VaticanNews.va

   22. 10. 2018

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.4982
Poslechem z webových stránek.3183
Četbou textů na webových stránkách.5052
Poslechem i četbou.3098


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Františkova mariánská víra: „V Medžugorje je milost, ale chybí rozlišování...“

Papež: Pozor na dokonalé křesťany!

O přikázáních - Lhostejnost zabíjí


Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů Návštěva papeže v České republice NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Komentáře "Církev a svět" 

11.10.2015 

O rodině jinak

Milan Glaser

„Již od počátku křesťanství byla rodina ideologicky atakována. Například tzv. gnostiky. Dnes je však tento útok radikálnější a spíše než ideologicky je veden technologicky. Není to otázka teorie, nýbrž praxe, účinných prostředků, které mají produkovat lidská individua mimo pohlavní komunikaci“ – říká francouzský katolický filosof Fabrice Hadjadj, který se ve své poslední knize - mající ve svém titulu otázku Co je to rodina? - věnuje tématu, jímž se zaobírá probíhající biskupská synoda v Římě.

Čelíme tedy technologické destrukci rodiny? – táže se italský žurnalista tohoto gymnaziálního učitele a otce šestičlenné rodiny. Ten odpovídá:

„Co je dnes místem, kde se tká rodinné předivo? Kde se setkávají, konverzují a někdy hádají generace, ale přitom prostřednictvím toho nejprvotnějšího úkonu společného jídla nadále komunikují a sdílejí se? Tímto místem je tradičně stůl. Dnes se však stále častěji jenom hltá ve dveřích ledničky, aby bylo možné se co nejrychleji vrátit k zapnutému monitoru. Nejedná se o individualismus, ale spíše jakýsi „dividualismus“, protože každý má na svém monitoru otevřeno více oken, rozštěpuje se, rozdrobuje a rozptyluje. Ztrácí svoji tvář, aby získal mnoho „profilů“, ztrácí svoje příbuzenství, aby měl svoje heslo. Stůl v rámci genealogické a tělesné komunikace sdružuje. Namísto toho tablet či jiný elektronický přístroj v rámci technologické a odtělesněné komunikace způsobuje rozpad. Technologické inovace kromě toho sugerují, že to novější je lepší než to starší, čímž rozbíjí úctyhodnost toho, co je starší, a zkušenost vůbec. A pokud mizí stůl, stává se hlavou rodiny adolescent. On totiž umí nejlépe zacházet s poslední elektronickou výbavou, a děda, ani táta jej nemají čemu učit,“ uzavírá svoji odpověď Fabrice Hadjadj.

Francouzský filosof klade ve zmíněné knize jednu velice provokativní otázku. Vycházeje z předpokladu, že děti potřebují především lásku a výchovu, proč by měla být právě rodina, ve které se dítě narodilo, privilegovaným místem jeho růstu. Nemohlo by to být i nějaké jiné místo? A sám odpovídá:

„Je to otázka, kterou položil Aldous Huxley v románu Brave New World (česky Konec civilizace): Pokud máte dítě cestou pohlavní komunikace, pak je to jednoduše proto, že jste spal se ženou. Tím se však nedostává žádných záruk vašim reprodukčním či pedagogickým kvalitám. A proto by bylo pro blaho nového stvoření lépe, aby bylo dáno do inkubátoru a vychovávali jej specialisté. Tato argumentace je velmi silná. Pokud budou křesťané nadále definovat rodinu jako místo výchovy a lásky, nedokáží tuto argumentaci vyvrátit, ba dokonce budou dávat zbraně svým protivníkům, kteří budou argumentovat tím, že dva muži schopní citu a vyškolení v pedagogice jsou mnohem vhodnější k tomu, aby byli matkou a otcem. Problémem je primát technologie před genealogií. Ten totiž předsedá této myšlence a tlačí nás k tomu, aby byla matka nahrazena umělou dělohou a otec expertem.
Za tím vším vězí omyl, podle něhož se usiluje o blaho dítěte a nebere se do úvahy jeho bytí. Bytí dítěte je bytím syna či dcery jednoho muže a jedné ženy prostřednictvím pohlavního sjednocení. Z tohoto sjednocení vychází dítě jako určitý přebytek lásky. Není produktem představy, ani výsledkem projektu, nýbrž člověkem, který povstává jedinečně, nevypočitatelně a předstihuje všechny naše plány. Otec tímto jednoduchým faktem, že předal život, dostává autoritu, která nemá konkurenci, a to mnohem lepší než jakákoli profesionální kompetence. Otec totiž dítěti manifestuje především fakt, že je dobré být, zatímco experti ukazují, že je dobré mít úspěch. Zmíněná bezkonkurenční autorita dále nutí otce uznat před dítětem, že není absolutním Otcem, a obracet se společně s ním k tomu Otci, od kterého pochází veškeré otcovství,“ konstatuje Fabrice Hadjadj.

„Rodina je místem daru a nevypočitatelné recepce života, který se vyjadřuje s námi a někdy nám navzdory, a v tajemství bytí nás neustále posouvá vpřed“ – říká Fabrice Hadjadj v jedné z odpovědí na otázku Co je to rodina?, kterou dal do titulu své nejnovější knihy (Qu’est-ce qu’une famille? suivi de La Transcendance en culottes, Salvator, Paris 2014), která vyšla letos také italsky.

S využitím rozhovoru Fabrice Hadjadjiho pro časopis Tempi.

Další články z podrubriky Komentáře "Církev a svět"

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
6.9.16 Dialog s islámem musí být veden mužně - říká Fabrice Hadjadj
15.5.16 „Kolik“ je důležitější než „proč“
7.4.16 Hadjadj: Obyčejný život člověka je největším dílem Stvořitele
22.11.15 Co je to rodina? - závěrečná 6. část
15.11.15 Co je to rodina? - 5. částHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2018 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež: Mít rád znamená nechat stranou sobectví

Kardinál Cupich k sexuálním skandálům: Transparentnost a zodpovědnost

Překvapila mne vstřícnost a otevřenost - říká bratrská delegátka Martina V. Kopecká

Kvas Ducha svatého naplňuje radostí

Svatý stolec: Definici lidských práv nelze donekonečna rozšiřovat

Kardinál Parolin: Papež je ochoten vydat se do Severní Koreje

Kardinál Simoni oslavil devadesátiny s papežem Františkem

O třech stupních chudoby

Papež přijal jihokorejského prezidenta Mun Če-ina

Milion dětí se modlí růženec – tentokrát za Asii Bibi

Mše za mír na Korejském poloostrově za přítomnosti prezidenta Mun Če-ina

Rádio Maria otevírá nová studia na světových periferiích

 Nově na webu
Svatý otec: Cesta lásky je vždycky „ztrátová“

Publicistika: Mlčeti zlato

Publicistika: Pravda nás osvobodí

Rozhovory: V případech pedofilie jsem nikdy neudělil milost,

Homilie: Na kříži se Bůh zjevil jako agapé

Archiv zpráv říjen 18
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

O teologii manželství

Božím lidem je třeba se stát

Bůh nebrání pravdu na úkor lásky, ani lásku na úkor pravdy či rovnováhu na úkor obojího