Nepodceňovat nezbadatelnou velikost milosti

19.11.2011 

Benedikt XVI. ke kněžím, řeholníkům a seminaristům, Benin

Páni kardinálové,
Mons. N´Koué, zodpovědný za kněžskou formaci,
Drazí bratři v biskupské a kněžské službě,
Drazí řeholníci a řeholnice,
Drazí seminaristé a drazí věřící laici!

Děkuji mons. N´Koué za jeho milá slova a děkuji také vám, drazí seminaristé, za vaše uctivá a přívětivá slova. Jsem velice rád, že jsem mezi vámi tady v Ouidah, v tomto semináři, svěřenému přímluvě Johanky z Arku a svatému Havlovi, muži skvělých ctností, mnichovi toužícímu po dokonalosti, pastýři oplývajícího něhou a pokorou. Co může být vznešenějšího, než mít za vzor jeho postavu, a stejně tak mons. Louis Parisota, neúnavného apoštola chudých, podporovatele místního kléru O. Thomase Moulero, prvního kněze bývalé Dahomeje a postavu kardinála Bernardina Gantina, význačného syna vaší vlasti a pokorného služebníka církve?

Toto naše dopolední setkání mi dává příležitost vyjádřit vám svoji vděčnost za vaši pastorační činnost. Děkuji Bohu za vaši horlivost, jež čelí někdy obtížným podmínkám, v nichž jste byli povoláni dosvědčovat Jeho lásku. Děkuji za početné muže a ženy, kteří zvěstovali evangelium v Beninu a celé Africe.

Za chvíli podepíši posynodální apoštolskou exhortaci Africae munus. Pojednává o pokoji, spravedlnosti a smíření. Tyto tři hodnoty jsou evangelním ideálem, který je základem života plynoucího ze křtu, a vyžadují, abyste vyrovnaně přijímali svoji identitu kněží, zasvěcených osob a věřících laiků.

Drazí kněží, odpovědnost za šíření pokoje, spravedlnosti a smíření se týká obzvláště vás. Vzhledem k obdrženému kněžskému svěcení a svátostem, které vysluhujete, jste totiž povoláni být lidmi společenství. Jako krystal nevydává světlo, ale odráží ho a propouští, tak musí nechat kněz zářit to, co slaví a přijímá. Vybízím vás tedy, abyste ve svém životě dali zazářit Kristu skrze opravdové společenství s biskupem, skutečnou dobrotou vůči svým spolubratrům, prohloubenou péčí o každého pokřtěného a velkou vnímavostí vůči každému člověku. Nechte se utvářet Kristem, nikdy nenahrazujte krásu své kněžské existence prchavými a nezdravými věcmi, které se soudobá mentalita pokouší vnucovat všem kulturám. Vybízím vás, drazí kněží, abyste nepodceňovali nezbadatelnou velikost božské milosti, jež ve vás spočívá a uschopňuje vás, abyste žili ve službách pokoje, spravedlnosti a smíření.

Drazí řeholníci a řeholnice života činného i kontemplativního, zasvěcený život je radikálním následováním Ježíše. Bezvýhradné rozhodnutí pro Krista vede k bezmezné lásce k bližnímu! Chudoba a čistota vás opravdu osvobozují k bezpodmínečné poslušnosti jediné Lásce, která, jakmile uchvátí, ihned vás nutí všude ji šířit. Chudoba, poslušnost a čistota ve vás prohlubují žízeň po Bohu a hlad po Jeho Slovu, které rostou a mění se na hlad a žízeň po službě bližním, kteří postrádají spravedlnost, pokoj a smíření. Věrně žité evangelní rady vás proměňují v bratry a sestry všech a pomáhají vám rázně se ubírat cestou svatosti. Dojdete cíle, pokud budete přesvědčeni, že život je Kristus (srov. Flp 1,21), a učiníte ze svých komunit odlesk slávy Boží a místo, ve kterém nebudete nikomu dlužni nic jiného než vzájemnou lásku (srov. Řím 13,8). Svými charismaty prožívanými v otevřeností vůči katolicitě církve, budete moci přispět k harmonickému vyjádření nezměrnosti božských darů ve službě celému lidstvu.

Vás, drazí seminaristé, vybízím, abyste vstoupili do Kristovy školy a osvojili si ctnosti, které vám budou pomáhat žít služebné kněžství jako stav vašeho posvěcení. Bez logiky svatosti je kněžství pouhou sociální funkcí. Kvalita vašeho budoucího života závisí na kvalitě vašeho osobního vztahu k Bohu v Ježíši Kristu, na vaší obětavosti, na blahodárné integraci požadavků vaší nynější formace. Kněz dneška i zítřka, pokud chce být věrohodným svědkem ve službách pokoje, spravedlnosti a smíření, musí být tváří v tvář výzvám lidského života mužem pokorným a vyrovnaným, rozvážným a velkorysým. Po 60 letech kněžského života si vám, drazí seminaristé, dovolím říci, že nebudete litovat intelektuálních, duchovních a pastoračních pokladů, které jste nasbírali během formace.

A vás, drazí věřící laici, kteří jste uprostřed skutečností každodenního života povoláni být solí země a světlem světa, vybízím, abyste rovněž obnovili své nasazení za spravedlnost, pokoj a smíření. Toto poslání vyžaduje především víru v rodinu podle Božího plánu a věrnost podstatě křesťanského manželství. Je třeba, aby vaše rodiny byly autentickými „domácími církvemi“. Síla modlitby „postupně mění a zdokonaluje osobní a rodinný život, obohacuje dialog, předává víru dětem, zvyšuje zalíbení ve společenství, sjednocuje a upevňuje domácí krb“ (Poselství k setkání rodin v Mexiku, 17. ledna 2009, č.3). Bude-li ve vašich rodinách kralovat láska a odpuštění, přispějete k vytváření krásné a mocné církve a k nastolení větší spravedlnosti a pokoje v celé společnosti. V tomto smyslu vás vybízím, drazí rodiče, abyste zachovávali hlubokou úctu k životu a dosvědčovali svým dětem lidské a duchovní hodnoty. Vybízím zvláště katechety, ctěné misionáře těch nejchudších poměrů, aby v neustálé naději a s rozhodností poskytovali svoji zvláštní a absolutně nezbytnou pomoc při šíření víry ve věrnosti církevnímu učení (srov. Ad gentes, 17).

Na závěr našeho setkání vybízím všechny k opravdové živé víře, která je skálopevným základem svatého křesťanského života, a ke službě při budování nového světa. Láska ke zjevenému Bohu a Jeho Slovu, láska ke svátostem a církvi jsou účinným protilékem na synkretismy, které odvádějí z cesty. Tato láska umožňuje správnou integraci autentických kulturních hodnot v křesťanské víře. Osvobozuje od okultismu a přemáhá zlé duchy, protože je pohnuta silou samé Nejsvětější Trojice. Tato hluboce žitá láska je rovněž kvasem společenství, které boří všechny bariéry, usnadňuje budování církve, v níž neexistuje segregace pokřtěných, protože všichni jsou jedno v Kristu Ježíši (srov. Gal 3,28). S důvěrou spoléhám na každého z vás, kněží, řeholníci a řeholnice, seminaristé a věřící laici, aby církev byla taková. V duchovní a otcovské blízkosti, na přímluvu Panny Marie, vám, vašim rodinám, mládeži a nemocným vyprošuji hojnost Božího požehnání.

(V jazyce fon) Pán ať vás naplní svou milostí.

Přeložil Milan Glaser

Česká sekce RV

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.