Boží Slovo je alternativou

23.10.2008 

O Synodu s generálním představeným jezuitů

Synod biskupů o Božím slově v životě a poslání církvi dospěl do finální fáze. Dnešní den je věnován studiu pozměňovacích návrhů k závěrečným Propozicím, které budou hlavním výstupem práce Synodu a poslouží Benediktu XVI. jako podklady k Posynodní exhortaci.
Připomeňme, že XII. řádného synodu biskupů se účastní 253 synodních otců, ale také celá řada laiků: 41 mezi experty a 37 mezi auditory. O pozitivech laické účasti mluví P. Adofo Nicolás, generální představený Tovaryšstva Ježíšova:

Účast laických auditorů se ukázala jako velmi zajímavá. Nabídli nám jiný pohled na věc. Velký ohlas mělo přání, aby přístup k Bibli byl méně technický a bližší životu laiků a běžných lidí, kteří hledají smysl, radost a naději, kteří se snaží pochopit, jak by Slovo Boží mohlo být pomoci v každodenním životě. Musíme tedy udělat Boží Slovo daleko prostší a používat jazyk blízký životu lidí. Já jsem prožil dlouhou dobu v Japonsku a viděl jsem, že Boží Slovo vyvolává i mezi nekřesťany velký zájem, větší než naše katecheze. Lidé mají strach ze ?systémů?, ale sou otevřeni hledání cest a myslím, že Bible jich nabízí celou řadu. Takže přiblížit Bibli je jedním z bodů, který zazněl velmi silně. Základním přínosem Božího Slova je pro většinu lidí to, že nabízí alternativu: jiný svět, svět Boží, svět slitování, naděje, společenství. Už jen vstup do tohoto světa je pro mnohé zdrojem naděje.

Jak uvádí Boží Slovo, Slovo života, do praxe Tovaryšstvo Ježíšovo?

Myslím, že v naší tradici je tím nejdůležitějším číst, meditovat, rozjímat Boží Slovo a že náš akcent je položen na to ?jak?: jak způsobit, aby Boží Slovo vstupovalo do našeho nitra a jak my vstupujeme do něho - abychom v dialogu s Božím Slovem byli proměňováni. V tom se Tovaryšstvo Ježíšovo od časů sv. Ignáce nasazuje ze všech sil a pokračuje v tom dodnes.

Prožil jste řadu let v Asii. Co vás nejvíc oslovilo v relacích synodních otců z tohoto kontinentu?

Mám dojem, že je stále ještě málo zástupců tohoto ohromného kontinentu, který má velmi hlubokou náboženskou tradici? A taková země jako kontinentální Čína není vůbec na Synodu zastoupena. Takže větší přítomnost Asiatů a jejich duchovního hledání by myslím byla velkou pomocí pro tuto reflexi o Bibli, o tom, jak Bible vstupuje do lidských srdcí, která vyrostla v prostředí buddhismu nebo konfucionismu.

Co očekáváte, že přinese Synod laikům, těm, kdo nesledují teologickou diskusi?

Doufám, že tento Synodu bude velkou příležitostí začít, teď, s přibližováním Bible, příležitostí učinit ji bližší a přístupnější mladým, ale také zralým lidem.

Říká generální představený jezuitů, P. Adolfo Nicolás.

Česká sekce RV

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.