Benedikt XVI.: Stát a politika nemohou nahradit lásku k bližnímu

6.3.2010 

Vaše každodenní úsilí z vás dělá ?živé ikony? Dobrého samaritána, poděkoval Benedikt XVI. osmi tisícům dobrovolníků Italské civilní obrany, kteří se dnes dopoledne shromáždili v aule Pavla VI. Stát a politika, zdůraznil papež, nemohou nahradit lásku k bližnímu. Benedikta XVI. jménem dobrovolníků pozdravil šéf Italské civilní obrany Guido Bertolaso, který připomněl zásluhy mnoha dobrovolníků, kteří pracují v krizových situacích, zvláště těch, kdo pomáhali obětem zemětřesení, které před 11 měsíci postihlo italské Abruzzo.

?Láska bude potřebná vždy, i v té nejspravedlivější společnosti.? Benedikt XVI. připomněl slovy své encykliky?Deus caritas est?, že ?lásku k bližnímu nelze delegovat.? A stát ani politika jí nemohou nahradit:

?Neexistuje žádné spravedlivé státní zřízení, které by mohlo službu lásky učinit nadbytečnou. Kdo by se chtěl obejít bez lásky, zbavoval by člověka jeho lidství. Vždy bude existovat utrpení, které bude potřebovat útěchu, pomoc.?

Láska k bližnímu, pokračoval papež, ?vyžaduje a bude vždy vyžadovat osobní úsilí a dobrovolnictví.? To bylo vidět také v souvislosti s posledními národními i mezinárodními krizovými situacemi. Papež pak připomněl svou návštěvu ve městech Onna a Aquila postižených zemětřesením loni v dubnu, kde na vlastní oči viděl v akci Italskou civilní obranu pomáhající obětem zemětřesení. Neopomněl zmínit také asistenci dobrovolníků této organizace při pořádání Světových dnů mládeže v roce 2000 v Římě a v roce 2005 během pohřbu Jana Pavla II. ?Dobrovolníci ? zdůraznil znovu papež ? nejsou nějakým provizorním řešením v rámci sociální sítě, nýbrž osobami, které významně přispívají k utváření lidské a křesťanské tváře společnosti:

?Bez dobrovolnictví nemůže společné dobro i sama společnost trvat dlouho, protože jejich rozvoj a důstojnost závisí velkou měrou na lidech, kteří dělají víc než je jejich povinnost.? Následovalo přirovnání volontariátu civilní obrany a Dobrého samaritána, který pomohl trpícímu v okamžiku nejvyšší nouze:

?Dobrý samaritán se snaží překonat samotný okamžik nouze, a můžeme říci, že usiluje o návrat k normální situaci. Obvazuje zraněného muže ležícího na zemi, ale pak, když je překonán stav nouze, svěří jej do péče hostinskému, aby se u něj zotavil.?

Vaše úsilí, řekl papež dobrovolníkům, ?je službou důstojnosti člověka, založené na tom, že byl stvořen k obrazu a podobě Boží.? Povzbudil je pak, aby byli nadále svědky milosrdenství a nasazovali se pro druhé:

?Buďte vždy dobrými samaritány, pozorní k bližním, připomínejte lidskou důstojnost a vzbuzujte naději. (...) Kdo miluje a zdarma slouží druhému jako bližnímu, žije a jedná podle evangelia a má tak podíl na poslání církve, která neustále hledí na člověka v jeho celistvosti a chce mu dát pocítit Boží lásku.?

Volontariát civilní obrany se stal v Itálii národním fenoménem s milionem a tři sta tisíci členů, rozdělených do více než tří tisíc organizací:

?Představujete jeden z nejnovějších a nejzralejších projevů dlouhé tradice solidarity, která má kořeny v altruismu a štědrosti italského lidu.?

Chránit osoby a jejich důstojnost v situacích tragických neštěstí a katastrof, které ohrožují životy a bezpečnost rodin a celých komunit, je opravdové ?povolání?. Toto povolání nespočívá jen v řešení nouzového stavu, ale v přesném a chvályhodném uskutečňování společného dobra, uzavřel Benedikt XVI. svou promluvu.

Markéta Šindelářová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.