Mezinárodní eucharistický kongres bude roku 2020 v Budapešti

31.1.2016 

Papež František dnes prostřednictvím zvláštního videoposelství oslovil účastníky 51. Mezinárodního eucharistického kongresu na filipínském ostrově Cebu, kterého se účastnily statisíce věřících. Petrův nástupce ve své asi dvanáctiminutové anglické promluvě připomněl svoji loňskou návštěvu Filipín a pětisté výročí evangelizace, která v této zemi přinesla tak hojné plody.

Jsme povoláni nést balzám milosrdné Boží lásky celé lidské rodině, hojit rány a přinášet naději tam, kde se zdá, že vládne zoufalství.

Papež František rozjímal o dvou Ježíšových gestech během Poslední večeře, které souvisejí s misijní dimenzí eucharistie: o společném stole a umývaní nohou. Prvním z nich je jednota stolujících:

„Víme, jak důležité bylo pro Ježíše dělit se o pokrm se svými učedníky, ale také – zvláštním způsobem – s hříšníky a vyloučenými. Když s nimi Ježíš zasedal ke stolu, mohl je vyslechnout, poznat jejich příběhy, jejich naděje a aspirace, a povědět jim také o Otcově lásce. Během eucharistie, u stolu Večeře Páně bychom měli pokaždé čerpat inspiraci z příkladu, který nám dal, když v duchu úcty a otevřenosti přicházel k druhým, aby se s ním dělili o dar, který sami obdrželi. V Asii, kde se církev angažuje v uctivém dialogu s vyznavači jiných náboženství, dostává toto prorocké svědectví nejčastěji výraz v dialogu života. Skrze svědectví života proměněného Boží láskou nejlépe hlásáme přísliby Království, přísliby smíření, spravedlnosti a sjednocení lidské rodiny. Náš příklad může otevírat srdce milosti Ducha svatého, který je přivádí ke Kristu Vykupiteli.“

Druhým aspektem Poslední večeře, k němuž se papež František vrátil v poselství k zakončení Eucharistického kongresu na Filipínách, je mytí nohou. Jak poznamenal, jde o znamení pokorné služby, bezpodmínečné lásky, z níž Kristus obětoval život na kříži pro spásu světa.

„Eucharistie je školou pokorné služby. Učí nás bytí pro jiné, které patří také k podstatě bytí misionářem a učedníkem. V této souvislosti se mi vybavují následky tajfunu, který na Filipínách působí ohromnou zkázu, ale je také příležitostíé k solidaritě, velkodušnosti a dobru. Lidé rekonstruují nejen své domy, ale také životy. Eucharistie k nám promluvá právě o moci, plynoucí z Kříže, která neustále přináší nový život. Proměňuje srdce a učí nás starosti a péči o ubohé a bezdomovce, vnímavosti k volání našich potřebných bratří a sester. Učí nás žít správně a nepřistupovat na nespravedlnost a korupci, která je jedem pro kořeny společnosti.“

V závěru svého poselství papež František oznámil místo konání příštího Mezinárodního eucharistického kongresu, který se bude konat za čtyři roky. Jeho dějiště se přenese z Asie do Evropy a uskuteční se v Budapešti roku 2020.

Milan Glaser

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.