Obnovené rozhovory v Izraeli zatím nic nezměnily

6.7.2004 

Po roční přestávce bylo včera v Jeruzalémě obnoveno jednání mezi představiteli Svatého stolce a Izraelského státu. První setkání netrvalo běžných osm hodin, ale pouze tři hodiny. Ukázalo se, že izraelská delegace není plnomocná ve vyjednávání některých otázek. Ze setkání nevyšlo žádné prohlášení. Příští se plánuje až na září.
Tiskový mluvčí františkánské Kustodie ve Svaté zemi, který je zároveň odborníkem vatikánské delegace pro právní otázky, P. David Jaeger, řekl novinářům, že doufá v příznivý vývoj rozhovorů. Zdůraznil při tom srdečnou atmosféru prvního setkání.

?Jednání mají vyřešit problémy ve vztazích mezi státem a církví ve třech oblastech. Jednak jde o fiskální status církve, daňová práva a povinnosti, zejména daňové úlevy. Církev je měla vždycky, za každé vlády, která panovala ve Svaté Zemi. Kromě toho církev usiluje o navrácení některých církevních nemovitostí, které byly vyvlastněny nebo během let jinak ztraceny. Třetí oblast se týká státního podílu na sociálních a vzdělávacích dílech, vedených církví ne pro vlastní užitek, ale pro obyvatele státu.?- řekl pro náš rozhlas P. David Jaeger.

Základní smlouva mezi Svatým stolcem a státem Izrael byla podepsána před 10-ti lety. Smlouva měla odstartovat sérii dalších dohod, zajišťujících svobodu a práva tamní církvi. Doposud byla uzavřena jediná - o právní personalitě církevních institucí, podepsaná před 7 lety. Ani ta se ovšem nedostala do platného zákoníku. V srpnu loňského roku izraelská vláda stáhla svou delegaci z jednání se Svatým Stolcem, aniž by tento krok vysvětlila. Pozorovatelé připomínají, že Izrael obnovil jednání s Vatikánem pod tlakem USA. Od včerejška lze mluvit o návratu k rozhovorům, které ovšem nijak nepokročily.

Johana Bronková

Copyright © 2003-2022 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.