70% italských lékařů odmítá provádět zákroky namířené proti životu

3.8.2009 

70% lékařů vznáší námitku svědomí v souvislosti s praktikami namířenými proti lidskému životu. Poukázal na to prof. Vincenzo Saraceni předseda Italského sdružení katolických lékařů v souvislosti se nedávným zavedením abortivní pilulky RU 486 do italských nemocnic. Včera vystoupil na stránkách deníku Avvenire předseda Italské biskupské konference kard. Angelo Bagnasco, který napsal, že ?v základních tématech lidského života nelze usilovat o kompromis? a povzbudil lékaře k tomu, aby vznášeli námitku svědomí. Prof. Vincenco Saraceni k tomu pro Vatikánský rozhlas říká:

?Námitka svědomí byla vždycky naší strategií. Katoličtí lékaři od začátku vznášejí tuto námitku a je zřejmé, že její uplatňování je mezi italskými lékaři velmi rozšířeno. Statistiky říkají, že 70% lékařů v Itálii patří mezi ty, kteří odmítají vykonávat praktiky, namířené proti lidskému životu.?

Někdo ovšem tvrdí, že 70% lékařů, kteří uplatňují námitku svědomí, vlastně blokují svobodu jednotlivců?

?Existují tu jisté svobody, mezi nimiž vládne určitý rozpor, ale není to problém lékařů. Lékaři musí uplatňovat nároky svědomí v tom, co mohou a co nemohou dělat. Nikdo jim nemůže přikazovat, aby se dopouštěli praktik, s nimiž vnitřně nesouhlasí.?

Kard. Bagnasco mluvil o trhlině v civilizaci, která vznikla komercializací abortivní pilulky RU486?
?Myslím, že ano. Civilizace roste v úctě k životu: je-li život zpochybněn či přímo banalizován, protože zmíněné pilulka se stává nástrojem kontroly porodnosti, je to krok zpět v procesu civilizace.?

Jaké jsou konkrétní námitky Italského sdružení katolických lékařů?

?Jsou to především ryze medicínské důvody, protože existuje mnoho případů, kdy použití této pilulky způsobilo smrt nejen klíčícímu lidskému životu, ale i samotné matce. Je zde také mnoho dalších pro zdraví nepříznivých vedlejších účinků. A potom je tu otázka kultury a etiky. Roste tím riziko banalizace interrupcí a návratu k jejich nelegálnímu praktikování, protože pilulky se mohou dostat i mimo nemocnice a mohlo by docházet k jejich domácímu použití. Doufám tedy, že ve vztahu k této pilulce, stejně jako je tomu v souvislosti s chirurgickými interrupcemi na požádání, dojde k širokému uplatňování námitky svědomí ze strany lékařů.?

Říká prof. Vincenzo Saraceni, předseda Italského sdružení katolických lékařů.

Milan Glaser

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.