188 japonských mučedníků bylo blahořečeno

24.11.2008 

V Japonsku proběhla za účasti 30 tisíc lidí beatifikace mučedníků nejkrutějšího pronásledování, jaké poznaly dějiny křesťanství. Jezuita P. Petr Kibe Kasui a 187 dalších mužů, žen a dětí krutě umučených v 17. století se stali vzorem heroického křesťanství pro dnešní svět. ?Tito mučedníci nás učí žít z víry, žít bez kompromisů a umírat. Na jedné straně je to poselství pro dnešní japonskou společnost, na druhé straně pro celou katolickou církev.? - říká již biskup Osamu Mizobe, který beatifikaci připravoval. Příběhy jejich nepoddajného hrdinství pro Krista jsou důkladně zdokumentovány ? ale vedle nich bylo množství dalších, jejichž statečnost nebyla o nic menší. Biskup Mizobe uvádí, že jsou známa jména a způsoby umučení nejméně pěti tisíc Japonců, kteří odmítli zřeknout se křesťanské víry v čase pronásledování a radši podstoupili kruté mučení. Počet všech lidí, kteří při pronásledování přišli o život, se odhaduje až na 20 tisíc.

Beatifikační liturgii na baseballovém stadionu v Nagasaki předsedal emeritní arcibiskup Tokya, kard. Peter Seiichi Shirayanagi. Beatifikační formuli přednesl kard. José Saraiva Martins, emeritní prefekt Kongregace pro svatořečení. Slavnosti se účastnil také kard. Ivan Dias, prefekt Kongregace pro evangelizaci národů. Mezi koncelebranty bylo 16 japonských biskupů, sedm biskupů z Koreje a další z Filipín a Taiwanu.

Beatifikační proces trval 27 let. Žádost o beatifikaci vyšla z místní církve a impuls poskytla návštěva Jana Pavla II. v Japonsku v roce 1981. Připomeňme ještě, že Země vycházejícího slunce je převážně šintoistická a budhistická. Křesťané jsou dvoumilionovou menšinou, tvoří pouhé 1,5% populace. Katolíků je v Japonsku půl milionu.

Co bylo hlavním důvodem pronásledování křesťanů v Japonsku v 17. století?
?Hlavním problémem pronásledování bylo to, že křesťanství trvalo na tom, že Bůh je jediným stvořitelem ? což japonský stát nepřipouštěl? - říká biskup Mizobe. Mezi novými blahoslavenými jsou čtyři jezuité, jeden augustinián a ostatní jsou laici, v některých případech jde o celé rodiny ? podle jakých kritérií byli vybráni ze zástupu mučedníků? Biskup Osamu Mizobe odpovídá:
?Při výběru jsme se řídili čtyřmi kritérii. Za prvé, aby byli pro Japonce a pro katolický život v Japonsku. Za druhé: doposud byli svatí a blahoslavení pouze muži, nyní jsme proto vybírali také ženy a děti. Za třetí: katolická církev se před 400 lety rozšířila po celém Japonsku, chtěli jsme proto, aby bylo zastoupeno co nejvíce diecézí. Za čtvrté: zvolili jsme čtyři kněze, kteří jsou dobře známí, i když kněží je mezi mučedníky více? ? říká biskup Osamu Mizobe, který předsedal komisi pro přípravu beatikací japonských mučedníků.

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.