Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   28. 3. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

21.3.2017 

Magnificat je revoluční modlitba - píše František mladým

Vatikán. Vedle osobního videoposelství oslovuje papež František mladé lidi také v obsáhlém listu, který je má doprovázet v přípravách na setkání v Panamě za dva roky. „Velice mi leží na srdci, abyste vy, mladí, kráčeli životem nejen s odkazem do minulosti, ale abyste měli odvahu k přítomnosti a naději do budoucna,“ zdůrazňuje papež a vybízí mladé, aby se v těchto základních postojích nechali inspirovat mladou dívkou z Nazareta. Také příští biskupská synoda, v září 2018, se věnuje vašemu lidskému dozrávání a rozlišování cesty povolání. Přál bych si, aby mezi přípravou na Světové dny mládeže v Panamě a synodou byla souhra – dodává František.

Mladičká Maria přijímá andělovo zvěstování a dává Pánu své „ano“. Ačkoli mnoha věcem ještě nerozumí, nenechává se paralyzovat strachem ani pýchou. Není pohodlnou dívenkou z kanape, o níž byla řeč během vigilie při posledním Setkání mládeže v Krakově (30. července 2016). Papež mladým doporučuje, aby se vydali na pouť, podobně jako když Maria na cestě za Alžbětou musela urazit 150 kilometrů. Právě na cestě lze totiž rozvažovat nad událostmi života, dozrávat v poznávání jeho smyslu a prohlubovat své povolání, „které se pak odhaluje v setkání s Bohem a ve službě druhým“.

František obrací pozornost mladých k Mariinu chvalozpěvu Magnificat. „Je to revoluční modlitba,“ říká - zpěv mladé ženy plné víry, vědomé si svých omezení, ale důvěřující v Boží milosrdenství. Když se Bůh dotkne lidského srdce, člověk se stává schopen vskutku velkolepých věcí. A těm, kdo snad pochybují o svých schopnostech, František vzkazuje:„Když nás Pán volá, nemáme zůstávat u toho, čím jsme nebo co jsme udělali. Naopak, ve chvíli tohoto volání má On před sebou to, co bychom mohli udělat, všechnu lásku, kterou jsme schopni vyzařovat.“

Petrův nástupce připomíná, že Mariino Magnificat je rovněž chvalozpěvem na dějiny jejího národa. Mladí lidé nejsou odtrženi od minulosti. Také osobní příběh každého mladého křesťana je součástí dlouhé tradice církve. Připomínání minulého napomáhá k přijetí nečekaných zásahů, které chce Bůh uskutečňovat naším prostřednictvím - zdůrazňuje papež a pokládá mladým otázku, jak nakládají se svou minulostí. „Chtěl bych vám připomenout, že není světce bez minulosti ani hříšníka bez budoucnosti,“ dodává. „Perla vzniká tam, kde se zranila ústřice! Ježíš ve své lásce může uzdravit naše srdce a proměnit naše zranění v pravé perly.“ František si všímá také dalšího důležitého problému mladé generace, totiž schopnosti reflexe nad vlastním životem a jeho promítnutí do budoucnosti. „Mít minulost není totéž jako mít dějiny. Můžeme mít v životě mnoho vzpomínek, ale kolik z nich je skutečně součástí naší paměti, má význam pro naše srdce a dává smysl naší existenci?“ – ptá se papež a varuje mladé před falešnými obrazy skutečnosti, před životem bez projektu, jaký produkují reality show.

Na závěr papež František nabízí mladým lidem rady, jak uchovat v paměti důležité životní okamžiky a vytvářet z těchto fragmentů celek, který může vytvořit mozaiku. Předně doporučuje krátké rozjímání před spaním, ve kterém před Bohem i před sebou proberou celý uplynulý den, dále pradávnou praxi lectio divina, tedy rozjímání nad čtením Písma, a zve mladé ke svátosti smíření a eucharistii. Vybízí je také k tomu, aby hledali své kořeny a shromažďovali zkušenosti minulých generací prostřednictvím dialogu se svými prarodiči. Společnost, která si cení pouze přítomného má tendenci devalvovat to, co je dědictvím minulosti, včetně manželství, zasvěceného života nebo kněžského poslání. Nedejte se však oklamat, Bůh přišel rozšiřovat obzory našeho života a je to on, kdo nám pomáhá dávat správnou hodnotu minulosti a plánovat šťastnou budoucnost. „To je však možné jedině pokud žijeme autentickou zkušeností lásky, která se uskutečňuje v objevování Pánova povolání a přitakání k němu. A to je také jediná věc, která nás činí skutečně šťastnými,“ píše papež František v závěru svého poselství k mladým.

(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
23.1.19 Arcibiskup Ulloa Mendieta: Svatost není mýtus
23.1.19 Dějiny SDM ve zkratce: Tři setkání mládeže a tři papežové
23.1.19 Papež František odcestoval do Panamy
22.1.19 Papežova návštěva je pro nás požehnáním, říká panamský prezident
22.1.19 Latinská Amerika potřebuje rehabilitovat dobrou politiku



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti