Občanské instituce by měly rodinu podporovat nejenom slovy

2.6.2011 

říká kard. Josip Bozanić před návštěvou Benedikta XVI. v Chorvatsku

Chorvatsko se o nadcházejícím víkendu připravuje na přijetí Svatého otce. Poslechněme si, jakou výzvu tato pastorační cesta znamená a co od ní očekává kard. Josip Bozanić, záhřebský arcibiskup, v rozhovoru pro Vatikánský rozhlas:

Především bych rád řekl, že Chorvaté s napětím očekávají návštěvu Svatého otce Benedikta XVI. Ihned po zveřejnění oficiální zprávy o apoštolské cestě Svatého otce do Záhřebu 4. a 5. června jsme v Církvi zahájili přípravu jak v diecézích, tak na celonárodní úrovni. Každá diecéze si vypracovala svůj program, do něhož se snaží zapojit především mládež a rodiny. Mladí lidé se připravují v rámci nejrůznějších aktivit, na modlitebních a adoračních setkáních. Je třeba říci, že mládež okamžitě přijala pozvání na setkání s papežem – bude jím Národní setkání mládeže, jež se koná každé dva roky, avšak poprvé za přítomnosti Svatého otce. Pro rodiny byly vypracovány zvláštní katecheze, které se v této přípravné fázi konají ve farních společenstvích. Avšak též věřící ve farnostech vše doprovázejí svou intenzívní modlitbou a vděčností, k nimž je vyzvali jejich faráři ode dne oznámení apoštolské návštěvy. Příprava se nese v duchu hesla setkání se Svatým otcem v Chorvatsku, které zní : „Společně v Kristu“.

Proč bylo vybráno právě takovéto heslo?

S biskupy chorvatské církve jsme vybrali toto téma, neboť slovo „společně“ se vztahuje k touze každého člověka setkávat se a vytvářet společenství. Tento antropologický rozměr pak nachází své naplnění v teologické a christologické dimenzi. Kristus je skálou, na níž by každý věřící a všechny křesťanské rodiny měly vystavět svůj dům, aby se mohli ubírat cestami života.

Jaké jsou nejnaléhavější pastorační výzvy v chorvatské církvi?

Domnívám se, že největším problémem je sekularizace, stále více zasahující naši společnost a ovlivňující především nové generace. Církev cítí potřebu věnovat se rodinám, podléhajícím sekularizovanému způsobu života a ohroženým nedostatkem pracovních příležitostí a celkově obtížnou sociální a ekonomickou situací. Chceme ve svých obavách o rodinu podnítit občanské instituce, aby dokázaly zasáhnout v její prospěch, nejenom slovy, nýbrž i skutky. Rodinu jako instituci je třeba chránit – spočívá v ní budoucnost církve i společnosti.

Benedikt XVI. se 4. června večer setká s chorvatskou mládeží – jak žijí mladí lidé ve vaší zemi?

Mladí, kteří se setkají se Svatým otcem, náleží převážně ke generacím narozeným po pádu komunistického režimu. Žijí tudíž obdobně jako jejich evropští vrstevníci, avšak jsou též otevřeni duchovním hodnotám a církevním iniciativám. Cítí, že církev je pro ně domovem, že se o ně stará a poskytuje jim prostor. Sami mladí častokráte ve farnostech podněcují nejrůznější aktivity – modlitební setkání, poutě apod. Mládež se s radostí účastní svátostného života a vyhledává též možnost zpovědi.

V neděli 5.června se papež bude modlit u hrobu bl. kard. Stepinace. Jaký význam přikládá chorvatský národ tomuto gestu?

Pro chorvatskou církev je kard.Stepinac vzorem věrnosti Kristu, Církvi a Svatému stolci. Byl pravým pastýřem, jenž se zasazoval o obranu základních práv každého člověka a národa a ochranu pronásledovaných. Byl pro nás a pro Církev živým svědkem křesťanské naděje, která povstává z plné důvěry v Boží věrnost, vedoucí k vítězství dobra. Bl.Stepinac byl věrný svému svědomí, nesnížil se k jakémukoliv kompromisu a vědomě se vystavil mučednictví, aby nezradil slovo dané Kristu a Církvi.

Jaká je dnešní role Chorvatska v Evropě?

Chorvatsko se připravuje na vstup do Evropské unie - také církev je tomu nakloněna. Lze říci, že Chorvatsko je odjakživa součástí evropské civilizace. Jsme si též vědomi obtíží i možností, které s sebou vstup Chorvatska do EU může přinést. Považujeme za důležité zdůraznit nevyhnutelnost výměny – evropské národy mohou vybudovat svůj „společný dům“ pouze tehdy, seznámí-li se vzájemně se svou identitou, kulturou, dějinami a zvyky. Domnívám se, že Chorvatsko, v němž společně žijí katoličtí i pravoslavní křesťané a muslimové, je též svou geografickou polohou povoláno k tomu, aby se stalo místem dialogu mezi konfesemi a náboženstvími - jakýmsi evropským mostem.

Jakou naději vkládají chorvatský národ a Církev do nadcházející papežovy návštěvy?

Považujeme za mimořádný dar možnost strávit dva dny se Svatým otcem, setkat se s ním a společně se modlit. Naše srdce jsou otevřená a dychtí po jeho slovech a poselství. Pohlížíme na tuto událost s hlubokým vděkem a rozpoznáváme v ní důležitou příležitost, jak obnovit náš křesťanský život, abychom se stali skutečnými svědky víry, naděje a lásky.

Přeložila Jana Gruberová

Česká sekce RV

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.