Benedikt XVI. na setkání se studenty římských univerzit

11.12.2008 

Ve Vatikánské bazilice se v podvečer setkali studenti římských univerzit se Svatým otcem Benediktem XVI., který je přišel pozdravit bezprostředně po mši svaté, kterou slavil kard. Agostino Vallini, generální vikář Římské diecéze. Tradičního předvánočního setkání se účastnily tisíce studentů. Přítomna byla italská ministryně pro univerzitní školství a výzkum Mariastella Gelmini. Na začátku pozdravil Svatého otce rektor univerzity La Sapienza prof. Luigi Fratti a jedna studentka z univerzity Luiss. Součástí letošního setkání, které se koná uprostřed Roku sv. Pavla, bylo slavnostní předání výtisku listu svatého Pavla Římanům všem účastníkům. Právě o tomto listu hovořil se své promluvě Benedikt XVI.:

?List Římanům ? jak dobře vědí někteří zde přítomní profesoři ? je bezpochyby jeden z nejdůležitějších textů kultury všech dob. Hlavně však je a zůstane živým poselstvím živé církvi a jako takový vám jej tento večer chci předat. Kéž se tento list, jenž vytrysknul z apoštolova srdce stane hlavní potravou vaší víry, přivádí vás k větší a lepší víře a také k zamyšlení nad sebou samými, abyste si osvojili víru ?myšlenou? a současně žitou a pravdivě praktikovanou podle Kristova přikázání. Pouze tak se vyznávaná víra, stává věrohodnou i pro druhé, kteří budou získáni výmluvným svědectvím skutků. Dovolte Pavlovi, aby k vám promluvil a dal vám účast na zkušenosti, kterou on sám učinil: že totiž evangelium Ježíše Krista ?přináší záchranu každému, kdo věří? (Řím 1,17).
Křesťanské poselství bylo v Pavlově kulturním a historickém kontextu revoluční a mělo sílu zbořit ?přehradu, která dělila? (Ef 2,14) Židy a pohany. Jeho novost je stále aktuální a schopná zbořit i jiné přehrady, které v každé době a v každém kontextu vždycky vznikají. Zdroj této síly je v Duchu svatém, k němuž se Pavel stále dovolává. Křesťanům v Korintu praví, aby nestavěli na jeho kázání, ?na přemlouvavých slovech moudrosti, ale na projevech Ducha a jeho moci? (1 Kor 2,4). A co bylo jádrem jeho poselství? Byla to novost spásy, kterou Kristus lidstvu přinesl. V jeho smrtí a vzkříšení je spása nabídnuta všem lidem bez rozdílu. Nabídnuta, nikoli vnucena. Spása je dar, který vždycky vyžaduje osobní přijetí.
?

To je podstatný obsah křtu, pokračoval pak Benedikt XVI. s odvoláním na letošní přípravu mnoha studentů připravujících se k přijetí křtu nebo k jeho potvrzení ve svátosti biřmování. Za geniální pak Benedikt XVI. označil formulaci sv. Pavla z šesté kapitoly Římanům: ?Copak nevíte, že my všichni, kteří jsme byli křtem ponořeni v Krista Ježíše, byli jsme tím křtem ponořeni do jeho smrti??

?Právě v tom, jak můžete snadno vytušit, spočívá nejhlubší myšlenka, která obsahuje celou teologii velikonočního tajemství: smrt Kristova je mocí Boží zdrojem života, nevyčerpatelným zdrojem obnovy v Duchu svatém. Být ?pokřtěni v Kristu? znamená být duchovně ponořeni do oné smrti, která je nekonečným a univerzálním aktem lásky Boží, schopným vysvobodit každého člověka z otroctví hříchu a smrti. Svatý Pavel totiž dále říká: ?Tím křestním ponořením do jeho smrti byli jsme spolu s ním pohřbeni. A jako Kristus byl vzkříšen z mrtvých Otcovou slávou, tak i my teď musíme žít novým životem?(Řím 6,4)?.
?Apoštol Pavel nám v listě Římanům sděluje svou radost z tohoto tajemství, když píše: ?Kdo by nás mohl odloučit od lásky Kristovy?... Já jsem přesvědčen: ani smrt, ani život, ani andělé, ani knížata, ani nic přítomného, ani nic budoucího, ani mocnosti, ani výška, ani hloubka, a vůbec nic stvořeného nebude nás moci odloučit od Boží lásky v Ježíši Kristu, našem Pánu? (Řím 8,35.38-39). A právě v této lásce spočívá nový život křesťana. I tady svatý Pavel vytváří působivou syntézu, jež je opět plodem jeho osobní zkušenosti: ?Kdo druhého miluje ? píše - splnil Zákon. Naplněním Zákona je totiž láska?.
?

To byl podstatný výňatek z promluvy Benedikta XVI. na dnešním setkání se studenty římských univerzit.

Milan Glaser

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.