Etiku určuje naše svědomí

27.2.2012 

Etika bez svědomí není možná, řekl na konferenci o problematice bioetiky, která se o víkendu uskutečnila v italském hlavním městě, kardinál Raymond Leo Burke. Prefekt Nejvyššího tribunálu apoštolské signatury, tedy nejvyššího církevního soudu, poukázal na množství etických obtíží, do kterých se člověk dostává, když považuje sebe sama za pána světa.

„Klíčem k řešení všech těchto problémů je svědomí. Pokud hovoříme o tajemství lidského utrpení, musí nám být zřejmé, že Bůh nám vepsal svědomí do samého nitra našeho bytí. Proto je lidský život nedotknutelný. Utrpení není negace lidského života, nýbrž průchod k ještě větší lásce. Pokud nasloucháme svému srdci, pak víme, co je v určité situaci dobré a zlé. Pokud se tedy setkám s trpícím či umírajícím člověkem, je správné, být mu nablízku, milovat jej a pomáhat mu, nikoliv říci: „Zabijme ho, je už stejně na pokraji smrti. Pomozme mu, aby rychleji zemřel!“

Křesťané by měli udržovat v bdělosti své duchovní povolání k nadpřirozenosti.

Největším útokem proti životu je v dnešní době ztráta víry v Boha a ztráta smyslu pro hodnotu lidského života, který je Božím darem. Domnívám se, že celou řadou obtíží, s nimiž dnešní svět bojuje, je vinen mylný předpoklad, že člověk stvořil sebe sama, sám si určuje smysl svého života a je takříkajíc pánem světa. Tato domněnka nakonec vede k nepřátelství mezi lidmi,k násilí a smrti,

řekl kardinál Raymond Leo Burke v souvislosti se sympoziem o biotechnologické revoluci, které se uskutečnilo o uplynulém víkendu v Římě.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.