V mučednictví je násilí přemoženo láskou

26.12.2013 

Promluva papeže před Angelus, nám. sv. Petra

Dobrý den, drazí bratři a sestry,

Liturgie prodlužuje slavnost Narození Páně na osm dní: dobu radosti pro celý Boží lid! A na druhý den tohoto oktávu vánoční radosti připadá svátek svatého Štěpána, prvomučedníka církve. Kniha Skutků apoštolů jej představuje jako „muže plného víry a Ducha svatého“ (6,5), který byl vybrán spolu s dalšími šesti, aby sloužil vdovám a chudým v prvotní jeruzalémské obci. A zachycuje jeho mučednictví. Když byl po ohnivé diskusi, která vzbudila hněv členů velerady, odvlečen za hradby města a ukamenován. Štěpán zemřel jako Ježíš, vyprošoval odpuštění svým vrahům (Sk 7,55-60).

V radostném ovzduší Vánoc se tato připomínka může jevit jako nemístná. Vánoce jsou přece slavností života a vnukají nám city pokoje a pohody. Proč rušit jejich slavení připomínkou tak krutého násilí? Svátek svatého Štěpána je totiž z hlediska víry opravdu v plném souladu s hlubokým významem Narození Páně. V mučednictví je totiž násilí přemoženo láskou a smrt životem. Církev spatřuje v oběti mučedníků jejich „narození pro nebe“. Slavíme tedy „narození“ Štěpána, které pramení z hloubi Narození Krista. Ježíš proměňuje smrt těch, kteří jej milují, na úsvit nového života!

Ve Štěpánově mučednictví je reprodukován střet mezi dobrem a zlem, mezi nenávistí a odpuštěním, mezi mírností a násilím, který má svůj vrchol v Kristově kříži. Památka prvního mučedníka tak bezprostředně zahání falešný obraz Vánoc, pohádkově přeslazený obraz, který v evangeliu neexistuje! Liturgie nás přivádí k opravdovému smyslu Vtělení spojením Betléma a Kalvárie a připomíná nám, že božská spása v sobě zahrnuje boj proti hříchu a vede těsnou branou Kříže. Toto je cesta, kterou Ježíš jasně ukázal svým učedníkům, jak dosvědčuje dnešní evangelium: „Budete ode všech nenáviděni pro mé jméno. Ale kdo vytrvá až do konce, bude spasen“ (Mt 10,22).

Proto se dnes modleme zvláště za křesťany, kteří snášejí diskriminaci kvůli svědectví, které vydávají Kristu a evangeliu. Buďme nablízku těmto bratřím a sestrám, kteří jsou jako svatý Štěpán nespravedlivě obviňováni a vystavováni násilí různého druhu. Jsem si jist, že jich – bohužel – je mnohem více dnes než v prvních dobách církve. Je jich mnoho! Děje se tak obzvláště tam, kde náboženská svoboda ještě není zaručena anebo plně realizována. Děje se to však také v těch zemích a prostředích, kde se svoboda a lidská práva na papíře chrání, ale kde věřící a zvláště křesťané ve skutečnosti narážejí na omezení a diskriminace. Chtěl bych vás nyní požádat o modlitbu za tyto bratry a sestry okamžikem ztišení… A svěřme je Matce Boží (následoval společný Zdrávas)… Křesťana to neudivuje, protože Ježíš to předpověděl jako vhodnou příležitost k vydání svědectví. Nicméně, na občanské rovině je třeba nespravedlnost nazvat pravým jménem a odstranit.

Královno mučedníků pomoz nám prožívat Vánoce s onou horlivostí víry a lásky, která září ve svatém Štěpánovi a ve všech mučednících církve.

Přeložil Milan Glaser

Česká sekce RV

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.