Obžaloba výběrové spravedlnosti západních křesťanů

29.10.2012 

Pronásledování ze strany islámské komunity, rozpaky a lhostejnost ze strany křesťanů, tak definuje situaci muslimů, kteří našli cestu ke Kristu Mohammed Christophe Bilek, konvertita narozený v Alžírsku a žijící ve Francii. V listu zaslaném agentuře AsiaNews obviňuje z pokrytectví Evropu, která místo aby zaručovala svobodu svědomí, hájí pouze svobodu muslimů vyznávat jejich víru. „Muslimové, kteří se chtějí stát křesťany jsou jako děti, které se mají narodit a kterým se upírá právo na existenci,“ popisuje svou životní zkušenost. Konvertité z islámu se musejí ve strachu z násilí a represe ze strany rodiny nebo komunity skrývat i v Evropě. Buďte konsekventní a důvěryhodní alespoň tady, v Evropě, kde se sami dožadujete svých práv, přiznejte stejná práva také svým bratřím, kteří zvolili jinou cestu – apeluje Mohammed Christophe Bilek na evropské muslimy. Daleko tvrdší apel však adresuje svým nynějším spolubratřím, křesťanům. Jako mluvčí zapomínaných komunit žijících uprostřed islámského světa vybízí: modlete se za ně a nezapomínejte. Stačí však připomenout zákony o apostazi, zaváděné spolu se šaríja v zemích jako je Saúdská Arábie nebo Súdán, aby bylo zřejmé, že je nutné postavit se na jejich obranu radikálněji v evangelijním duchu, v duchu spravedlnosti, pravdy, lásky a bratrství.

Mohammed Christophe Bilek cituje hořkou obžalobu laxnosti dnešních křesťanů, kterou slyšel od jednoho nedávno pokřtěného Alžířana: „Muslimové mi znepříjemňují život, protože se pletou do mého vnitřního života, který patří jen Bohu, ale ti kdo mě zabíjejí jsou ti moji bratři křesťané, kteří se nezávazně baví s muslimy a nehnou ani prstem, aby mi pomohli. Mají nás snad za lháře? Jsme pro ně falešní bratři nebo bratři druhé kategorie?“

Můj alžírský přítel má pravdu, pokračuje Bilek. „Jak věřit upřímnosti těchto křesťanů, ať už přesvědčených či ne, tady ve Francii a v Evropě, kteří mají ústa plná „islamofobie“, „stigmatizace muslimů“, ale mlčí k utrpení a pronásledování křesťanů, kterým se brání v životu z víry jak v jejich rodné zemi tak v zemi jejich exilu? Není snad toto projev diskriminace nebo dokonce segregace mezi nimi a námi? Cítí se být spravedliví, avšak upozorňují pouze na n ě k t e r é nespravedlnosti,“ píše vedoucí portálu Notre Dame de Kabylie pro islámsko-muslimský dialog v článku pro agenturu AsiaNews.

Johana Bronková

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.