Mezi rizikovými státy, pokud jde o praní peněz, nefiguruje Vatikán

14.8.2012 

„Moneyval zcela neutralizoval mýty, které se nakupily kolem vatikánského finančnictví,“ konstatoval Jeffrey Lena, právník ze Spojených států, který zastupuje Apoštolský stolec v různých mezinárodních záležitostech. Vystupoval mimo jiné také na procesu ve Wisconsinu, kde byl žalován papež za údajné krytí kněží, kteří spáchali sexuální delikty. Proces byl, jak známo, ukončen a archivován jako neopodstatněný. Tento americký advokát se podílí také na zavádění mezinárodních předpisů proti praní špinavých peněz do peněžního sektoru městského státu Vatikán.

V rozhovoru pro internetový deník Vatican Insider americký právník odpovídal na otázky, týkající se reakcí na zprávu tzv. Moneyvalu, tedy evropské instituce dohlížející na chod finančního sektoru. Poukázal přitom na některé hypotézy, které byly v médiích podány jako fakta. Například není pravdou, že ve vatikánské bance měly svá konta firma Finmeccanica, podezřelá z korupce; není pravdou ani to, že vatikánský institut pro náboženská díla (IOR) užívá anonymní konta; není také pravdou, že předpisy, ke kterým je ve finančním sektoru zavazován Vatikán, jsou odlišné od těch, které zavazují jiné země či mezinárodní subjekty.

V souvislosti s rozšířeným mínění o neprůhlednosti a korupci panující ve Vatikánu připomněl Jeffrey Lena, že právě tyto námitky vyvrací nedávná zpráva Moneyvalu. Experti z Rady Evropy totiž vyhodnotili spolupráci s Vatikánem pozitivně a dokonce přímo „prohlásili, že ve Vatikánu neexistují důvody ke korupci“. Pokud jde o tzv. praní špinavých peněz, upozornil americký právník na to, že takovýto jev se může vyskytnout v každé instituci. A proto je důležité rozlišovat také mezi tím, zda je instituce obětí takovéto operace anebo, zda je do ní zapletena.

Moneyval vyhodnotil vatikánský finanční systém jako „potenciálně povolný“ na takovéto operace, což bylo v médiích prezentováno téměř jako podezření z toho, že tam dochází k praní peněz. Avšak stupnice hodnocení finančních systémů, kterou používá Moneyval, je širší a obsahuje také označení „vysoce rizikový“. Ten byl například připsán Japonsku, Velké Británii, Austrálii či Itálii. „Stačí proto jen pozorně číst zprávy Moneyvalu nebo Finančního akčního výboru proti praní špinavých peněz (FATF). Tak se lze nejlépe dovědět ve kterých zemích existuje vysoké riziko praní špinavých peněz spojené s vážným problémem organizované kriminality. Vatikán mezi nimi nefiguruje“, říká právník Svatého stolce.

Milan Glaser

Copyright © 2003-2022 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.