Mons. Eterović představil Lineamenta biskupské synody o Blízkém východě

19.1.2010 

Na tiskové konferenci v aule Jana Pavla II. byla dnes dopoledne představena Lineamenta zvláštního zasedání biskupské synody pro Blízký východ. To proběhne ve Vatikánu od 10. do 24. října letošního roku. Jeho téma zní: ?Katolická církev na Blízkém východě: Společenství a svědectví. Mnoho bylo těch, kdo uvěřili a měli jedno srdce a jednu duši.? Lineamenta jsou rozdělena do tří kapitol, obsahují 32 otázek, které mají pomoci těm, jimž jsou určena ? v první řadě biskupům ? položit důraz na některá témata, která pak budou zahrnuta do Instrumentum laboris synodu.

Biskupská synoda pro Blízký východ bude především pastorační, ale nevyhne se ani aktuálním výzvám, které stojí před katolickou církví v dané oblasti, uvedl mons. Nikola Eterović, generální sekretář Biskupské synody. Oznámil také, že synodních otců bude asi 150. Budou mezi nimi všichni vysocí představitelé církve v oblasti, kteří budou zastupovat kolem 17 milionů křesťanů žijících na Blízkém východě, od Egypta po Irán. Mons. Eterović se ve svém příspěvku na tiskové konferenci pozastavil také u struktury a obsahu Lineament. Zvlášť zdůraznil některé naléhavé situace místní církve: od politických konfliktů v oblasti po náboženskou svobodu a přítomnost některých extremistických proudů v Islámu, které křesťany ohrožují:

?Tváří v tvář takové situaci nabízí dokument takovou formaci křesťanů, aby mohli žít ještě věrněji svou vlastní víru v soukromém i veřejném životě. Kromě toho jsou povoláni, aby přispívali k budování demokratické společnosti respektující lidská práva a povinnosti všech jejích členů.?

Připomněl, že dokument se věnuje církevnímu společenství mezi biskupy a věřícími v různých místních církví stejně tak jako dialogu s ostatními církvemi a křesťanskými společenstvími, který musí růst. Dialog se židovstvím, charakteristický rys Jeruzalémských církví, je podmíněn ?politickou situací, která oponuje na jedné straně Palestincům a arabskému světu a na druhé straně státu Izrael?, řekl mons. Eterović a připomněl, že je nutné, aby palestinský a izraelský lid žily v míru, každý ve své vlasti:

?V tomto směru je třeba mít stále na paměti rozdíl mezi úrovní náboženskou a politickou, neužívat Bibli k politickým účelům. V tomto kontextu je také důležité zdůraznit náboženské pouto mezi židovstvím a křesťanstvím, mezi Starou a Novou Smlouvou.?

Sekretář biskupského synodu také hovořil o vztahu křesťanů a muslimů. Zdůraznil, že křesťané mají právo na to, aby byla respektována jejich práva, jež jsou uznávána ústavami většiny zemí Blízkého východu:

?Bohužel, kvůli nedostatečnému rozlišování mezi náboženstvím a politikou jsou v praxi křesťané často v pozici druhořadých občanů. Ke zlepšení situace křesťanů je třeba podporovat dialog, abychom se lépe poznali.?

Pozastavil se také u citlivého tématu konverzí:

?Muslimové akceptují, když křesťané konvertují k islámu, měli by být tedy koherentní a přijmout i muslimy, kteří se obrátí na křesťanství. Věříme, že lidská práva jsou univerzální a platí pro všechny.?

Připomněl, že jedním z plodů spolupráce mezi křesťany a muslimy může být obrana rodiny a práva na život. Taková spolupráce by mohla podle mons. Eteroviće pomoci snížit politický a náboženský extremismus.

?Chceme dosáhnout nejen prostřednictvím synodu, ale také dalšími aktivitami Svatého stolce a katolické církve, aby v Ježíšově zemi zůstaly nejen - nám tak drahé - kameny, ale také osoby a církevní společenství, které dávají smysl těmto kamenům. Ty sice mluví i samy o sobě, ale je lepší, pokud mluví společně s křesťany narozenými na Blízkém východě.?

Mons. Eterović uvedl, že Instrumentum laboris Benedikt XVI. předá zástupcům východních katolických církví při své apoštolské cestě na Kypr v červnu tohoto roku. Potvrdil také, že se uvažuje o svolání Synody pro Ameriku.

Markéta Šindelářová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.