Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   18. 8. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

16.5.2016 

Papež k Italské biskupské konferenci: Příslušnost k Božímu lidu je solí kněžského života

Vatikán. Papež František dnes zahájil 69. generální zasedání Italské biskupské konference, které se koná v nové synodní aule a potrvá do čtvrtka (19.5.). Tématem zasedání italského episkopátu je Obnova kléru.

Petrův nástupce s odkazem na včerejší slavnost Letnic zdůraznil hned v úvodu své obsáhlé promluvy, že „bez Ducha svatého neexistuje možnost dobrého života, ani reformy“ a za pomoci citátu z exhortace Pavla VI. Evangelii nuntiandi povzbudil k modlitbě a nasazení.

Tento večer nechci podávat nějakou systematickou reflexi nad postavou kněze. Pokusme se spíše obrátit perspektivu a naslouchat, rozjímat. Přibližme se téměř po špičkách k některému z mnoha farářů, kteří se stravují ve službě našim komunitám. Dovolme tváři některého z nich objevit se před naším zrakem a srdcem a jednoduše se zeptejme: Co dává jeho životu chuť? Pro koho a proč plní svoji službu? Co je posledním důvodem jeho sebedarování?

„Kulturní kontext – rozvíjel papež svoji úvahu nad první otázkou – je značně odlišný od toho, ve kterém se vydal na cestu služebného kněžství. Také v Itálii byla spousta tradic, zvyků a pohledů na život pošramocena hlubokou změnou epochy.“

My, kdo často hořkým a obviňujícím tónem vyjadřujeme své politování nad touto dobou, musíme vnímat také její tvrdost. Často se ve svojí službě setkáváme s lidmi sužovanými nedostatkem opor, na které je spolehnutí. Kolik jen existuje poraněných vztahů! Ve světě, kde se každý považuje za měřítko všeho, už není místo pro bratra. Na tomto pozadí se život našeho kněze stává výmluvným, protože je odlišný, alternativní. Jako Mojžíš je tím, kdo se přiblížil k ohni a dovolil, aby v něm spálil jeho kariérní a mocenské ambice. Na hranici vložil také pokušení považovat se za »zbožného«, jenž se utíká do náboženského intimismu, který je duchovní velice málo.

„Tajemství našeho kněze, jak dobře víte – pokračoval římský biskup – spočívá v onom hořícím keři, který dává jeho životu punc plamene, uchvacuje ho a připodobňuje životu Ježíše Krista, jenž je definitivní pravdou jeho života. Vztah k Němu jej střeží a odcizuje duchovnímu zesvětštění, které korumpuje, jakož i každému kompromisu a malichernosti. Přátelství s jeho Pánem jej přivádí k přijímání každodenní reality v důvěře toho, kdo věří, že lidská nemohoucnost není nemohoucností Boha.“
Papež potom přešel k druhé otázce: Pro koho a proč plní kněz svoji službu? A upřesnil:

Dříve než se budeme ptát na adresáty jeho služby, musíme uznat, že kněz je knězem do té míry, v níž se cítí účastníkem církve, konkrétní komunity, se kterou sdílí cestu. Věřící lid Boží zůstává lůnem, ze kterého byl vzat, rodinou, do níž patří, domovem, kam je zván. Tato společná příslušnost, která pramení ve křtu, je dechem osvobozujícím od sebevztažnosti, která izoluje a uvězňuje. »Když tvůj člun začíná zapouštět kořeny v nehybnosti mola – radil Helder Camara – vypluj!« Vydej se na cestu. A to v první řadě nikoli proto, že máš nějaké poslání, nýbrž proto, že jsi misionářem.

„Kdo žije evangeliem – pokračoval papež František – vstupuje tak do virtuózního sdílení: pastýř se obrací a je potvrzován prostou vírou svatého Božího lidu, se kterým pracuje a v jehož srdci žije. Tato příslušnost je solí kněžského života a způsobuje, že jeho charakteristickým znakem je sdílení, které prožívá spolu s laiky ve vztazích, jež umí docenit účast každého. V této době, která je tak chudá na sociální přátelství, je naším primárním úkolem vytvářet společenství. Sklon ke vztahům je proto rozhodujícím kritériem, podle něhož lze rozpoznat povolání.“

Ve vašich úvahách o obnově kléru má svoje místo také kapitola týkající se správy budov a majetku. Snažte se v evangelní perspektivě nepřetěžovat se konzervační pastorací, která překáží otevřenosti ustavičné novosti Ducha. Zachovávejte jen to, co je užitečné pro zkušenost víry a lásky Božího lidu.

Ke třetí otázce po posledním důvodu kněžského sebedarování papež poznamenal:

Kolik jen smutku působí ti, kdo žijí stále jen napůl, jednou nohou vykročení. Kalkulují, zvažují a nic neriskují ze strachu, že zbloudí... Ti jsou nejnešťastnější! Náš kněz i se svými mezemi se však dává všanc. V konkrétních podmínkách, do kterých jej život a služba postavily, se dává nezištně, pokorně a radostně. I když se zdá, že si toho nikdo nevšímá. I když tuší, že mu za jeho bezmeznou odevzdanost lidsky možná nikdo nepoděkuje. On však ví, že nemůže jinak. Miluje zemi, o níž ví, že ji každé ráno navštěvuje svou přítomností Bůh. Je mužem Velikonoc, hledí vstříc Království, ke kterému se lidské dějiny ubírají, navzdory zpožděním, temnotám a protivenstvím. Království – vize, kterou má o člověku Ježíš – je jeho radostí, horizontem, který mu dovoluje relativizovat zbytek, mírnit starosti a úzkosti, zůstávat svobodným od iluzí a pesimismu, střežit v srdci pokoj a šířit jej svými skutky, slovy a postoji.

Toto je trojí příslušnost, která nás konstituuje – končil papež František: příslušnost k Pánu, příslušnost k církvi a příslušnost ke Království. Tento poklad v hliněných nádobách je třeba chránit a podporovat. Tuto odpovědnost vnímejte do hloubi, neste ji trpělivě a s ochotou jí věnujte svůj čas, své ruce i srdce.

Prosím spolu s vámi Nejsvětější Pannu, aby vás svojí přímluvou činila přívětivými a věrnými. Kéž spolu se svými kněžími můžete dokončit svůj běh a službu, která vám byla svěřena a kterou se podílíte na tajemství Matky církve.

Končil Petrův nástupce dnešní promluvu ke členům Italské biskupské konference.(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
20.5.19 Primas Itálie zahájil plenární zasedání italského episkopátu
22.5.18 Svatý otec předložil italským biskupům k reflexi tři svoje starosti
23.5.17 Papež k Italské biskupské konferenci: Vše, co v nás není láskou, oddaluje od Boha
18.5.15 Papež: Jít proti proudu znamená být radostnými svědky vzkříšeného Krista
20.5.14 Papež k biskupům Itálie: Vrátit se k podstatnémuHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv srpen 22
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti