Zítra je Den modliteb za církev v Číně

23.5.2009 

Zítřek je Dnem modliteb za církev v Číně. Před dvěma roky ho vyhlásil Benedikt XVI. v Dopise katolické církvi v Čínské lidové republice. Datum 24. května bylo zvoleno, protože jde o liturgickou památku Panny Marie, Pomocnice křesťanů, která je zvlášť uctívána na mariánském poutním místě Sheshan v Šanghai. Jak už jsme dříve připomínali, v Itálii se k tomuto dni bude konat několik akcí. Například v Neapoli se bude konat zvláštní bohoslužba za přítomnosti asi sedmi stovek čínských katolických přistěhovalců.

Motivy Dne modliteb za církev v Číně vysvětluje O.Angelo Lazzarotto z Papežského institutu pro zahraniční misie, který strávil 15 let v Hong Kongu:

?Aby se všichni katolíci Číny modlili společně, ve stejný den, se stejným úmyslem Svatého otce. Papež tento svůj úmysl rozšiřuje na celou církev, aby se posílila tato jednota všech s Petrovým nástupcem, a také proto, aby všichni katolíci v Číně měli sílu vytrvat ve vydávání živého křesťanského svědectví i přes všechny obtíže a utrpení jejich každodenního života.?

Nakolik je tento den prožíván v Číně?

?Je obtížné získat kompletní a podrobný přehled. V celé Číně, i když jsou tu různá mariánská poutní místa, je největší metou poutníků Shenshan. Letos místní správa Šanghaje oznámila omezení dopravy od konce dubna do 31. května. Takže nevíme, kolik se nás skutečně do Shenshan dostane. Loni tu bylo 24. května asi dva a půl tisíce osob.?

Jak se mohou katolíci z celého světa seznámit s životem čínských katolíků?

?To je velký problém. Považuji za prozřetelností, že papež zve celou církev, aby se účastnila modlitby, která je především úkolem věřících v Číně. Bohužel, v zahraničí převažuje velmi vágní představa, často zmatená a chybná, když se někdy mluví o dvou církvích, zatímco je tu jedna církev, která má více či méně složité vztahy s místními autoritami a politikou, kterou hlásá vláda. V Číně jsou tyto obtíže živé a žité každý den. V zahraničí o nich katolíci slyší jen čas od času, v médiích. Myslím, že tento Den modliteb je velmi důležitý, protože může pomoci rozšířit povědomí křesťanů a je proto velmi užitečné, že Svatý stolec, ale i Italská biskupská konference začaly už před několika lety věnovat větší pozornost čínským komunitám ve větších italských městech.?

Co si tihle přistěhovalci přinesli ze své země? Jaké tradice?

?Jsou různé, ale myslím, že především mohou ukázat smysl pro rodinou solidaritu, který v našem individualismu, v naší západní kultuře, zeslábl. Vytratily se hodnoty rodiny a společenství. Jejich způsob života je hodnotou, kterou můžeme přijmout jako cennou věc, kterou nám nabízejí.?

Říká otec Angelo Lazzarotto z Papežského institutu pro zahraniční misie.

Při příležitosti druhého výročí publikace Dopisu katolické církvi v Čínské lidové republice, připravil Svatý stolec Kompendium tohoto dopisu. To se formou otázek a odpovědí vrací k základním myšlenkám listu. Podle sdělení vatikánského tiskového střediska bude text Kompendia, jakožto dokument Apoštolského stolce zveřejněn od zítřka v čínštině a angličtině na internetových stránkách Svatého stolce.

Markéta Šindelářová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.