Povolání laických bratří uniklo pozornosti koncilu

2.2.2010 

míní kard. Rodé, prefekt Kongregace pro zasvěcený život

2. únor je Dnem zasvěceného života. To je také příležitostí pro kardinála France Rodého, prefekta Kongregace pro instituty zasvěceného života, přiblížit její nejbližší plány:

?V poslední době jsme velmi uvažovali o postavě laického bratra v bratrských řeholních kongregacích i v řeholních kongregacích složených z kněží a bratří. Musíme konstatovat, že v posledních desetiletích počet laických bratří velice poklesl. Například bratrů křesťanských škol bylo v roce 1965 16 tisíc, dnes jich není ani 5 tisíc. Jde tedy o obrovský pokles. A musíme říci, že velké problémy mají všechny kongregace bratrů. Počet bratří oproti počtu kněží poklesl rapidně. Je tu tedy problém a musí se s tím něco dělat. My se domníváme, že jeden z důvodů tohoto úbytku povolání bratří laiků je také to, že církev postavě zasvěceného křesťana - bratra laika nevěnovala dostatečnou pozornost. Ani Druhý vatikánský koncil ani pokoncilní dokumenty nepřipomínají význam tohoto povolání. Tu a tam je nějaká zmínka, ale nic víc. Chceme vytvořit zvláštní dokument, který se bude věnovat postavě bratra laika, jenž je autonomní postavou, která má smysl sama o sobě i vlastní identitu. Laický bratr není ? jak si lidé často myslí ? někdo, kdo se z nějakého důvodu nemohl nebo nechtěl stát knězem. Jde o povolání, které má svou vlastní logiku, své vlastní poslání v církvi: a dějiny to bohatě dokládají. Pomysleme například na to, jak významnou roli měly kongregace bratří ve výchově a vzdělávání mládeže v mnoha kolejích a univerzitách různých zemí. A pomysleme také na svatost: kolik bratří bylo svatořečených, zvlášť ze smíšených kongregací, například mezi kapucíny nebo jezuity je mnoho kanonizovaných bratrů laiků. Jedná se tudíž o velmi krásnou postavu zasvěceného křesťana, podílejícího se na poslání církve, která nyní musí být v církvi doceněna.?

Takže nyní máme plán vydat tento dokument...

?Ano, přáli bychom si, aby dokument o bratrech laicích vyšel letos na podzim...?

Vaše kongregace se zabývá také významem modlitby...

?Někteří lidé říkají, že se dnes řeholníci a řeholnice modlí málo. Já nevím, jestli je to pravda, a doufám, že není. Možná je dnes modlitba obtížnější. Možná v minulosti, kdy byl rytmus lidského života humánnější a nebyl takový stres a takový hluk, byla mnohem snadnější modlitba, usebrání, koncentrace a pozvednutí mysli k Bohu. V našem tak uspěchaném světě se modlitba stává obtížnější. Musíme položit důraz na naprostou nezbytnost modlitby v duchovním životě zasvěceného člověka. A to se snažíme učinit dalším dokumentem, který připravujeme. Objevuje se tu však další úhel pohledu. Kardinál Cañizares, prefekt Kongregace pro bohoslužbu a svátosti, měl nápad, který mi předložil, totiž vypracovat společný dokument, jehož první část by byla svěřena naší kongregaci a druhá kongregaci pro bohoslužbu a svátosti, a týkal by se liturgické formaci řeholníků a řeholnic. Také mně se to zdá velmi důležité, protože se na jedné straně objevuje určitá neznalost a nedostatek liturgické formace mladých řeholníků a řeholnic. A na druhé straně liturgické fantasie, které nejsou vždycky vkusné a neodpovídají přání a vůli církve, ani samotnému duchu liturgie. A tak se zdá, že určitá korekce je nutná. Tahle část bude úkolem Kongregace pro bohoslužbu a svátosti. Zpracujeme tedy jeden dokument složený ze dvou částí. Jedna se bude týkat modlitby a druhá liturgické formace. Myslím, že obě části jsou nezbytné, a doufám , že prospějí duchovnímu životu řeholníků a řeholnic.?

Říká prefekt Kongregace pro instituty zasvěceného života, kardinál Franc Rodé.

Přeložila Markéta Šindelářová

Česká sekce RV

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.