Muslimský přítel papeže Františka: Nedávejme se politicky manipulovat

28.6.2014 

Cesta papeže Františka do Svaté země byla činem “duchovní diplomacie”, která překonala veškeré očekávání, míní Omar Abboud, argentinský muslim, který společně s rabínem Skorkou papeže na pouti doprovázel. Předseda Institutu pro mezináboženský dialog v Buenos Aires navštívil římskou redakci deníku L´Osservatore Romano. Pro vatikánský list vyprávěl o svém přátelství s kardinálem Bergogliem, ale také o muslimských kořenech své vlasti (26.6.2014).

”Z otcovy strany jsem Libanonec, z matčiny Syřan. Prarodiče do Argentiny přijeli ve třicátých letech a dědeček, Ahmed Abboud, tu založil nakladatelství El Nilo. Vydal v něm první překlad Koránu do španělštiny; převod z arabštiny si vyžádal sedm let. Publikoval také díla arabských básníků, žijících ve Španělsku a na Sicílii. Jeho knihovna čítala sedm nebo osm tisíc svazků”,

odhaluje Omar Abboud své rodinné zázemí a dodává: Dnes žije v Argentině na pět set tisíc muslimů, ale více než milion Argentinců má středozemské kořeny. Arcibiskupa Buenos Aires poznal v květnu roku 2002, když dostal pozvání na Te Deum do katedrály.

”Bylo to složité období, a to z mnoha důvodů, vzpomíná. V mém osobním vnímání historie bylo 11. září na světové úrovni rozhodující událostí, více než pád Berlínské zdi. Od té doby jen velmi stěží vychází na povrch hlas tiché islámské většiny, která chce pouze v klidu žít a pracovat. Udusilo jej násilí fundamentalistických skupin. Tuto situaci může změnit pouze dlouhodobý výchovný program, kvůli kterému v Buenos Aires vznikl Institut pro mezináboženský dialog.”

S touto institucí od jejího oficiálního založení v roce 2005 za katolickou stranu nepřetržitě spolupracoval také kard. Bergoglio. “Je to člověk nebývalého kulturního rozhledu, s nevšední schopností sociální analýzy”, soudí Abboud.

“Vždy jasně a rozhodně odsuzoval jakýkoliv typ terorismu. Oslovovalo mne, že se nikdy politicky nevázal. Jeho homilie jsou opravdu homilie, nikoli mítinky. Na druhé straně nikdy neváhal politiky kárat v otázkách chudoby a marginalizace. Opakovaně nám otevíral bránu katedrály, aniž by kdy směšoval obřady. Ctil jedinečnost a dějiny každého z nás, naši odlišnou náboženskou identitu – a to nejenom slovy, nýbrž skutky.”

Když byl Bergoglio na buenosaireském arcibiskupském stolci, upřímně se zajímal o argentinské menšinové náboženské tradice. Vytvářel prostor, kde by různé víry mohly vstupovat v dialog. Avšak nikoliv dialog míněný jako teologické diskuse nebo zdvořilostní popíjení čaje, nýbrž jako každodenní překonávání předsudků a vciťování se do druhého. Ve schopnosti vcítit se do svého mluvčího kard. Bergoglio opravdu vynikal, poznamenává jeho muslimský přítel. Dialog s argentinskými židy a muslimy byl vždy uctivý a srdečný, podotýká Abboud, nyní se přesouvá na světovou rovinu.

”Řešení blízkovýchodního konfliktu bude mít vliv na celý svět. Právě proto je důležité, aby se dala do chodu “duchovní diplomacie”. Papežova cesta do Svaté země v tomto ohledu předčila veškerá očekávání. Papež Bergoglio, který se modlí před betlémskou zdí a líbá ruku obětem šoa, spojil obraz a pojem v symbolické řeči, která byla velice prostá, ale také velice účinná. Každý krok – modlitební vigilií za Sýrii počínaje – byl malým velkým dílem politického umění a obrovskou příležitostí k dialogu pro islámský svět, dveře, otevírané do nemuslimského světa.”

Tuto příležitost musíme využít, zdůrazňuje Omar Abboud. “Prázdná slova, reprezentativní konference plné formálních řečí bez reálných důsledků patří do minulosti. Je nutné investovat čas a energii do vzájemného poznání, ve snaze vyhnout se jakékoliv manipulaci. Politika je totiž často mnohem fundamentalističtější než náboženství”, uzavírá pro vatikánský deník muslimský přítel papeže Františka.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.