Narkoobchod nebo džihád?

7.3.2016 

Nedávné zásahy libanonských a syrských bezpečnostních složek proti narkoobchodu, kdy bylo zabaveno nebývalé množství drogy zvané Captagon, úzce souvisejí s bojem proti terorismu na Blízkém východě. Píše o tom katolická agentura Asia News. Právě džihádisté a islamističtí kamikadze jsou totiž největšími spotřebiteli této drogy na bázi amfetaminu, která odstraňuje potřebu spánku, hlad, strach i morální zábrany. Obě země jsou od počátku syrské krize centrem produkce a distribuce této drogy. Protidrogovému oddělení libanonské policie se v prosinci loňského roku podařilo zabavit 12 milionů pilulek captagonu a zadržet šéfa bandy, který řídil distribuci drogy na Blízkém východě. V Libanonu byl před několika týdny na bejrútském letišti zatčen vysoký hodnostář Saúdské Arábie, který si s sebou vezl téměř dvě tuny této drogy.

V Sýrii není situace jiná. Generál Maamun Ammuri, šéf protidrogového oddělení syrské policie prohlásil, že během loňského roku bylo zabaveno 24 milionů pilulek captagonu. Droga je vyráběna zejména na území, které není pod kontrolou syrské vlády, poblíž Aleppa a na periferii hlavního města. Obchod s touto drogou je jednou z hlavních činností džihádistů tzv. islámského státu. Captagon užívají sebevražední atentátníci i ostatní ozbrojenci terorizující místní obyvatele. Mnozí bývalí džihádisté potvrzují, že tato droga je mezi teroristy užívána systematicky. Zdá se, že její účinky byly synteticky namíchány právě za tímto účelem, neboť „snižuje pud sebezáchovy a dodává mimořádnou energii“.

Mezi hlavní konzumenty této drogy však patří také běžní obyvatelé arabských zemí, zvláště Saúdské Arábie, kde bývá používán jako prostředek na povzbuzení sexuální aktivity. V listopadu zveřejnil ministr vnitra Saúdské Arábie, že tamější policie zabavila 22,4 milionů pilulek této drogy, přestože v této zemi je produkce a distribuce drog trestána smrtí.

Milan Glaser

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.