Podporou výchovy hlásáme důvěru v dar svobody

9.5.2009 

Benedikt XVI. v Madabě

Ctihodní bratři v biskupské službě,
drazí přátelé,
mám velkou radost z toho, že mohu požehnat základní kámen Univerzity v Madabě. Děkuji Jeho blaženosti arcibiskupu Fouadovi Twal, latinskému patriarchovi Jeruzaléma, za přívětivá slova na uvítanou. Rád bych zároveň se zvláštním uznáním pozdravil Jeho blaženost emeritního patriarchu Michela Sabbah, jehož iniciativě a úsilí spolu se snahami biskupa Salima Sayegha tato nová instituce za mnoho vděčí. Zdravím též představitele státu, biskupy, kněze, řeholníky a věřící i všechny, kteří nás při tomto významném obřadu doprovázejí.

Jordánské království právem upřednostnilo úkol šířit a zlepšovat výchovu. Vím, že v tomto vznešeném poslání je obzvláště aktivní Její Výsost královna Ranja a její nasazení je pro mnohé inspirací. S nadšením vítám snahy lidí dobré vůle, kteří se zasazují v oblasti výchovy, a s uspokojením si všímám i oprávněné a kvalifikované účasti křesťanských, zejména katolických a pravoslavných institucí na společném úsilí. Právě na tomto pozadí katolická církev, za podpory jordánských úřadů, hodlá věnovat své síly a poskytovat v této zemi i jinde univerzitní vzdělání. Tato iniciativa je kromě toho odpovědí na žádosti mnoha rodin, spokojených s formací, jakou nabízejí školy řízené náboženskými institucemi. Právě tyto rodiny požádaly o podobnou možnost volby na univerzitní úrovni.

Chválím zakladatele této nové instituce za jejich odvážnou důvěru v dobrou výchovu jakožto první krok k osobnímu rozvoji i k pokoji a pokroku v tomto regionu. Univerzita v Madabě bude mít zajisté v tomto rámci na paměti tři důležité cíle. Rozvojem talentů a ušlechtilých vloh následných generací studentů je připraví pro službu širšímu společenství a pozvedne jejich životní standard. Tím, že bude studentům předávat poznání a vštěpovat jim lásku k pravdě, značně napomůže tomu, aby přilnuli ke zdravým hodnotám, a bude rozvíjet jejich osobní svobodu. Tato intelektuální formace konečně zjemní jejich kritické schopnosti, rozptýlí nevědomost a předsudky a pomůže jim osvobodit se ze zajetí, do kterých je uvrhují staré i nové ideologie. Výsledkem takového procesu bude univerzita, kde se nejen upevňuje přilnutí k pravdě a k hodnotám dané kultury, ale především pěstuje porozumění a dialog. Jordánská mládež a jiní studenti z této oblasti vstřebají dědictví své vlastní kultury a dosáhnou přitom hlubšího poznání výdobytků lidstva, budou obohaceni jinými hledisky a formováni k porozumění, toleranci a pokoji.

Právě tento typ ?širší? výchovy od institucí vyššího vzdělávání a od jejich kulturního prostředí, ať už světského či náboženského, očekáváme. Víra v Boha totiž ve skutečnosti nepotlačuje hledání pravdy, ale naopak je povzbuzuje. Svatý Pavel doporučoval prvním křesťanům, aby svou mysl otevřeli všemu ?co je pravdivé, co je čestné, co je spravedlivé, co je nevinné, co je milé, co slouží dobré pověsti, a o každou zdatnost nebo činnost, která si zasluhuje chvály? (Flp 4,8). Samozřejmě, že se náboženství, stejně jako věda a technika, filosofie a každý projev našeho hledání pravdy, může i zkazit. Náboženství se deformuje, když je donuceno sloužit nevědomosti a předsudku, pohrdání, násilí a zneužívání. Nejedná se pak pouze o převrácené náboženství, ale též o deformaci lidské svobody, omezování a zatemňování mysli. Takový výsledek není samozřejmě nevyhnutelný. Když podporujeme výchovu, bezpochyby hlásáme svou důvěru v dar svobody. Lidské srdce se může zatvrdit kvůli omezením svého prostředí, kvůli osobním zájmům a vášním. Avšak každý člověk je také povolán k rozvážnosti a celistvosti, k základní a nejdůležitější volbě dobra před zlem, pravdy před nepoctivostí, a v tomto úkolu mu lze pomoci.

Povolání k mravní celistvosti vnímá pouze člověk ryze náboženský, neboť Bohu pravdy, lásky a krásy nelze sloužit jinak. Zralá víra v Boha významně napomáhá získávání a správnému užívání poznatků. Věda a technika skýtají společnosti mimořádný prospěch a značně vylepšují kvalitu života mnoha lidských bytostí. To je bezpochyby i jedna z nadějí těch, kdo tuto univerzitu, jejíž motto zní Sapientia et scientia, podporují. Věda má ale zároveň své meze. Nemůže dát odpověď na všechny otázky, týkající se člověka a jeho bytí. Lidskou osobu, její postavení a smysl ve skutečnosti v rámci hranic vědy nelze obsáhnout. ?Rozumová přirozenost lidské osoby se však zdokonaluje a má zdokonalovat moudrostí, která lidskou mysl jemně přitahuje k hledání a milování pravdy a dobra? (srov. Gaudium et spes, 15). Užívání vědeckého poznání musí být vedeno světlem etické moudrosti. Taková moudrost inspirovala Hippokratovu přísahu nebo Všeobecnou deklaraci lidských práv z roku 1948 či Ženevskou konvenci a jiné chvályhodné mezinárodní dohody. Náboženská a etická moudrost, která odpovídá na otázky po smyslu a hodnotě, má proto v profesní formaci ústřední postavení. V důsledku toho pak ony univerzity, kde hledání pravdy jde ruku v ruce s hledáním toho, co je dobré a vznešené, poskytují společnosti nenahraditelnou službu.

S tímto vědomím povzbuzuji zejména křesťanské studenty Jordánska a sousedních oblastí, aby se zodpovědně věnovali řádné profesní a mravní formaci. Jste povoláni, abyste se stali tvůrci spravedlivé a mírumilovné společnosti, složené z lidí různé náboženské a etnické příslušnosti. Tyto skutečnosti ? což bych rád znovu zdůraznil ? musí vést nikoli k rozdělování, ale ke vzájemnému obohacování. Posláním a povoláním Univerzity v Madabě je právě to, aby vám pomáhala plněji se na tomto vznešeném úkolu podílet.

Drazí přátelé, rád bych znovu blahopřál latinskému jeruzalémskému patriarchátu a povzbudil ty, kterým tento projekt leží na srdci, i ty, kteří se již do apoštolátu výchovy v této zemi zapojili. Pán ať vám žehná a podporuje vás! Modlím se, aby se vaše sny brzy staly skutečností, abyste viděli generace kvalifikovaných mužů a žen, ať křesťanů či muslimů nebo jiných náboženství, schopných zaujmout své místo ve společnosti a obdarovaných profesními dovednostmi, dobře informovaných ve svém oboru a vychovaných hodnotami rozvážnosti, poctivosti, tolerance a pokoje. Vám, vašim budoucím studentům a personálu této univerzity i jejich rodinám vyprošuji hojnost požehnání od všemohoucího Boha.

Přeložil Milan Glaser

Česká sekce RV

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.