Brát na vědomí Boha Stvořitele

12.7.2009 

Benedikt XVI. před modlitbou Anděl Páně

Drazí bratři a sestry,

V minulých dnech byla pozornost všech upoutána na světový summit G8, který se konal v Aquile, v městě tak krutě postiženém zemětřesením. Problémy, o kterých se jednalo, byly někdy dramaticky naléhavé. Ve světě existují už nesnesitelné nerovnoměrnosti a strukturální nespravedlnosti, jež vyžadují, kromě náležitých bezprostředních zákroků, koordinovanou strategii, aby se hledala trvalá globální řešení. Během summitu hlavy států a vlád G8 zdůraznili nutnost dospět ke společným dohodám, aby se zajistila lidstvu lepší budoucnost. Církev nemá technická řešení, jež by mohla předložit, ale jako zkušená v lidství nabízí učení Písma svatého pravdy o člověku a hlásá evangelium Lásky a spravedlnosti. Minulou středu jsem při generální audienci komentoval encykliku Caritas in veritate zveřejněnou právě v předvečer G8 a říkal jsem, že ?je zapotřebí nového ekonomického plánování, které by nově definovalo rozvoj globálním způsobem a mělo etický základ odpovědnosti před Bohem a před lidskou bytostí jako Božím tvorem.? A proto ? jak jsem psal v encyklice ? ?ve společnosti na cestě ke globalizaci, společné dobro a nasazení pro ně nemohou na sebe nebrat rozměry celé lidské rodiny.? (č 7)

Již velký papež Pavel VI., v encyklice Populorum progressio, poznal a poukázal na světový horizont sociální otázky. Vydal jsem se toutéž cestou a uvědomil jsem si nutnost věnovat Caritas in veritate, takové otázce, která se v naší době stala ?otázkou radikálně antropologickou? v tom smyslu, že zahrnuje sám způsob pojetí lidského bytí, kterého moderní biotechnologie stále více kladou do rukou (do moci) člověka (srov. ttž 75) Řešení aktuálních problémů lidstva nemohou být pouze technická, nýbrž musí brát na zřetel všechny požadavky osoby, která se skládá z duše a těla a musí tak brát na vědomí Boha Stvořitele. ?Absolutismus techniky?, který má svůj nejvyšší výraz v některých praktikách proti životu by totiž mohl narýsovat temné scénáře budoucnosti lidstva. Skutky, které nerespektují pravou důstojnost osoby, i když se zdá, že jsou motivovány ?volbou lásky?, jsou ve skutečnosti materialistickým a mechanistickým pojetím lidského života?, které redukuje lásku bez pravdy na ?prázdnou skořápku, která se pak svévolně naplňuje? (srov. n. 6) a tak může přinášet negativní důsledky pro celistvý lidský rozvoj.

Ať je současná situace ve světě sebe složitější, církev hledí do budoucnosti s nadějí a připomíná křesťanům, že ?hlásání Krista je první a hlavní činitel vývoje.? Právě dnes nás ve vstupní modlitbě mše svaté církev vybízí, abychom se modlili: ?Dej nám, Otče, aby nám nebylo nic dražší než Tvůj Syn, který zjevuje světu tajemství Tvé lásky a pravou důstojnost člověka. Kéž nám Panna Maria vyprosí, abychom kráčeli po cestě rozvoje s celým svým srdcem a svou inteligencí ?to znamená se zápalem lásky a moudrostí pravdy.? ( srov. n. 8)

Po společné modlitbě Anděl Páně s věřícími shromážděnými na náměstí sv. Petra, Svatý Otec udělil apoštolské požehnání. Nato ještě dodal: V těchto dnech sleduji s živým znepokojením události v Hondurasu. Chtěl bych vás vyzvat, abyste se modlili za tu drahou zem, aby na mateřskou přímluvu P. Marie ze Suyapa, odpovědní představitelé národa a všichni obyvatelé trpělivě šli cestou dialogu, vzájemného pochopení a smíření. To bude možné, když se překonají sektářské sklony, a když se každý bude snažit hledat pravdu a urputně bude usilovat o společné dobro: to je podmínka k zajištění nového mírumilovného soužití a k ryzímu demokratickému životu! Milovaný honduraský lid ubezpečuji svou modlitbou a uděluji mu apoštolské požehnání.

Zítra, dá-li Pán Bůh, odjedu na krátký odpočinek v horách. Odeberu se do Valle d´Aosta do Les Combes, do vesnice, která je proslulá pobyty mého milovaného předchůdce Jana Pavla II. a i já si ji oblíbil. Když dávám ?Na shledanou? náměstí sv. Petra a městu Římu, vybízím všechny, aby mě provázeli modlitbou. Modlitba nezná vzdálenosti a oddělení: ať už jsme kdekoliv, modlitba z nás dělá jedno srdce a jednu duši.

A co se týká odjezdů na prázdniny či dovolenou, využívám této příležitosti, abych ještě jednou zdůraznil povinnost všech, aby byli opatrní pří řízení aut a motorek a aby dodržovali silniční řád. Dobré prázdniny a pěkná dovolená začínají právě od tohoto!

Česká sekce RV

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.