Argentinská laička z 18. století činná v pastorační službě bude beatifikována

29.8.2013 

„Také já toužím po brzké beatifikaci služebnice Boží Marie Antonie”, stojí v rukopisném dopise papeže Františka, který adresoval paní Luise Sánchezové Sorondové. Paní Sánchezová patří ke vzdáleným potomkům zmíněné kandidátky oltářní úcty, kterou před dvěma sty lety lidé nazývali “Mama Antula”. Dekret, uznávající hrdinské ctnosti této zasvěcené laičky, podepsal Benedikt XVI. v létě roku 2010. Nyní se papež František u Kongregace pro svatořečení zasazuje o další postup kauzy, jak uvádí ve svém listě. Svatý otec se s paní Sánchezovou a její rodinou setkal již 19. března, při inaugurační mši pontifikátu. Argentinská rodina se nyní na papežovu žádost snaží podpořit beatifikační proces na lokální úrovni.

Život budoucí blahoslavené se úzce váže k působení Tovaryšstva Ježíšova v Argentině. María Antonia de Paz y Figueroa, jak zní křestní jméno budoucí blahoslavené, se k jezuitským misionářům v chudé severoargentinské provincii Santiago del Estero dostala již ve svých patnácti letech. Spolu s nimi se věnovala organizaci duchovních cvičení podle sv. Ignáce. Podle podkladů shromážděných k beatifikačnímu procesu kolem sebe shromáždila skupinu dívek, které bydlely společně. Věnovaly se modlitbě a dobročinnosti – v krátké době z almužen vydržovaly až tři sta potřebných lidí. Po vyhoštění Tovaryšstva z Argentiny roku 1767 Mama Antula pokračovala v práci jezuitů na argentinském severu. Procházela krajem s jedinou věcí – dřevěným křížem, symbolem chudoby a Krista – a dávala duchovní cvičení v provinciích San Luis, Jujuy a Córdoba. Jak v jednom dopise z roku 1788 poznamenává Ambrosio Funes, místodržitel na Kubě a pozdější navarrský místokrál, Mama Antula za osm let vedla ignaciánské exercicie pro sedmdesát tisíc lidí. Vyvstává proto nutnost vybudovat nějaký objekt pro její kazatelskou činnost, píše španělský generál. Koloniální správa na tento požadavek odpověděla udělením tří parcel, na kterých dala Marie Antonie vybudovat první exerciční dům.

Roku 1779 se Mama Antula odebrala do hlavního města, kde založila další exerciční dům, který je dosud v provozu. Dobové kroniky uvádějí, že velmi ctila svatého Kajetána, patrona práce a každodenního chleba, a sv. Josefa. Měla také významné místo v tehdejší argentinské církvi. Biskup Buenos Aires, mons. Sebastián Malvar y Pinto, vydal nařízení, podle něhož neměl být vysvěcen žádný seminarista, pokud se neosvědčil při duchovních cvičeních pod vedením Marie Antonie. Mama Antula zemřela 7.3.1799 v domě, který založila. Její ostatky odpočívají v kostele Panny Marie Slitovné argentinského hlavního města.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.