Ve Středoafrické republice se šíří násilí a chaos

10.8.2017 

Navzdory příměří podepsanému v červnu v italském hlavním městě si násilné střety ve Středoafrické republice vyžádaly od počátku července nejméně šedesát obětí. O útoku na katedrálu v Bangassou na jihovýchodě země a obětech v blízké misii Gambo se při středeční generální audienci zmínil také papež František. Více než dvacet mrtvých za sebou zanechaly ozbrojené skupiny v Batangafo ve středu země a desítky obětí jsou hlášeny také z hraničních území s Čadem a Kamerunem.

Tři čtvrtiny území Středoafrické republiky se vymykají kontrole státních úřadů a mise OSN, vládne v nich chaos a je těžké určit, kdo je autorem útoků, vysvětluje misionář o. Aurelio Gazzera (foto), bosý karmelitán, který v zemi žije už 25 let:

“Je velmi složité se to dozvědět, protož jde především o mocenský boj mezi různými bandami. Jsou tu skupiny bývalého svazu Seleka, které začaly útočit a chopily se moci v roce 2013. Pocházejí z východu a v jejich řadách je mnoho obyvatel Čadu a Súdánu. Jsou ale vnitřně rozdělení a bojují mezi sebou. Pak tu jsou nemuslimské milice Anti-Balaka, které jsou také spíše nejednotné a bohužel jsou podporovány bývalými ministry, kteří rozdmýchávají konflikt, aby pak měli místo u jednacího stolu.“

Od papežovy návštěvy v roce 2015 a po nových prezidentských volbách nastaly vyhlídky na stabilizaci, ale jak se zdá, omezila se jenom na hlavní město Bangui.

“Po papežově návštěvě je vývoj situace v hlavním městě poměrně dobrý. Právě to ale uklidňuje jak vládu, tak mezinárodní společenství, které už se pak nezajímají o to, co se děje venku.“

Příměří, podepsané v Římě prostřednictvím komunity Sant´Egidio, vzbuzuje spíše rozpaky, uzavírá o. Gazzara. Není totiž dobře známo, nakolik jeho signatáři reprezentovali různé strany konfliktu.

„Pokud budeme uvažovat logikou „oko za oko“, oslepneme nakonec všichni“, komentoval masakr ve vesnici Gambo tamní pastor, který v lokální misii přijal 2000 muslimů. Původně křesťanská domobrana Anti-Balaka je totiž stejně nelítostná jako jejich nepřátelé. Pro deník Avvenire (10.8.2017) to dnes potvrdil také biskup diecéze Bangassou, vzdálené asi 75 km od zmíněné misie v Gambo. Mons. Juan José Aguirre žije v Africe více než 35 let a svou diecézi považuje za domov stejně jako rodnou španělskou Córdobu. Od poloviny května hostí v diecézním semináři, katedrále a dokonce i svém bytě více než 2000 islámských obyvatel Bangassou, kteří prchají před křesťanskými milicemi. Skupiny Anti-Balaka obklíčily jejich mešitu a byly připraveny k masakru. Diecézní biskup spolu s kardinálem Dieudonném Nzapalaingou a dvěma kněžími se dostavili na místo, zaštítili zajatce svými těly a nechali je projít do improvizovaného tábora. Jak nicméně vysvětluje mons. Aguirre, situace se od té doby nadále vyhrocuje. Lidé mají hlad, zmocňuje se jich hněv a malá skupinka čtyřiceti radikálních muslimů dokonce několik týdnů okupuje katedrálu a brání biskupovi ve sloužení mše svaté. „Jsem mezi dvěma ohni“, říká španělsko-africký pastýř. „Islámští extrémisté mne obviňují z křesťanství, křesťanské milice zase z toho, že straním muslimům“. Výsledkem je střelba na budovu arcibiskupství a neustálé výhružné telefonáty. Na otázku, kde bere sílu k další službě, biskup Aguirre neváhá s odpovědí: „Včera mne jedna islámská žena požádala o prominutí za agresívní chování některých svých souvěrců. Máme vás rádi, řekla mi za celou skupinu muslimských běženců. Neslyšel jsem to poprvé a tato malá gesta mi připomínají, že Bůh stále kráčí s námi, i v hrůze Středoafrické republiky“, uvedl pro italský katolický deník biskup diecéze Bangassou.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.