VaticanNews.va

   6. 6. 2020

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa

Sleduji zprávy Vatikánského rozhlasu?

Poslechem na Rádiu Proglas.7238
Poslechem z webových stránek.4514
Četbou textů na webových stránkách.7005
Poslechem i četbou.4205


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější

Dost alarmismu, pandemie není, dlouhodobé nošení roušky škodí – volají italští lékaři

Duch svatý je dar, který se dává

Rosteme rozdáváním – řekl papež ve Svatodušním kázání


Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Publicistika

 Reportáže, reflexe, sloupky 

18.5.2020 

S vděčností vzpomínáme na svatého svědka

Papež František

Vatikánské knižní nakladatelství (LEV) připravilo svazek nadepsaný Svatý Jan Pavel II. - 100 let. Slova a obrazy (San Giovanni Paolo II. 100 Anni. Parole e immagini, 128 s.). Drobný tisk předkládá čtenáři pásmo proslavených výroků a obrazů od zvolení polského papeže na Petrův stolec 15. října 1978 až po jeho návrat do Otcova domu 2. dubna 2005. Papež František jej opatřil předmluvou, kterou přinášíme v plném znění: 

Svatý Jan Pavel II. byl velkým svědkem víry, velkým mužem modlitby, který prožil život v hlubokém ponoru do své doby i v ustavičném kontaktu s Bohem a byl pevným průvodcem církve v dobách velkých proměn. Mnohokrát jsem v dobách svého kněžského a biskupského života hleděl k němu a prosil ve svých modlitbách o dar být věrný evangeliu tak, jak to dosvědčoval on. Jeho magisterium zůstává živým dědictvím církve, jeho encyklika o Ježíši Vykupiteli člověka, o Bohu bohatém ve svém milosrdenství, o Duchu svatém, encyklika “Redemptoris Mater” o Marii v životě církve; jeho sociální encykliky, jeho každodenní učení; převzácný dar, jímž je Katechismus katolické církve. My, kteří jsme žili v letech jeho dlouhého a plodného pontifikátu, máme v paměti vtištěnou jeho vášeň pro lidskost, jeho vstřícnost, jeho hledání dialogu se všemi, jeho vytrvalost v uvádění do pohybu veškerých možností pro zastavení válek, jeho odhodlanost vycházet každému v ústrety a obejmout toho, kdo trpí. V něm, prvním římském biskupovi pocházejícím z východní Evropy,  našla hlas “Mlčící církev”, církev mučedníků zpoza železné opony. 

V úvodu k této krásné iniciativě Vatikánského knižního nakladatelství však nechci mluvit o tomto svatém Janu Pavlu II. Tím, co někdy hrozí upadnout v zapomnění a co bych chtěl předložit pozornosti čtenářů, je velké utrpení, jímž tento papež musel projít ve svém životě. Jeho osobní utrpení bylo provázáno s utrpením jeho lidu a národu, Polska. Předčasně ztratil matku, prožil drama smrti svého milovaného bratra a poté ztrátu otce. Když vstupoval do tajného krakovského semináře, neměl již nikoho ze svých nejbližších. Prožívá naprosté odevzdání se Bohu a své církvi, v době, kdy mnoho jeho přátel přichází o život ve válce. Ve své životopisné knize již jako papež vyjevil, že se každý den ptal, proč právě jej Pán ponechal naživu, když kolem něho umíralo tolik lidí. Utrpení, jímž musel projít v naprosté důvěře v Pána, jej zocelilo a ještě více upevnilo v křesťanské víře, k níž byl vychován ve své rodině. Byl vynikajícím vychovatelem mnoha mladých lidí, kteří skrze něho, mladého kněze, byli uváděni do víry, jež je konkrétní, dosvědčená a žitá v každém okamžiku života. 

Svatý Jan Pavel trpěl také poté, co se stal papežem. V roce 1981 na něj byl spáchán strašlivý atentát. Obětoval život, prolil krev pro církev a dosvědčil, že si můžeme zachovat radost a zůstat sami sebou také v těžké zkoušce nemoci, nesené každodenně ve společenství s Bohem, jenž se stal Člověkem a byl ukřižován pro naši spásu. Můžeme se radovat v jistotě, že jdeme vstříc setkání se vzkříšeným Ježíšem. Od jeho smrti nás dělí již patnáct let. Tři pětiletí nám mohou připadat málo, avšak je to dlouhá doba pro děti a mladé, kteří jej nepoznali nebo na něho mají jen mlhavou vzpomínka z dětských let. Bylo tedy správné u příležitosti stého výročí jeho narození připomenout tohoto velkého svatého svědka víry, kterého Bůh dal své církvi a lidstvu. Byl velkým svědkem milosrdenství a během celého svého pontifikátu nám tento Boží rys připomínal. Je krásné připomenout si ho prostým způsobem, skrze obrazy, jež jsou tolik působivé a schopné zprostředkovat, kým byl Jan Pavel II., a krátké texty a modlitby, vybrané z jeho homilií, dokumentů a učení. Přál bych si, aby se tento text dostal do mnoha rukou a především k mladým. Připomínejme si jeho víru a jeho postava nechť je nám dnes příkladem k prožívání našeho svědectví. Kéž znovu zarezonuje jeho pobídka k rozevření bran Kristu, k životu beze strachu. Kráčejme s radostí, nesnázím navzdory, po stezkách světa, ve stopách velikánů, kteří nás předešli, v jistotě, že nejsme a nikdy nebudeme sami. Tomu nás po celý svůj život učil svatý Jan Pavel II., uchovávaje vždy zvláštní pouto k naší nebeské matce Marii, Matce něžnosti a milosrdenství.

Překlad - job -Další články z podrubriky Reportáže, reflexe, sloupky

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
22.5.20 Karanténa
21.3.20 Vycházejí spisy teologa, který inspiroval papeže Františka
9.12.19 Papež o svém spirituálovi: Otec Fiorito bojoval proti jedinému nepříteli, zlému duchu
9.12.19 Duchovní rozlišování je odvaha vidět v našich lidských tvářích božské rysy
11.11.19 Papež: Oceán dobra nalézá v médiích prostor jen stěžíHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2020 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Záznam aktuálního pořadu

Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Papež: Budoucnost lidstva závisí na vděčnosti, smyslu a kráse

Vše záleží jen na nás, píše František ke Dni životního prostředí

Římský biskup podpořil asociaci Lazarus

P. Jaromír Zádrapa: Přibližuje nás cesta ke Kristu a vzájemné přátelství

Kardinál Koch: Občas je nutné revidovat, zda jdeme správným směrem

Modleme se za pronikavý dotek Ježíšova Srdce, žádá papež v tomto měsíci

Vatikánská muzea zpřístupněna zdarma pro zdravotníky

Česko-rakouská mše na hraničním stolu

Sociální sítě se musejí rozhodnout, zda budou sociální

Šedesátistránkový otevřený list prezidentu Macronovi

Prezident USA v kostele sv. Jana Pavla II.

Rémi Brague: O nové biopolitice pod diktátem “expertů”

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba Abraháma

Publicistika: O očkování strachem

Publicistika: Vychovávat znamená hledat smysl věcí

Rozhovory: Kardinál Koch: Ekumena dnes potřebuje především vědět, kam chce dojít

Homilie: Přináším přísliby pokoje, nikoli trápení (Jer 29,11)

Archiv zpráv červen 20
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Hořkosti v kněžském životě

Žena je vrcholem tvorstva, z ní plyne spása

Miguel Ángel Fiorito S.I. - Mistr dialogu