Papežovi žáci se sjíždějí. Debatovat se bude o ekumenismu.

30.8.2012 

Do kongresového centra Mariapoli, které sousedí s letní papežskou rezidencí, se dnes odpoledne začali sjíždět účastníci tradičního semináře bývalých studentů Josepha Ratzingera. Až do třetího září se tzv. Schülerkreis bude zabývat otázkami ekumenického dialogu s luteránstvím a anglikanismem. Podnětem k teologické diskusi se stane svazek emeritního předsedy Papežské rady pro jednotu křesťanů, kard. Waltera Kaspera, nazvaný „Sklízet plody. Základní aspekty křesťanské víry v ekumenickém dialogu“ (“Die Früchte ernten. Grundlagen christlichen Glaubens im ökumenischen Dialog“, Padeborn-Leipzig, 2011). Šestatřicátého ročníku letních sjezdů se mimo jiné účastní vídeňský arcibiskup, kard. Christoph Schönborn, pomocný hamburský biskup Hans-Jochen Jaschke, či sekretář Papežské rady pro kulturu mons. Barthélémy Adoukonou. Také oni obhajovali své doktorandské práce u současného papeže v dobách jeho profesorského působení na německých univerzitách. Pro naši rozhlasovou stanici hovoří kard. Christoph Schönborn:

Setkáváme se každoročně více než 30 let a jsme už téměř všichni v důchodovém věku. Svatý otec je mezi námi nejmladší. Tak tomu ale stále bylo...Vždy mne ohromí, jak si Svatý otec všechny své žáky pamatuje – každého se vyptává na jeho příbuzné či rodinu, na děti; ví, kdo zažívá nějakou rodinnou bolest a zajímá se o ni. Je velice lidský, otcovský, bratrský. Kromě hledání pravdy – historické, filosofické a teologické, které bylo trvale na našich setkáních přítomno, se zachoval tento lidský rozměr. Možná díky tomu se kruh udržel od roku 1977 až dodnes...

Na semináři, který se odehrává se zavřenými dveřmi, je přítomen rovněž kard. Kurt Koch. Předseda Papežské rady pro jednotu křesťanů sice nepatří mezi Ratzingerovy žáky, ale na jejich setkání vystoupil již před dvěma lety se dvěma přednáškami věnovanými hermeneutice II. Vatikánského koncilu. Letošní téma setkání vybral jako každoročně Svatý otec z několika předložených návrhů – diskuse o ekumenickém dialogu tak vystřídá loňskou, zaměřenou na novou evangelizaci. Ekumenická bilance po padesáti letech – toto téma jistě leží bývalému koncilnímu teologovi zvláště na srdci, potvrzuje vídeňský arcibiskup:

Skutečnost, že Svatý otec vybral pro letošní setkání právě toto téma, dosvědčuje, že ekumenické otázky jsou pro něj navýsost důležité. Domnívám se, že už to je samo o sobě prvním zásadním znamením. Půl století od druhého Vatikánského koncilu Svatý otec s naléhavostí trvá na setkávání rozdělených křesťanů.

Každý pracovní den semináře zahájí ranní mše svatá. Zítra bude svou činnost prezentovat Nadace Josepha Ratzingera – Benedikta XVI. (Joseph Ratzinger-Papst Benedikt XVI. – Stiftung), která sídlí v Mnichově. Vznikla před pěti lety jako občanské sdružení, jehož náplní je organizace každoročního sympozia, podpora ratzingerovských studií a publikace Ratzingerových teologických děl. Duší bavorské nadace, jejíž cíle se shodují s programem Vatikánské nadace Josepha Ratzingera – Benedikta XVI. (založené před dvěma lety ), je salvatorián O. Stephan Otto Horn, SDS. Zítřejšího odpoledne rovněž do Castel Gandolfa dorazí členové nového studijního kruhu Josepha Ratzingera. Ustavil se před pěti lety a sdružuje studenty, kteří píší své diplomové práce nikoliv přímo se současným papežem, nýbrž o něm, resp. jeho teologii.

V sobotu 1. září bude své žáky očekávát v apoštolském paláci jejich bývalý profesor – Benedikt XVI. Na programu je přednáška evangelického biskupa a známého exegety Ulricha Wilckense na téma „Překonání osvícenství jako základní ekumenická úloha církve“ ( „Die Überwindung der Auklärung als fundamentale ökumenische Aufgabe der Kirche“). Poté vystoupí evangelický pastor, profesor Theodor Dieter, aby se věnoval katolicko-luteránskému dialogu. „Od konfliktu ke společenství“ – takový je titul přednášky ( „Der katholisch-lutherische Dialog – Vom Konflikt zur Gemeinschaft“). Téhož dne bude dominikánský biskup Charles Morerod (diecéze Lausanne, Ženeva a Fribourg ) referovat na téma „Výsledky a otázky ekumenického dialogu s anglikanismem“ ( „Ökumenische Egrebnisse und Fragen im Gespräch mit dem Anglikanismus“). Přednáškám bude vždy následovat diskuse, která se nevyhnutelně dotkne i blížícího se půl tisíciletí reformace:

Od Svatého otce očekáváme dialog v pravdě a lásce. V pravdě, která nezakrývá drama křesťanského rozkolu v Evropě a v důsledku i v celém světě. Téma reformy je však pro Svatého otce rovněž vysoce důležité – vzpomeňme si na jeho učení o reformě v kontinuitě jako vzoru katolické reformy. V rámci blížícího se výročí se tedy bude hovořit o skutečné reformě, kterou dnes potřebujeme,

uzavírá kardinál Schönborn. Setkání Schülerkreisu bude pokračovat i v neděli mší svatou se Svatým otcem a další diskusí. V pondělí 3. září společné slavení eucharisite uzavře již 36. ročník každoročního setkávání Ratzingerových studentů.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.