Papežova cesta může mít i politický dopad

7.5.2009 

říká nuncius v Izraeli, mons. Franco

V pátek v půl desáté dopoledne se Benedikt XVI. vydává na apoštolskou pouť do Svaté země. První zastávkou bude Jordánsko, pak Izrael a území Palestinské samosprávy. O náladě, jež předchází této návštěvě hovoří apoštolský nuncius v Izraeli a apoštolský delegát v Palestině a Jeruzalémě, arcibiskup Antonio Franco:

?Velké očekávání se pojí především k papežovu poselství. Opravdu tady existuje naděje, že svým slovem dokáže oživit úsilí nalézt řešení nynější situace, která zde trvá již několik desetiletí.?

Tato cesta má duchovní a náboženskou povahu. Myslíte, že může mít i politický dopad? Není tu riziko manipulace?

?Rozlišoval bych mezi politickým dopadem a manipulací. Myslím si, že tak náboženské poselství, které přichází do určité společenské reality je v jistém smyslu také trochu politické, chápeme-li slovo politika v tom pravém, původním smyslu od řeckého polis, jež se vztahuje na celou společnost. Pokud jde o manipulaci snažím se všemi způsoby dát na srozuměnou a odrazuji před jakoukoli snahou užívat Svatého otce s cílem, který se jedné straně jeví jako ušlechtilý, ale je přijímán s nevolí na straně druhé. Doufám, že v tom mají všichni jasno a zdá se mi, že žurnalisté to pochopili.?

Jaký význam má návštěva papeže v památníku Holocaustu, Jad Vashem, kde je v jedné z budov, konkrétně v muzeu, umístěna fotografie Pia XII. s popiskou, která podává tuto postavu v negativním světle? ?Toto je otázka, kterou mi v těchto dnech kladou všichni. Vždycky připomínám, že Benedikt XVI. přijde navštívit památník Jad Vashem, ale stejně jako Jan Pavel II. nemá na programu návštěvu muzea, které se kromě jiných budov také nachází v areálu tohoto památníku. Holocaust je historická realita, která musí být varováním a výzvou k reflexi. Kromě toho je zde další aspekt: snažíme se hledat a nalézt řešení, pokud jde o zpřístupnění dokumentace týkající se 2.světové války. Dnes už jsme ve fázi, kdy lze hovořit o historicko-kritickém studiu, a já věřím že tato práce bude pokračovat a přinese své plody.?

Jsou ještě nějaké těžkosti, pokud jde o povolení křesťanů z Gazy, kteří se chtějí účastnit mše svaté v Betlémě? ?Osobně jsem přesvědčen, že povolení nakonec dostanou. Možná ne do Jeruzaléma, ale do Betléma snad budou moci na poslední chvíli přijet. Věřím, že se to podaří, protože jinak by to nebyla dobrá vizitka pro Izrael. Média tuto otázku velmi pozorně sledují.?

Jaká jsou očekávání od této návštěvy, ke který dochází ve chvíli velkého napětí v zemi?

?Já očekávám, že v první řadě dojde alespoň trochu k uvolnění napětí a papežova návštěva umožní se nadechnout, dodá trochu kyslíku, aby se posbíraly síly a pokračovalo se v hledání a snaze o mír v této zemi. Já se moc těším a mám velká očekávání. Jsme všichni trochu dojati, protože papež bude chvíli s námi. Mám velkou naději, že Pán nám prostřednictvím Benedikta řekne své slovo a uskuteční něco ze svých divů, aby byl znovu uveden do chodu celý ten mechanismus, pracující na spravedlivém a trvalém míru, jak to papež sám říká.?

Tolik pro Vatikánský rozhlas arcibiskup Antonio Franco, apoštolský nuncius v Izraeli a apoštolský delegát pro Palestinu a Jeruzalém, před nadcházející apoštolskou poutí Benedikta XVI. do Svaté země.

Česká sekce RV

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.