Benedikt XVI. přijal 11 nových velvyslanců

15.12.2011 

„Vzájemnou provázanost, kterou zažíváme v éře globalizace, je nutno vnímat jako přednost, a nikoliv jako ohrožení“ – s těmito slovy se dnes dopoledne Benedikt XVI. obrátil k nerezidentním velvyslancům jedenácti zemí (Trinidad a Tobago, Guinea-Bissau, Švýcarsko, Burundi, Thajsko, Pákistán, Mozambik, Kyrgyzstán, Andorra, Srí Lanka, Burkina Faso), akreditovaným u Svatého Stolce, kteří přijeli do Vatikánu předat své pověřovací listiny.

Jsme zodpovědní jeden za druhého, a proto je důležité kladné chápání solidarity, která je hybnou pákou celistvého rozvoje člověka. Všechny oblasti solidarity zasluhují naší pozornost, avšak pozitivním znamením naší současné kultury je, že si stále více uvědomuje potřebu mezigenerační solidarity. Tento postoj nachází své přirozené kořeny v rodině, kterou je třeba podpořit v jejím zásadním poslání ve společnosti.

Přednostním zájmem v oblasti solidarity je výchova mládeže, pokračoval Svatý otec, a vyzval přítomné diplomaty, aby každý na svém poli působnosti investoval nezbytné prostředky k vybudování etických základů v životě dnešních mladých lidí. Výchova by měla mládeži napomoci, aby se postavila sociálnímu zlu, nezaměstnanosti, drogám, kriminalitě, neúctě k člověku. Starost o osud budoucích generací přispívá k jednotě lidstva, řekl Benedikt XVI. a zdůraznil, že pluralita kultur a náboženství neodporuje společnému hledání pravdy, dobra a krásy.

Církev, osvícena a nesena Zjevením, podporuje lidi, aby důvěřovali rozumu, neboť „pravda Zjevení rozum tříbí, pozdvihuje jej a umožňuje mu, aby rozšířil svůj prostor a zapojil se do hledání toho, co nezměřitelné jako tajemství samo“ (Promluva u příležitosti 10. výročí vydání encykliky Fides et Ratio, 16.10.2008 ). Církev je tedy schopna přesáhnout partikulární zájmy a rozpoznat univerzální potřeby všech lidí. Pokoj a vytoužený sociální a náboženský soulad nejsou vázány pouze na spravedlivý legislativní rámec, jako spíše na morální kvality každého občana, protože „solidaritu tvoří dva doplňující se aspekty – sociální princip a morální ctnost“ (Kompendium sociální nauky církve, citováno podle italského originálu, č. 193),“

připomněl Benedikt XVI. nově akreditovaným diplomatům.

Vatikánský tiskový mluvčí O. Federico Lombardi vysvětlil novinářům, že počínaje dnešním přijetím nových velvyslanců Svatý stolec zjednoduší předávání pověřovacích listin a uzpůsobí jej běžné diplomatické praxi. Svatý otec se tedy již nebude obracet s adresnými promluvami k jednotlivým ambasadorům a také diplomati nebudou pronášet či předávat svůj projev papeži. Svatý otec bude i nadále nové velvyslance osobně přijímat při jejich akreditaci – ve skupině či jednotlivě v případě rezidentních diplomatů.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.