Svatý stolec: Přístup k pitné vodě je základním lidským právem

25.7.2017 

Otázkou přístupu k pitné a čisté vodě se podrobně zabývá encyklika Laudato si´ papeže Františka (par. 27-31) a Svatý stolec se dlouhodobě zasazuje o naplnění tohoto základního a všeobecného lidského práva. Arcibiskup Ivan Jurkovič, stálý pozorovatel Svatého stolce při ženevském sídle OSN, pro naše mikrofony vysvětluje, jak tato instituce pokračuje v naplňování cílů globálního rozvoje v tzv. Agendě 2030. Šestý z nich totiž zaručuje, že mezinárodní společenství „do roku 2030 zajistí univerzální a rovný přístup k bezpečné a cenově dostupné pitné vodě pro všechny“.

“Statistiky Spojených národů o důsledcích nedostatečného přístupu k vodě nás nemohou nechat v klidu, protože jsou skutečně dramatické – denně umírá téměř tisíc dětí na nemoci související se závadnou vodou, téměř dvě miliardy lidí požívají nečistou vodu, každoročně umírají dva miliony lidí na patologie vyvolané neadekvátností vodních zdrojů. Mezinárodní společenství si předsevzalo, že tento trend ukončí a zvrátí. Každý členský stát je k tomu povolán – a to také za použití právních nástrojů, které před sedmi lety, v roce 2010, schválilo valné shromáždění OSN, stejně jako se to děje v případě mnoha jiných závazků vyplývajících z přijatých rezolucí. V tomto případě se jedná o uznání práva na pitnou vodu a hygienu za lidské právo, díky kterému jsou plně uplatňována veškerá další lidská práva, zejména pak právo na život. Rezoluce o něm mluví jako o již existujícím právu, obsaženém v předchozích dokumentech OSN, což je důležité. Pro danou rezoluci nicméně nehlasovalo padesát členských států (včetně České a Slovenské republiky, pozn. překl.) – a to jen dokládá složitost celé situace. Od té doby nedošlo k žádnému významnějšímu pokroku, co se týče zanesení práva na vodu do mezinárodně závazných dokumentů. K naplňování cílů udržitelného rozvoje je povolán každý stát podle vlastních strategií. Skutečnost, že jeden z cílů se týká vody, potvrzuje, že zde existuje definovaný problém.“

Jak se o přístup k pitné vodě na půdě OSN zasazuje Svatý stolec?

“Stálé zastupitelství Svatého stolce v Ženevě ve spolupráci s nadací Caritas in Veritate vystoupí v polovině září s publikací, kterou uvede prefekt Úřadu pro službu integrálnímu lidskému rozvoji, kard. Peter Turkson, a která analyzuje hlavní důsledky vyplývající z tržního nakládání s pitnou vodou. Kromě obchodování s vodou věnuje zvláštní pozornost příkladům odborné technické spolupráce, kde svou zkušenost představí nevládní katolické organizace, a otázce migrace, vyvolané klimatickými změnami a nedostatečným přístupem k vodě.“

„Lze předpokládat“, prohlásil papež František v Organizaci OSN pro výživu a zemědělství (FAO, 20.11.2014), „že ovládnutí vody velkými světovými koncerny se bude transformovat do jednoho z hlavních zdrojů konfliktu tohoto století“. Jak se tomu Svatý stolec snaží zabránit?

“Každý člověk má právo na přístup k nezávadné pitné vodě, což je základní lidské právo a také klíčová otázka současného světa. Je bolestné, pokud právní systém nějaké země či skupiny zemí nepovažuje vodu za lidské právo. A tím více je bolestnější, když se na toto psané právo nedbá, či se dokonce popírá. Je proto nezbytné přisoudit vodě ústřední postavení, které si zaslouží v rámci veřejné politiky, o což Svatý stolec usiluje. Naše právo na vodu je také povinností – jedno od druhého nelze oddělit. Právo na vodu je určující pro přežití lidstva a rozhodne o jeho budoucnosti. Je zřejmé, že prioritní úlohu zde nabývá výchova budoucích generací, aby si uvědomily závažnost problému. Svatý stolec usiluje o zprostředkování dialogu a snaží se v této kauze spojit různé hlasy. V této kultuře setkávání se však nelze vyhnout akci každého státu – a je jich mnoho – jako garanta všeobecného přístupu ke zdravotně bezpečné a kvalitní vodě.“

Sdělil Vatikánskému rozhlasu stálý pozorovatel Svatého stolce při ženevském sídle OSN, mons. Ivan Jurkovič.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.