Svatý stolec odpověděl Irsku: vyjadřuje lítost, vinu odmítá

3.9.2011 

Svatý stolec rozumí hněvu, rozhořčení a pocitu zklamání, jaké zakusili Irové po zveřejnění zprávy o zneužívání v diecézi Cloyne – prohlásil vatikánský mluvčí, P. Federico Lombardi SJ, během prezentace odpovědi na irský raport a na výčitky, které tamní vláda v červenci adresovala Církvi. Svatý stolec dnes vydal dvacetistránkový dokument, ve kterém reaguje jak na raport, tak na kritické prohlášení premiéra a rezoluci parlamentu. V první řadě s lítostí konstatuje, že v diecézi Cloyne došlo k věcem, které se nikdy neměly stát. Jde jak o ublížení nezletilým, tak o vážná zanedbání ze strany tamního biskupa, kterým byl do loňského roku John Magee, někdejší osobní sekretář tří papežů: Pavla VI., Jana Pavla I. a Jana Pavla II. V dokumentu dnes předaném irským reprezentantům Svatý stolec přiznává, že biskup Magee a jeho generální vikář Denis O´Callaghan ignorovali normy vydané ve Vatikánu, irském episkopátu, ale i předpisy kanonického práva.

Navzdory výrazům pochopení pro rozhořčení irského národa Vatikán jednoznačně odmítá obvinění vyslovaná na jeho adresu. Zdůrazňuje, že neexistuje sebemenší důkaz toho, že by se Svatý stolec pokoušel znesnadňovat pátrání ve věci mravnostních skandálů v irské Církvi. Mnoho místa je věnováno dokumentu irského episkopátu z roku 1997, který postuloval rigorózní přístup k problému sexuálního zneužívání. Podle dublinské vlády normy obsažené v tomto dokumentu narazily na odpor ve Vatikánu. V dnes vydaném prohlášení Svatý stolec upozorňuje, že výhrady ze strany Kongregace pro klérus se týkaly pouze otázek shody některých norem s kodexem kanonického práva a povinnosti oznamovat policii veškerá podezření o těchto deliktech. Vatikán připomíná, že celá záležitost v té době vzbudila mnoho polemik a ukázalo se, že příslušné regulace chybí také v irském právu. V každém případě Svatý stolec zdůrazňuje, že nikdy neingeroval do vládních norem ani neusiloval o omezení spolupráce se státem v této záležitosti.

Vatikán vybízí, aby se hledělo na pozitivní kroky, které už byly v irské církvi učiněny a o nichž se s uznáním zmiňuje i raport. Odpověď dnes předaná irskému velvyslanectví odkazuje také na list Benedikta XVI. irským katolíkům, který – jak čteme – je svědectvím papežovy péče a dobrých úmyslů vůči této zemi.

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.