Kardinál Miloslav Vlk odešel na věčnost

18.3.2017 

Ve věku 84 dnes odešel na věčnost kardinál Miloslav Vlk (17. 5. 1932 – 18. 3. 2017). „Bože, přijmi duši svého pokorného služebníka, kardinála Miloslava Vlka, který dnes po těžké nemoci dobojoval svůj celoživotní zápas za lidskou svobodu a toleranci. Mílo, budeš mi lidsky i duchovně chybět“ – napsal na svém facebookovém profilu jeho nástupce v čele pražské arcidiecéze, kardinál Dominik Duka. Zprávu potvrdily také internetové stránky www.kardinal.cz, které vybízejí všechny lidi dobré vůle ke krátké modlitbě. „Svým příkladem nám dokázal, že celoživotní neústupný boj za ideály není zbytečný,“ píší editoři stránek, na nich kardinál Vlk publikoval své úvahy.

Kardinál Miloslav Vlk se narodil 17. května 1932 v jihočeské Líšnici. Na Filosofické fakultě UK vystudoval archivnictví a po čtyřleté praxi v oboru odešel v roce 1964 do Litoměřického semináře. Na kněze byl vysvěcen v roce 1968 a poté působil jako sekretář českobudějovického biskupa Josefa Hloucha. Jeho konflikt s komunistickým režimem začal už v roce 1971, kdy byl nucen odejít do venkovských farností na Šumavě Lažiště a Záblatí) a do Rožmitálu pod Třemšínem. V roce 1978 přišel o státní souhlas, a tedy o možnost veřejné kněžské služby. Živil se mytím oken, posléze také jako archivář ve Státní bance československé. Jako kněz působil ve skupinkách podzemní církve. S komunisty jednat nelze, řekl pro náš rozhlas o mnoho let později, když přijel v roce 2008 uctít památku kardinála Berana:

„On je svědek a jeho postoj nejednat s komunisty a neuvěřit jejich slibům se naprosto potvrdil v dalších letech, kdy se ukázalo že s komunisty jednat nelze. Tento postoj Beran zaujal a samozřejmě na sebe vzal také jeho důsledky, tedy utrpení a pronásledování.“

- řekl o svém předchůdci na pražském arcibiskupském stolci, v jehož stopách sám kráčel. Státní souhlas dostal zpátky až 1. ledna 1989. 14. února 1990 Jan Pavel II. jmenoval Miloslava Vlka českobudějovickým biskupem (vysvěcen byl 31. 3. 1990) a už o rok později 27. března 1991 pražským arcibiskupem. 26. listopadu 1994 byl jmenován kardinálem titulářem jedné z hlavních římských bazilik – Sv. Kříže Jeruzalémského.

Osobnost kardinála Miloslava Vlka zůstane spojena s obnovou církevních struktur v našich zemích po devastaci způsobené komunistickým režimem. Pod jeho patronátem se vrátila do Prahy katolická teologická fakulta a seminář, byla založena arcidiecézní charita i první církevní školy a gymnázia. Osobně stál v čele husovské komise, jejíž práce vyústila v rehabilitaci Jana Husa roku 1999. Ani jako biskup a kardinál nepřestal úzce spolupracovat s celosvětovým hnutím Fokoláre, na jehož setkání do Říma pravidelně přijížděl. Ve společenském životě se nepřestal angažovat ani po svém odstoupení z úřadu v roce 2010. Glosoval společenské dění na svých internetových stránkách i při jiných příležitostech. Vnitřní rozklad Evropy a její odklon od křesťanství mu hluboce ležel na srdci, jak opakoval při oltáři sv. Václava ve Svatopetrské bazilice, kam pravidelně přicházel na jeho svátek sloužit mši svatou:

„Dnes cítíme, že jeho příklad a jeho svědectví je obrovsky aktuální a také první čtení dnešní slavnosti: „Vládcové, k vám se obracejí má slova“, je úžasně aktuální věta – dalo by se říci: Vládcové, politici, vy kteří máte zodpovědnost za společnost, podívejte se na tohoto knížete ze začátku našich dějin. Co dělal? Žil evangelium a vnášel hodnoty – duchovní a křesťanské – do základů naší společnosti.“ Řekl pro náš rozhlas na sv. Václava v roce 2011.

Na sklonku loňského roku mu lékaři diagnostikovali rakovinu. Zprávu, která vyvolala vlnu solidarity v celém společenském spektru, přijal s pokojnou vyrovnaností.

Připomeňme, že na nemocného kardinála Vlka do poslední chvíle pamatoval také Svatý otec. Na konci ledna papež František kardinálu Vlkovi osobně zatelefonoval. A když po generální audienci 15. března osobně zdravil skupinu pražských ministrantů, vzkazoval kardinálu Vlkovi své pozdravy a povzbuzoval jej, aby „bojoval jako vlk až do konce“.
Přestože ministranti nestihli tlumočit papežova slova osobně, snad se to podařilo alespoň prostřednictvím našeho rozhlasového vysílání, které kardinál Vlk prostřednictvím Proglasu pravidelně poslouchal – jak přiznal ve svém posledním rozhovoru, který nám poskytl, když 10. září loňského roku doprovázel do Vatikánu sochu sv. Anežky české.

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.