VaticanNews.va

   26. 5. 2020

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.7165
Poslechem z webových stránek.4464
Četbou textů na webových stránkách.6948
Poslechem i četbou.4162


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Kardinál Sarah: Virus navrací církev k počátkům

Tajemství Stvoření

Naděje je silnější než malomyslnost


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Generální audience 

30.10.2019 

O Skutcích apoštolů - »Přejdi do Makedonie a pomoz nám!«

Katecheze papeže Františka z 30. října, nám. sv. Petra

Česká sekce RV

Křesťanská víra přichází do Evropy

(Sk 16,9-10)

Drazí bratři a sestry, dobrý den!

Při čtení Skutků apoštolů je vidět, že protagonistou misijního poslání církve je Duch svatý. On vede šiřitele evangelia a ukazuje jim cestu. Vidíme to jasně v okamžiku, kdy apoštol Pavel přišel do Troady, kde měl vidění. Nějaký Makedoňan jej prosil: »Přijď do Makedonie« (Sk 16,9). Lid Severní Makedonie je hrdý, že si přivolal Pavla, aby mu hlásal Ježíše Krista. Často vzpomínám na tento krásný lid, který mne tak vřele přijal. Kéž si uchová víru, kterou mu hlásal Pavel! Apoštol neváhal a vydal se do Makedonie. Byl si jist, že jej posílá Bůh, a po silnici via Egantia přišel do Filip, »římské osady« (Sk 16,12), aby tam hlásal evangelium. Pavel tam zůstal tři dny. Během jeho pobytu došlo ke třem významným událostem. 1. Evangelizace a křest Lýdie a její rodiny. 2. Uvěznění Pavla i Sily po exorcismu vykonaném u jisté služky, kterou její páni vykořisťovali. 3. Konverze a křest žalářníka a jeho rodiny. Podívejme se na tyto tři epizody z Pavlova života blíže.

Moc evangelia ve Filipech působí především na ženy, zejména na Lýdii, obchodnici s nachovými látkami z města Thyatir, ctitelky Boha, které Pán otevřel srdce, »takže pozorně naslouchala Pavlovým řečem« (Sk 16,14). Lýdie skutečně přijímá Krista, je spolu se svojí rodinou pokřtěna a poskytne ve svém domě pohostinství těm, kdo patří Kristu, Pavlovi a Silovi. Máme zde svědectví o příchodu křesťanství do Evropy. Začal proces inkulturace, který trvá dodnes. Zahájen byl v Makedonii.

Po vřelém přijetí v Lýdiině domě se Pavel a Sila musejí vyrovnat s nehostinností žaláře. Po útěše z obrácení Lýdie a její rodiny se jim dostane neútěchy žaláře, kam jsou uvrženi proto, že v Ježíšově jménu osvobodili »jednu služku, která měla věšteckého ducha, a její věštění vynášelo jejím pánům značný zisk« (Sk 16,16). Její páni vydělávali na tom, co dělají věštkyně: předpovídání budoucnosti, čtení z ruky, jako v oné [italské] písni „Prendi questa mano, zingara – Čti mi z ruky, cikánko“ (F. De Gregori – pozn. překl.), za což lidé platili. Také dnes, drazí bratři a sestry, jsou lidé, kteří za to platí. Vzpomínám, že v mojí diecézi je jeden velký park, kde bylo nejméně 60 stolků, u nichž sedávali věštci a věštkyně, čtoucí z ruky, a lidé tomu věřili a platili za to! Totéž se dělo i v dobách svatého Pavla. Páni této služky v odvetě odvlekli apoštoly před soudní úředníky a obvinili je z toho, že narušují veřejný pořádek.

Co se však stalo? Pavel a Sila se dostanou do vězení, kde dojde k nečekané události. Jsou sice v neutěšené situaci, ale nestěžují si, nýbrž modlí se a zpívají Bohu chvalozpěvy. Tato chvála však uvolní osvobozující moc. Během modlitby nastane zemětřesení, takže se zachvějí základy žaláře, rozevřou se dveře a spadnou jejich okovy (srov. Sk 16,25-26). Jako modlitba o Letnicích má také tato modlitba ve vězení zázračné účinky.

Žalářník, který se domnívá, že vězňové uprchli, chce spáchat sebevraždu, protože žalářníci tehdy za útěk vězňů platili svým životem, ale Pavel na něho mocně zavolá: »Nedělej si nic zlého! Vždyť jsme všichni tady!« (Sk 16,27-28). Nato se žalářník zeptá: »Co mám dělat, abych došel spásy?« (v.30), a dostane se mu odpovědi: »Uvěř v Pána Ježíše, a dojdeš spásy ty i celý tvůj dům« (v.31). V té chvíli nastává změna: uprostřed noci uslyší žalářník spolu se svojí rodinou Pánovo Slovo, bere apoštoly k sobě domů, vymývá jim rány – protože byli také bičováni – a spolu se svými blízkými přijme křest. Potom »jásal nad tím, že on i celý jeho dům uvěřil v Boha« (v.34), prostře stůl a uvede Pavla a Silu do svého bytu, aby u něho zůstali. Jaká útěcha! Vprostřed noci se u tohoto bezejmenného žalářníka rozzáří Kristovo světlo, které zažene temnoty; puknou okovy jeho srdce a v něm a jeho blízkých se rozhostí dosud nepoznaná radost. Takto Duch svatý uskutečňuje misijní poslání, a počínaje Letnicemi, je neustálým protagonistou. Vede nás dál. Je zapotřebí, abychom zachovávali věrnost povolání, které v nás podněcuje Duch, a tak šířili evangelium.

Prosme dnes také my Ducha svatého, abychom měli srdce otevřené a vnímavé vůči Bohu i pohostinné vůči bratřím jako Lýdie, víru smělou jako Pavel a Sila a rovněž srdce otevřené jako žalářník, který se nechal pohnout Duchem svatým.

 

Přeložil Milan GlaserDalší články z podrubriky Generální audience

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
20.5.20 Naděje je silnější než malomyslnost
20.5.20 Tajemství Stvoření
13.5.20 Bůh je nenáviděn, ale nezná nenávist
13.5.20 Křesťanská modlitba
6.5.20 Papež: Víra je protest proti strádání, jehož důvod neznámeHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2020 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu

Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež František povede růženec ve spojení se světovým poutními místy

Generální sekretář OSN děkuje papeži za podporu

Vězení a nucené práce – vatikánský deník připomíná zesnulé čínské biskupy

Kardinál Müller ocenil abúdhábské prohlášení o lidském bratrství

Papež: Jednota neplyne z naší činnosti, nýbrž je darem Ducha

Rodiče jsou prvními katechety, píše papež na sympozium brazilských rodin

Bazilika Božího hrobu se opět otevřela věřícím

Vzkříšený Ježíš je přítomen ve Slovu, svátostech a působením Ducha

Papež: Naším pravým bohatstvím jsou vztahy, nikoli hmotné statky

Vatikánská muzea otevírají 1. června

Agendy OSN využívají pandemie k propagaci potratů

Jeruzalémští biskupové prosí o podporu katolických škol ve Svaté zemi

 Nově na webu
Svatý otec: O novém způsobu Ježíšovy přítomnosti

Publicistika: O očkování strachem

Publicistika: Ježíšovým pohledem

Rozhovory: Směji se sám sobě, a to je velmi důležité!

Homilie: Přináším přísliby pokoje, nikoli trápení (Jer 29,11)

Archiv zpráv květen 20
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Hořkosti v kněžském životě

Žena je vrcholem tvorstva, z ní plyne spása

Miguel Ángel Fiorito S.I. - Mistr dialogu