Předvolávat papeže k soudu je neopodstatněné

28.6.2010 

Neexistuje důvod, proč by papež či jeho spolupracovníci měli být předvoláni před soud ke svědecké výpovědi. Papež a nejvyšší představitelé Svatého stolce se těší mezinárodní imunitě. Nelze je předvolávat k výslechu ve věci pedofilních deliktů kněží ve Spojených státech. Kromě neopodstatněnosti takového kroku by to ohrožovalo i zahraniční politiku Spojených států. Zahraniční soudy by tak mohly předvolat např. prezidenta Obamu ve věci převozu teroristů do tajných vězení americkou tajnou službou CIA. Toto mínění vyjádřil právní zástupce Svatého stolce Jeffrey Lena v dokumentaci, kterou předložil 24. června u soudu v Louisville ve státě Kentucky.

V procesu, který v tomto americkém státě probíhá, advokát obětí sexuálních zneužití spáchaných duchovními, William McMurry, požádal o předvolání Benedikta XVI., státního sekretáře kard. Tarcisia Bertoneho, prefekta Kongregace pro nauku víry kard. Williama Levadu a apoštolského nuncia v USA, arcibiskupa Pietra Sambo.
?Pro vatikánského advokáta je to bezprecedentní žádost,? píše americký deník National Catholic Reporter. Je to jakoby někde v zahraničí byl k soudu předvolán americký prezident, viceprezident, ministr obrany a velvyslanec.? Právní zástupce Svatého stolce upozornil na to, že domáhat se něčeho takového v případě Svatého stolce je neopodstatněné, protože Vatikán nemá žádný vztah k případům pedofilních deliktů v diecézi Louisville. Advokáti obětí mají v daných případech k dispozici tisíce stran dokumentace, v níž není ani stopa po takovéto spojitosti.

Milan Glaser

Copyright © 2003-2022 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.