Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   19. 3. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Rozhovory

  

13.3.2018 

František demýtizuje papežství

říká mons. Victor Manuel Fernandez, rektor Katolické univerzity v Argentině

Česká sekce RV

Internetový portál Vatican Insider přinesl rozhovor s blízkým spolupracovníkem papeže Františka, arcibiskupem Victorem Manuelem Fernandezem, rektorem Katolické univerzity v Argentině. Otázky kladl vatikanista Andrea Tornielli.

Co je podle Vás nejdůležitější reformou v církvi, jak si ji přeje papež František?

„V církvi je ještě mnoho těch, kteří mluví málo o Ježíši Kristu, a nedávají najevo city a obdiv, když o Něm mluví; raději posuzují defekty druhých, prezentují etické normy jako skály, aby nemuseli přijmout závratě, které působí zkušenost zvěstování nepodmíněné Boží lásky a předávání blíženské a spásonosné lásky Ježíše Krista. Současně trvají četná zdráhání zříci se pohodlí struktur, které nám poskytují bezpečí, ale přitahují stále méně věřících.“

Nemyslíte, že existuje riziko redukovat papežovo učení na slogany, které jako každý slogan ztrácejí  svůj obsah, to znamená, že budou používány konvenčně a nepovedou ke skutečné změně?

„Velcí světci a reformátoři, kteří vyvolali skutečné změny v církvi a dějinách, neměli rádi slogany, nýbrž skutky a sebeodevzdání. V církvi však již dlouho žijeme ze sloganů. Například, když někdo říká, že je „pro život“, ale raději nemluví o imigrantech, o pomoci chudým, o boji za spravedlnost, aby méne lidí umíralo na podvýživu a nemoci, které je možno léčit. To je slogan. Stejně tak druzí, kteří opakují Františkovy věty jako slogany anebo mluví dokonce o „jaru v církvi“. Možná, že nechtějí vypadat jako opozičníci anebo si chtějí zajistit nějakou pozici v církvi. Při pohledu na jejich chování, činy, akcenty a rozhodnutí se ukazuje, že neodpovídají duchu tohoto papeže. Je to způsob, jak se uzavřít před přetvářejícím vanutím  Ducha a být »politicky korektní«.“

Média, ale nejenom média, velice u papeže Františka zdůrazňují lidské a sympatické vlastnosti, které jej činí populárním a oblíbeným. Nevidíte v tom riziko »kultu osobnosti«,  tedy že bude soustředěna přílišná pozornost na jeho osobu?

„To je pravda. On nepochybně nikdy neměl rád kult osobnosti. Když si někoho oblíbí, říká mu: pokoř se.  Je velice blízko lidem, což souvisí s jeho kladným vztahem k lidové religiositě. Chce, aby jeho pontifikát ztělesňoval laskavou a slitovnou Ježíšovu blízkost. Kdo však toto všechno nenahlíží z hlediska té nejautentičtější katolické víry, ztratí ze zřetele účel toho všeho, tedy Ježíše, a ulpí na osobnosti. To znamená zůstat u prstu, který ukazuje na měsíc, jak říká jedno zenové rčení. V tom je obrovské nebezpečí, protože to má opačný účinek: je vidět chyba či slabost, jednou se papež neusměje, protože mu není dobře nebo je nemocen, a kult se hroutí. V každém případě však pozoruji, že Františkův styl vede v katolickém prostředí k nevratné demýtizaci papežství. Dosud mohli někteří katolíci papeže kritizovat, ale dnes je v této věci enormní svoboda, aniž by někdo kvůli tomu byl sankcionován. Postava papeže tak ztrácí posvátný nimbus nadřazenosti a nedotknutelnosti.“

Je podle Vás pravda, že po vydání exhortace Amoris laetitita vládne v církvi zmatek?

Amoris laetitia v sobě zahrnuje paradigmatickou změnu způsobu nakládání s komplikovanými  situacemi, i když to neznamená, že otevírá všechny brány.  Určitě vede dál než k možnosti některých rozvedených znovusezdaných přistupovat ke svatému přijímání. Tato změna, která zamezuje našim tvrdým a matematickým odsudkům, je některým velice nemilá. Papež však dal zveřejnit v Acta Apostolicae Sedis jedno svoje vysvětlení jako autentické magisterium. Jedině papež může přijmout rozhodnutí tohoto typu a František tak učinil. Nepanuje tedy žádný zmatek. Víme již, co papež požaduje. Něco jiného je, zda se ti to líbí či nelíbí, zda ti to připadá dobré či méně dobré. Netřeba tedy říkat: vládne zmatek. Je třeba říkat: nelíbí se mi to. Anebo lépe: Raději bych církev, kde by platily přísnější předpisy.“

Z internetového portálu Vatican Insider z 12. března 2018
vybral a přeložil Milan Glaser

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
31.12.20 Papežův rok: Síla modlitby v čase pandemie
17.12.20 Papež František slaví 84. narozeniny a 51 let kněžství
23.4.20 Papež o svých jmeninách daroval další zdravotnický materiál
6.3.20 Průběh papežova onemocnění je uspokojivý, sdělil tiskový mluvčí
28.12.19 Rok 2019 papeže Františka



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 24
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti