Účastníci fotbalového zápasu za mír u papeže Františka

1.9.2014 

Dnes večer ve tři čtvrtě na devět se na římském Olympijském stadionu uskuteční první mezináboženský fotbalový zápas na podporu míru ve světě. Myšlenka na zorganizování tohoto zápasu se zrodila při setkání papeže Františka s argentinským fotbalistou Zanettim. Výtěžek z tohoto zápasu bude věnován dvěma výchovným institucím pro mladé – Scholas Occurentes a Fondazione P.U.P.I. Před zápasem se v 16 hodin ve vatikánské aule Pavla VI. setkal Svatý otec s fotbalovými hráči, kteří se zúčastní tohoto zápasu, mezi nimiž byli Maradona, Del Piero, Zanetti, Buffon, Pirlo, Ševčenko a další.

Papež František ve své krátké promluvě poukázal na univerzální hodnoty, které s sebou kopaná a vůbec sport přinášejí a ke kterým patří věrnost, sdílení, přijetí, dialog, důvěra v druhé. Tyto hodnoty spojují lidi různých ras, kultur i náboženských vyznání, poznamenal Svatý otec.

“Dnešní večerní zápas je vysoce symbolickým gestem, které poukazuje na možnost budovat kulturu setkávání a mírový svět. Svět, ve kterém si věřící různých náboženství mohou zachovat vlastní identitu a zároveň žít ve vzájemném souladu a úctě.“

Fotbal je důležitý sociální fenomén, pokračoval papež František. Zejména mladí lidé si profesionální hráče volí za své osobní vzory.

“Proto je důležité, abyste šli dobrým příkladem jak na hřišti, tak mimo hřiště. Při sportovním klání jste povoláni ukazovat sport jako radost ze života, hru a svátek, které se mají vyznačovat nezištností, schopností navazovat přátelství a otevírat se druhým lidem. Také vaše každodenní postoje, pokud se budou zakládat na víře a spiritualitě, lidskosti a altruismu mohou přispět k pokojnému občanskému soužití, k budování společnosti založené na lásce, solidaritě a míru.“

„Rozšiřte své srdce od bratra k bratru“ , vyzýval v závěru papež František. Jak dodal, právě takovýto postoj je jedním z tajemství života a zároveň nejhlubším rozměrem sportu.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2022 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.