Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   19. 3. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

17.1.2017 

V Aleppu se nadále bojuje, říká pracovnice Kirche in Not

Sýrie. Navzdory vyhlášenému osvobození Aleppa od teroristických band ve městě dosud nenastal klid, potvrdila Vatikánskému rozhlasu obchodní vedoucí německé větve katolického podpůrného díla Kirche in Not. Karin Maria Fenbertová strávila minulý týden v Aleppu, kde mluvila s tamními křesťany i jejich biskupy. Anglicko-německo-polská tříčlenná delegace vyslaná papežskou nadací mohla díky syrské armádě poprvé vstoupit přímo do terénu a uvědomit si, jak vypadá město, které se kdysi nazývalo Paříží východu...

“Aleppo není úplně zničené – existují velké rozdíly mezi východní a západní částí. Před válkou ve městě žilo pět milionů obyvatel, nyní jsou to nanejvýš dva miliony, z toho většina v západní části. Několik desítek tisíc teroristů z východní části odešlo do Idlibu, ale někteří se přestěhovali do západní části, což pro tamní obyvatele není úplně bezpečné. Také ve východní části města jsme mohli pozorovat různé stupně zkázy – velmi silně zasažena byla městská část, ve které se kdysi nacházelo jezuitské středisko. Západní Aleppo utrpělo zejména kvůli intenzivnímu bombardování – lidé tu mluvili až o stovce detonací za jednu noc a neustálém zasklívání oken. Byli jsme ubytovaní ve vojenských prostorách syrské armády, kde jsem si všimla, nakolik jsou při tamním bodu mrazu důležité neporušené okenní tabulky. Možnosti vytápení jsou prakticky nulové, protože dodávky nafty v Sýrii nefungují a topný olej je drahý.

Sýrie trpí také nedostatkem zemního plynu poté, co samozvaný Islámský stát v polovině ledna vyhodil do povětří jeho ložisko v Hayyanu v homské oblasti, severozápadně od Palmýry. Přímo v Aleppu teroristé vybombardovali městskou elektrárnu, takže město se stále potýká s nedostatkem elektrického proudu.

“Většina domů v Aleppu je víceposchoďová, a to znamená, že v nich nefungují výtahy ani osvětlení na schodišti. Lidé si s sebou musí neustále nosit baterky. Městská správa vyhlásila projekt „Dva ampéry na rodinu“, který pokrývá z generátorů. Znamená to, že v domácnosti může souběžně fungovat pár žárovek a jeden elektrospotřebič. Jeden lékař, který v osmdesátých letech žil v Německu a mluvil výborně německy, mi vyprávěl, že získává informace výhradně po internetu, protože ve městě nenajde noviny ani knihy. K tomu ale potřebuje elektrický proud…“

Jak dodává německá pastorační pracovnice, průměrný měsíční příjem současného Aleppana se pohybuje kolem 150 dolarů. Kirche in Not se snaží ulevit této materiální nouzi s pomocí dalších organizací – syrské Charity, Jezuitské služby uprchlíkům a Červeného půlměsíce.

“Podporujeme školní vzdělání, aby na univerzitě běžely další ročníky. Prohlédla jsem si budovy univerzity, které zůstaly nedotčené. Samozřejmě je ve městě mnoho řeholníků a kněží, kterým také poskytujeme materiální pomoc. Během návštěvy jsme mluvili s biskupy šesti křesťanských církví a zástupci dalších podpůrných sdružení – důležitým cílem je dohodnout se na jednotné úrovni poskytované pomoci.“

Podle Fenbertové se nicméně do západní části Aleppa postupně vrátil život – na hlavních třídách viděla otevřené obchody i restaurace, ve kterých hlídkují ruští vojáci. Lidé se odvažují vyjít do ulic, rozproudila se nikým nekontrolovaná, a tudíž chaotická doprava. Do města vede jedna relativně bezpečná přístupová cesta kontrolovaná syrskou armádou.

“Dohoda o příměří mezi Tureckem, Ruskem a Íránem se ale týká pouhých deseti procet aleppského území. Na zbývalých devadesáti procentech se nadále bojuje – a je to slyšet.“

Uvedla pracovnice papežské nadace Kirche in Not po návratu ze syrského Aleppa.

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
26.1.21 Patriarchové blízkovýchodních církví žádají o ukončení sankcí proti Sýrii
7.12.20 Papež daroval šedesát tisíc euro každé syrské diecézi
14.11.20 Uprchlíci se chtějí vrátit, ale nemají kam
6.11.20 Řeholnice prosí o pomoc křesťanským rodinám v Aleppu a Damašku
24.9.20 Snažíme se nést kříž společně, říká aleppský františkán, otec Alsabagh



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti