Papež přijal předsedu Evropského parlamentu

30.10.2014 

Ke Svatému stolci dnes zavítal předseda Evropského parlamentu Martin Schulz, aby projednal podrobnosti ohledně papežovy listopadové návštěvy v této instituci. Soukromá audience s papežem Františkem se protáhla na 45 minut, ale jak sociálně-demokratický politik sdělil německé redakci Vatikánského rozhlasu, papež neprozradil, o čem bude 25. listopadu mluvit. Podle Martina Schulze nicméně papež multipolárnímu světu nenahání strach, a naopak může být vzorem pro dnešní Evropany. Pro německého politika je papežova návštěva Evropského parlamentu „jedinečnou šancí pro obě strany“:

“Přijmeme v Evropském parlamentu osobnost, která je toho času možná nejenom pro katolíky, ale vůbec pro mnohé lidi jakýmsi referenčním bodem. Orientačním bodem v době, kdy jsou mnozí lidé dezorientováni, protože se svět rozvíjí dramatickou rychlostí a různými směry, částečně velmi rizikovými. Papež je tedy pro mnohé lidi někdo, kdo jim svou optimistickou přímočarostí dodává odvahu. Na druhé straně se papež setká s Evropským parlamentem, který je sebevědomější a má více vlivu a moci. Zasedá v něm 750 poslanců, kteří zastupují 507 milionů lidí z 28 států. Znamená to, že papežova promluva bude mít odezvu u stamilionů lidí, což je významný moment.“

Člověk má spíše dojem, že mnohé evropské země jsou v krizi a myslí pouze na vlastní ovečky. Nyní přichází latinskoamerický papež s poselstvím solidarity, otevřenosti, kultury setkávání, který mluví o ekonomice, která zabíjí. Jako zkušený politik soudíte, že tato slova v Evropském parlamentu opravdu dopadnou na úrodnou půdu?

“Jsem si tím naprosto jistý! Pokud se podíváte na rozhodnutí a rezoluce Evropského parlamentu, zjistíte, že se často týkají témat sociální spravedlnosti jako je masová nezaměstnanost mladých lidí, která ohrožuje sociální soudržnost. V Evropském parlamentu se také rozhodlo o bankovní unii – a tedy jen jako malý příklad také o dohledu nad bankami, který by zabránil tomuto nespoutanému spekulačnímu kapitalismu. Proto jsou obdobná poselství pro Evropský parlament důležitá a najdou širokou odezvu, jsou však rovněž důležitá pro naši společnost jako celek!“

Míní na okraj dnešního setkání s papežem Františkem předseda Evropského parlamentu Martin Schulz.

Jana Gruberová

Copyright © 2003-2024 česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.