahují do sebe

Itálie. Říká se jim „NEET“ z anglického not in education, employment or training. Řeč je o dospívajících, kteří nestudují ani nepracují a dobrovolně se izolují od reálného života a společnosti, přičemž zdaleka nejde o mládež z takzvaně sociálně znevýhodněných prostředí, nýbrž častokrát o brilantní gymnazisty. Tito adolescenti se jednoho rána bez jakýchkoli předchozích výstražných signálů a za bezmocného přihlížení rodičů zavírají do svého pokoje, aby veškerý čas trávili před displejem svého mobilu a počítačovým monitorem. Důvod? Neúnosný tlak soutěživé společnosti, na který mladý člověk reaguje negací. Odpírá okolnímu světu sám sebe.

Jev silně rozšířený v Japonsku, kde se těmto mladým říká hikimori, sahá už do počátku osmdesátých let. Týká se především prvorozených synů a jeho prvním příznakem je přerušení školní docházky. Japonské statistiky se pohybují od čtyř set tisíc do dvou milionů adolescentů s poukazem na trvalý nárůst tohoto trendu, který se nevyhýbá ani Evropě. Vloni mu věnovala obsáhlé šetření italská nezisková organizace WeWorld, jejíž téměř devadesátistránková zpráva o mladistvých stínech nese příznačný název Ghost, tedy „přízrak“. Z nedávného průzkumu italské nadace Minotauro, zveřejněného pod rovněžtak výmluvným titulem „Tělo v pokoji“ vyplývá, že obdobnou životní volbu v Itálii podstoupilo nejméně sto tisíc mladých lidí.

U mikrofonu Vatikánského rozhlasu je prof. Matteo Lancini, psycholog a psychoterapeut, který předsedá zmíněné nadaci a vede Italské sdružení Skupin psychoterapie a psychoanalýzy pro adolescenty.

“S touto mládeží se už setkáváme nejméně patnáct let. Jsou to převážně chlapci, kteří po přechodu z druhého stupně základních škol na střední opouštějí nejprve školní docházku, pak společnost a stahují se do svého pokoje. Jsou to dospívající s normálním inteligenčním kvocientem, často velmi inteligentní, kterým se dosud ve studiu velmi dobře dařilo.“

Podle vašeho šetření mnozí dotázaní rodiče dávají vinu dnešnímu školnímu systému, který mladé lidi nedoprovází v citlivé fázi dospívání. Nepomáhá jim zvládat bolest – kupříkladu při nehodě či nemoci, náhlém úmrtí někoho drahého, konfliktní separaci rodičů. Mnozí učitelé, kteří jsou sami profesionálně demotivovaní, namísto poskytování podnětů studenty spíše přesvědčují o jejich nedostatečnosti. Z rodinného hlediska je zase u většiny těchto případů patrný naprostý nezájem otců, kteří si nedokáží přiznat svou bezmoc a svého potomka kvůli jeho chování zcela potupí, ne-li přímo vydědí. V čem zde spočívá problém – primárně v rodině, anebo ve společnosti?

“To je složitá otázka. Jisté je, že nové výchovné modely s sebou přinesly nové vzorce nakládání s adolescenty. Všimli jsme si, že velkým problémem tu je také vztah s vrstevníky – jejich zpětná vazba totiž spolu s dalšími faktory, osobní slabostí a sníženou odolností, podněcuje případný odchod do ústraní. Tito mladí lidé jsou totiž krajně závislí na soudu svých vrstevníků. Když například popisují zkoušení ve škole, vysvětlují, že jim nezáleží na výsledku, ale na dojmu, jaký učinili na třídu. Škola se tak stala místem pro úspěšné a populární, jinak je lépe se stáhnout, říkají. Nevíme, zda by volba sociální izolace existovala také bez internetu, pravdou ale je, že tyto mladé lidi nepřitahuje internet. Jeho pomocí totiž řeší jinou problematiku – mentalizaci těla, obtížné oddělování od původní rodiny, potíž, jak obstát v kompetitivní společnosti, která se řídí popularitou a krásou. Tito mladí lidé se proto stahují do ulity svého domova a mnozí z nich pak internet využívají jako jediný způsob udržování vztahů. Je také třeba říci, že při vážnějích případech sociální izolace, alespoň těch, se kterými jsem se setkal, internet vůbec nehraje roli. Není tedy příčinou odpojení od reality, nýbrž nástrojem, který tito dospívající zoufale používají, aby si s realitou udrželi domnělý kontakt.“

Chladný internet a neosobní, soukromí vytěsňují elektronika se tak stávají záchranným kruhem a sociálním asistentem na plný úvazek. Tlumí totiž sociální stud dospívajících, odhmotňují přátelství a zmenšují riziko zklámání. Mladí lidé ve virtuální dimenzi nalézají gratifikaci, kterou jim reálný svět odpírá, uzavírá prof. Matteo Lancini.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
30.10.20 Kostel je místem svobody a naděje
19.9.20 Papež zaslal růžence na pohřeb zavražděného kněze – jeden pro vraha
5.8.20 Italský biskup “zrušil” křestní a biřmovací kmotrovství
24.7.20 Matka Lucia, Mutter der Toten
15.7.20 Rodina v post-rodinné společnosti: 40% mladých Italů nechce mít děti



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti