Mons. Becciu: Vatikán není lotrovské doupě

16.1.2016 

„Vatikán není lotrovské doupě,“ – říká pro italský časopis Panorama (obdoba časopisu Týden) arcibiskup Angelo Becciu, substitut státního sekretariátu Svatého stolce, jeden z nejbližších papežových spolupracovníků jako reakci na aféru tzv. Vatileaks 2, čímž je míněna publikace a dezinterpretace zcizených interních dokumentů v knihách Via Crucis a Avarizia. „Nijak není zpochybňováno právo žurnalistů publikovat informace, které se jim dostanou do rukou – říká arcibiskup Becciu. Pohybnosti se však týkají toho, jak k těm informacím přišli. Za tím účelem probíhá ve Vatikánu soudní proces. Ptám se však, proč dodavatelé informací pana Nuzziho, jednoho z autorů těchto knih, končí vždycky ve vězení?“ - říká substitut státního sekretariátu také s odkazem na předchozí knihu jmenovaného žurnalisty nazvanou Sua Santita, která v roce 2012 vedla k uvěznění papežského komorníka Paola Gabrieleho za krádež soukromé papežovy korespondence. „Líčit Vatikán jako lotrovské doupě je absolutně falešné,“ tvrdí arcibiskup Becciu a „je vrcholně nespravedlivé – dodává - že naši zaměstnanci, kteří jsou hrdí na to, že pracují pro papeže a církev, se nyní ocitli v situaci, kdy jsou nuceni se stydět za to, že pracují ve Vatikánu.“

Mínění jmenovaných žurnalistů, podle nichž je ze sbírky tzv. Svatopetrského haléře, věnováno na charitu příliš malá částka 20%, přičemž zbytek pohltí římská kurie, arcibiskup Becciu komentuje následovně: „Kdybychom například chtěli odvádět na charitu 60% výnosu této sbírky, museli bychom ze 4 tisíc našich zaměstnanců propustit 400 osob. Snažíme se však nepřidělávat další starosti italské vládě a držíme se doporučení papeže Františka: »Reformujte, ale nikdo ať nepřijde o práci,«“ prozradil tento čelný úředník římské kurie směrnici, kterou dal papež na samotném začátku svého pontifikátu.

Arcibiskup Becciu se vyjádřil například také k návrhu Gianluigi Nuzziho, jenž se domnívá, že kuriální kardinálové, kteří obývají prostorné byty vatikánských paláců, by se mohli přestěhovat do menších bytů v Domě sv. Marty. „Tuto ideu – říká – považuji za populistickou, ba směšnou. Stěhovat kardinály by znamenalo vyvíjet nátlak na starší osoby. A navíc by vznikl problém, kde ubytovat ty kněze a zaměstnance kurie, kteří v Domě sv. Marty bydlí nyní. Měli bychom pro ně vybudovat nějaký další palác? Na základě ideologického předsudku je nám tedy navrhováno, abychom uvolnili byty a vynaložili obrovské sumy na výstavbu dalších. To by měla být láska k chudým?“ Nynější prostorné římské rezidence kuriálních kardinálů totiž podle arcibiskupa Becciu nelze pronajmout, protože byty se nacházejí v sídlech jednotlivých úřadů římské kurie a jako takové mají statut extrateritoriality, tedy jsou majetkem městského státu Vatikán. Mohou je tedy obývat pouze občané nebo zaměstnanci Vatikánu.

V závěru rozhovoru pro italský časopis Panorama italský arcibiskup mluvil také o setkání, které sám zorganizoval, mezi papežem Františkem a moderátorem italské televize Paolem Brosiem, který konvertoval ke katolické víře v Medžugorje. Je známo, že závěrečná zpráva zvláštní papežské komise posuzující případ Medjugorje, je již druhým rokem na papežově stole. Substitut státního sekretariátu pak v této souvislosti prozradil, že „se zvažuje, zda je vhodné, aby Svatý stolec v souvislosti s mariánským kultem ve zmíněné lokalitě západní Hercegoviny vydal nějaké pastorační směrnice.“

Milan Glaser

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.