Kardinál Koch: Překonat církevní roztržky

12.2.2016 

Setkání papeže s patriarchou Kirillem očekává s nadějí kardinál Kurt Koch, předseda Papežské rady pro jednotu křesťanů. Zeptali jsme se ho, proč byla za místo setkání zvolena právě Kuba:

„Musíme vzít v úvahu dvě věci. Především, že Svatý otec František během zpátečního letu z návštěvy Turecka, z Konstantinopole, jasně řekl: „Přeji si setkat se s pravoslavným patriarchou Kirillem. Kde a jak může rozhodnout on – a já přijdu.“ Pak došlo k tomuto souběhu, že papež měl odjíždět do Mexika a patriarcha měl už na programu návštěvu Kuby – a tak se dospělo k tomuto řešení. V pozadí této volby je ještě jiná věc, kterou metropolita Hilarion jasně zmínil při tiskové konferenci, na níž byla tato událost ohlášena: pravoslavná strana si nepřála, aby k setkání došlo v Evropě, protože Evropa je kontinentem rozdělených církví. Toto setkání však nemá zdůrazňovat roztržky, ale spíše ukazovat k jejich překonání. Proto padla volba na Kubu.“

Dojde během rozhovorů také na ukrajinskou otázku?

„Ukrajina byla po dlouhý čas překážkou pro organizaci takového setkání z pravoslavné strany. Ruský pravoslavný patriarcha je velice zasažen situací na Ukrajině a na druhé straně je také papež zasažen válkou, která tam probíhá, a obtížemi ve vztazích mezi řekokatolickou církví a pravoslavnými církvemi, protože řeckokatolická církev je součástí naší církve. Toto všechno se papeže velmi dotýká. Myslím, že je nemožné, aby během setkání nebyla řeč o těchto otázkách.“

Z řecko-katolické ukrajinské strany, ale zejména ze strany ruské pravoslavné církve se vznesly kritické hlasy, které se dnešního setkání obávají. Jak na ně pohlížíte?

“Myslím, že ruský pravoslavný patriarcha si je vědom toho, že existují tyto hlasy a reakce. To jen potvrzuje, že vůle k tomuto setkání je z jeho strany skutečně opravdová. Řekl bych, že je to pro něj rozhodně odvážný krok. Co se týče politických konotací dnešní schůzky, je nutné si uvědomit, že v pravoslavné tradici existuje zcela jiný vztah mezi církví a státem než v katolické církvi, která se považuje za všeobecnou církev, a tudíž se v ní nevytváří úzké pouto církve ke státu, jak je tomu v pravoslaví. Při setkání na Kubě nicméně nejde o schůzku dvou politických figur, nýbrž o setkání dvou náboženských představitelů a duchovních osobností. To zde stojí v popředí. Obou těchto mužů se samozřejmě dotýkají také významné politické otázky – jako spravedlnost, mír, ochrana stvořeného světa, péče o chudé, pronásledování křesťanů a podobně. V tomto smyslu při jejich setkání padne zmínka o těchto politických otázkách.“

Říká kardinál Kurt Koch. Už fakt setkání sám o sobě nicméně překonává jakýkoliv jeho obsah, podotýká apoštolský nuncius v Rusku, mons. Ivan Jurkovič. Nehledě na oficiální výsledky je zde totiž nesmírná symbolická hodnota, která lidem přináší útěchu a novou naději, uvedl pro agenturu SIR (12.2.2016).

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.