Pravá nauka spojuje, ideologie rozděluje

19.5.2017 

Pravá nauka spojuje, ideologie rozděluje, kázal dnes papež František v kapli Domu sv. Marty. Uvažoval přitom o takzvaném Jeruzalémském koncilu, který kolem roku 49 rozhodl, že pohané obrácení na křesťanství nemusí podstoupit obřízku, jak to vyžadoval mojžíšský zákon.

Petrův nástupce vyšel z prvního čtení ze Skutků apoštolů (Sk 15,22-31), aby si povšimnul, že také v prvotním křesťanském společenství docházelo k žárlivosti a mocenským bojům, při kterých někteří chytráci chtěli získat moc a koupit si ji. V církvi tedy vždy byly problémy, protože jsme lidé a hříšníci, konstatoval dále, avšak právě tato hříšnost nás vede k pokoře a blízkosti Pánu, který nás zachránil ze hříchu. V souvislosti s pohany, které Duch svatý povolává ke křesťanství, papež připomenul, že ve zmíněném čtení apoštolové a starší volí několik mužů, aby se spolu s Barnabášem a Pavlem vydali do Antiochie. Jsou zde popsány dvě skupiny lidí – jedna se pouští do ostrých diskusí, avšak v dobrém duchu, druhá vyvolává zmatek.

“Je to skupina apoštolů, kteří chtějí o dané otázce diskutovat, a skupina ostatních, kteří působí problémy, rozdělují církev a tvrdí, že hlásání apoštolů není totožné s Ježíšovým učením, že není pravdivé.“

Apoštolové po diskusi dospívají ke shodě:

“Avšak není to politická dohoda, nýbrž vnuknutí Ducha svatého, které jim dovoluje říci, že se na pohany nemají klást žádné další nároky. Mají se pouze vyvarovat toho, co bylo obětováno modlám, protože by to znamenalo společenství s modlami, krve, masa z udušených zvířat a smilstva.“

Papež poukázal na svobodu Ducha, která navozuje shodu a rozhoduje, že neobřezaní pohané mohou vstoupit do církve. V podstatě šlo o první církevní koncil, při kterém se sešli všichni společně – Duch svatý a papež s biskupy, aby objasnili nauku. V dalších staletích po něm následovaly jiné koncily – kupříkladu Efezský anebo II. Vatikánský, dodal. Povinností církve je totiž vysvětlovat nauku, aby bylo dobře srozumitelné to, co Ježíš řekl v evangeliích a jaký je Duch evangelií.

“Vždy však existovali lidé, kteří bez jakéhokoli pověření svými řečmi pletli a znepokojovali křesťanské společenství: „Ale ne, to je hereze, to nelze říkat, to ne, učení církve je takové a takové…“ Jsou zaujatí nevyjasněnými problémy, stejně jako oni fanatici, kteří tehdy rozsévali koukol, aby rozdělili křesťanskou obec. Potíže nastávají, když se z nauky církve, pocházející z evangelia a inspirované Duchem svatým, stává ideologie. Ježíš totiž prohlásil: Duch svatý vás naučí všemu a připomene vám všechno ostatní, co jsem vám řekl já. Činit z nauky ideologii je velkým omylem těchto lidí.“

Tito lidé, vysvětloval papež dále, nebyli věřící, nýbrž hlásali ideologii, která uzavírala srdce působení Ducha svatého. Apoštolové naopak, ačkoli jistě ostře diskutovali, nebyli tvůrci ideologie, nýbrž měli srdce otevřené slovům Ducha, který po diskusi rozhodl. Nesmíme se bát názorů, hlásaných ideology církevního učení, vyzýval papež v závěru ranní homilie. Církev má své magisterium papežů, biskupů a koncilů. Je tedy nutné jít cestou vycházející z Ježíšova kázání a z učení a podpory Ducha svatého, která je vždy otevřená a svobodná. Nauka a koncily totiž sjednocují křesťanské společenství, zatímco ideologie vnáší rozkol, zakončil papež František dnešní kázání v Domě sv. Marty.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.