Mons. Giuseppe Nazzaro o situaci v Sýrii

3.8.2013 

Mons. Giuseppe Nazzaro byl více než deset let apoštolským vikářem Aleppa, bývalé blahobytné severosyrské metropole, dnes sužované válkou. V dubnu tohoto roku ze svého úřadu odstoupil z důvodu dovršení kanonického věku. V těchto dnech pobývá italský františkán ve své domovině, aby na několika konferencích hovořil o své druhé vlasti – Blízkém východu. Při této příležitosti rovněž poskytl rozhovor týdeníku Tempi (31.7.2013). Jeho první slova patří obleženému Aleppu: „Město zažívá blokádu a nesmírné utrpení. Když se vládnímu vojsku podařilo utvořit koridor, který by umožnil lidem uprchnout a zachránit se tak před vyhladověním, povstalci napadli autobusy s civilisty, zahájili střelbu a mnoho žen odvlekli.“

Biskup Nazzaro příliš nedoufá v možnost dialogu s opozicí – základní podmínkou rebelů je totiž odstoupení prezidenta Assada. Za těchto předpokladů se přece nedá diskutovat, míní bývalý kustod Svaté země (1992–1998) a nešetří kritikou Západu: „Západ je nyní zcela bezmocný. Všechno zapříčinil a nyní se mu kontrola vymkla z rukou. Zemi zaplavili bojovní fanatici všeho druhu, kterým jde o jediné – vytvořit velkou arabskou vlast, ummu. Západ podpořil náboženské zájmy Saúdské Arábie a Kataru, kterým šlo o zničení šíitské irácko-íránské-syrské osy. A hledal samozřejmě také hospodářský prospěch – dodávkami zbraní jako by říkal: Jen se mezi sebou povraždětě, vždyť vám to tam zase vystavíme,“ soudí emeritní apoštolský vikář.

Válka vyhubila křesťanství v Sýrii, pokračuje kněz, který na Blízkém východě strávil skoro celý život. „Pokud bych měl uvést místo, kde jsem v naprosté svobodě a klidu mohl praktikovat svou víru, je to Sýrie. Zejména pak za vlády současného prezidenta. Bez přehánění mohu uvést, že ani v Itálii jsem nezažil takovou svobodu vyznání a s ní také procesí na ulicích, úctu ze strany muslimů a mezináboženský dialog,“ doplňuje biskup Nazzaro a vysvětluje: „Po odstoupení z úřadu jsem navštívil bývalé křesťanské vesnice. Zůstalo v nich pár lidí, z řeckého pravoslavného kostela je stáj, katolický kostel je vyrabovaný. Zbylí křesťané mají hrůzu z rebelů a jejich jednoduché mentality – buď se dáš k nám, nebo jdi pryč. V Sýrii to tak nikdy nefungovalo,“ říká Mons. Nazzaro a vyjadřuje se také k osudu dvou syrských pravoslavných biskupů, kteří byli před třemi měsíci uneseni poblíž Aleppa: „Nemyslím, že by byli naživu.“

V závěru rozhovoru pro italský týdeník emeritní apoštolský vikář zmiňuje své nedávné setkání s papežem Františkem: „Mluvil jsem s ním jen pár minut. Požádal jsem ho o jedinou věc – aby vyhlásil světový den modlitby za mír a smíření v Sýrii. Odpověděl, že je to dobrý nápad.“

Česká sekce RV

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.